KAMILICA

Chamomilla: zdravilo za neutolažljive malčke

Objavljeno 21. januar 2012 13.30 | Posodobljeno 21. januar 2012 13.30 | Piše: Tadeja Rajer, mag. farm., homeopatinja

Kamilice kot rastline nam kajpak ni treba posebno predstavljati, saj tudi pri nas raste skoraj na vsaki njivi med koruzo ali pšenico.

Prepogosto uživanje kamiličnega čaja ni priporočljivo, sploh če imate težave z nespečnostjo ali razdražljivostjo.

Kamilica spada v skupino košarnic (lat. Asteraceae) tako kot ognjič in marjetica, zato imajo nekatere skupne značilnosti ter vrste uporabe. Za vso skupino je značilno, da blagodejno deluje na ženske spolne organe oziroma maternico pri kakršni koli travmi, na primer pri porodu ali operacijah. Učinke so izkoriščali že stari zdravilci, saj so kamilico priporočali kot zdravilo za krepitev maternice po porodu, kadar babica ni najbolje opravila svojega dela.

Pretiravanje

Svežo rastlino nabiramo na območju, ki ni obremenjeno s pesticidi, herbicidi ali umetnimi gnojili. Homeopatsko zdravilo se pripravi iz sveže kamilice. 

Prepogosto uživanje kamiličnega čaja ni priporočljivo, sploh če imate težave z nespečnostjo ali razdražljivostjo.

Homeopatske kroglice lahko varno uživajo tudi nosečnice, dojenčki ali ljudje, ki so alergični na rastlino. Je glavno zdravilo ob izraščanju zob, ko otroku nikakor ne moremo ustreči.

Je učinkovito zdravilo
 pri bolečinah ob porodnih krčih. Pomaga pri vseh nevzdržnih bolečinah v ušesih, pri glavobolu in zobobolu. 

Če spadate med tiste, ki so zelo občutljivi in vsak dan uživajo kamilični čaj, morda celo več skodelic, pri tem pa trpite za nespečnostjo in razdražljivostjo, lahko težavo preprosto odpravite tako, da to nehate početi. Vsakodnevno uživanje zdravilnega čaja namreč lahko pri (pre)občutljivih ljudeh povzroči znake bolezni, ki bi jih sicer v manjših količinah (ali kot homeopatsko zdravilo) pozdravilo.

Previdno, alergije

Tudi uradna medicina ji priznava nekatere od njenih številnih zdravilnih lastnosti, in sicer učinkovitost pri zdravljenju vnetij kože, intimnih predelov, dlesni in ustne votline ter pri lajšanju vnetij dihal. Pri uporabi kamilice kot rastline, v obliki čaja ali kako drugače, pa je potrebna previdnost, saj lahko izzove alergijo. Kot rastlino je zato ne uporabljamo za izpiranje oči, saj nanje deluje dražilno. Kot že dobro vemo, se z uporabo homeopatskega zdravila temu popolnoma izognemo in jo lahko v primeru alergije uporabljamo varno – tudi za oči.

Tudi med nosečnostjo

Kot smo že pisali, je raba homeopatskih zdravil popolnoma varna tudi v času nosečnosti in po porodu tako za mater kot otroka. Med nosečnostjo se odsvetuje le uporaba nekaterih homeopatskih zdravil živalskega izvora, npr. tistih, ki so narejeni iz kačjih strupov. S kamilico že pri dojenčkih ali nosečnicah izkoriščamo prednost neškodljivosti in hkrati učinkovitosti homeopatskih zdravil. Pogoj za uspešno zdravljenje seveda je, da poznamo homeopatski način zdravljenja in lastnosti zdravil, v nasprotnem primeru pa se posvetujemo s homeopatom.

Za jezne otroke

Homeopatsko zdravilo iz kamilice je prvo zdravilo, na katero pomislimo pri otrocih, ki jim izraščajo zobje, še posebno takrat, ko ima eno lice (po navadi tam, kjer izrašča zob) rdeče, drugo pa je običajne barve ali bledo in mrzlo. Za pacienta v stanju kamilice je značilna preobčutljivost; bolečine so neznosne in zdi se, da presegajo stopnjo bolezni ali poškodbe. Zdravilo je primerno tudi za otroke, ki so slabe volje, zelo jezni ali celo zlobni, tiho so samo, kadar jih pestujemo. Nenehno nekaj zahtevajo, ko pa to dobijo, stvar zavrnejo, nikakor jim ne moremo ustreči, kar me pogosto spomni na Ivana Cankarja in skodelico kave. So vroči in se potijo, še posebno v glavo, pogosto imajo vroča stopala, zato jih molijo izpod odeje. Bolje jim je tudi, če se odkrijejo.

Zdravilo se uporablja pri dojenčkih s kolikami, kadar ti neutolažljivo jočejo. Zaradi bolečin kričijo, kot bi jim drli kožo, in nič jih ne potolaži. Starši so na robu obupa, ker jim nikakor ne morejo ustreči. Je tudi zdravilo pri driski, ki jo spremljajo neznosne bolečine; blato je obarvano zeleno in ima močno neprijeten vonj. Taka driska se običajno pojavi pri izraščanju zob.

Razdraženost in nemir

S kamilico si lahko pomagajo nosečnice ob neznosnih porodnih bolečinah. Ker jih ne morejo več prenašati, so, značilno za stanje kamilice, zelo jezne in nepotrpežljive, sploh če porod poteka prepočasi. Kot smo že omenili, je homeopatsko zdravilo uporabno tudi pri nespečnosti, ki jo spremljata razdraženost in nemir ter je lahko posledica pretiravanja s pitjem kave, neznosnih bolečin, jeze ali pa pitja preveč kamiličnega čaja, tudi pri dojenčkih. Kamilica lahko odpravi bolečine pri menstruaciji, ki jih povzroči jeza, menstruacija se lahko v primeru jeze pojavi pogosteje ali predčasno. Če se akutne težave kljub jemanju homeopatskega zdravila ponavljajo, stopite po nasvet k homeopatu: ta vam bo predpisal zdravilo, ki v celoti ustreza simptomom in dolgoročno odpravi vzrok bolečine.

Kdaj pomislimo na jemanje kamilice?

Pri nevzdržnih bolečinah pri glavobolu, menstruaciji (dismenoreji), porodnih bolečinah, zobobolu, izraščanju zob, bolečinah v ušesih, kolikah pri dojenčkih, zaradi katerih ti kričijo od bolečine, so razdražljivi in izjemno jezni, celo zlobni, trmasti, nemogoče jim je ustreči, ali kadar težavo povzroči jeza.

Deli s prijatelji