ZDRAVO

Češnje pokajo od antioksidantov

Objavljeno 19. junij 2014 13.40 | Posodobljeno 19. junij 2014 13.42 | Piše: E. B.

Rdeči plodovi so pravi vir zdravja, z nizko vsebnostjo kalorij in maščob ter veliko vode pa so ravno pravšnji za čas tik pred poletjem.

Junij je mesec češenj, in če se do zdaj še niste zaužili teh čudovitih rdečih plodov, je skrajni čas, da pohitite. So namreč izjemen izvor vitaminov A, B in C, sicer pa kar pokajo od antioksidantov. So bogate z bioflavonoidi, antocijaninom, melatonimo, kalijem, magnezijem, železom, vlakninami, folno kislino in številnimi drugimi dobrodejnimi snovmi, zaradi katerih so tako zelo priporočljive tudi pri različnih zdravstvenih tegobah. Pa poglejmo. Češnje lahko pomagajo predvsem tistim, ki imajo težave s srcem, se spopadajo z rakavim obolenjem, trpijo zaradi bolečih kosti ter artritisa in sploh zaradi pogostih bolečin: raziskave so celo pokazale, da je lahko skodelica kislih češenj enakovredna 1,4 grama aspirina, torej trem odmerkom! Češnje so naklonjene možganom, odpravljajo tako umsko kot tudi telesno izčrpanost in celo dvigujejo razpoloženje.

Odvajajo vodo

Rdeči plodovi, ki delujejo tudi protivnetno in se z melatoninom bojujejo proti nespečnosti, so nadvse dobrodošli tik pred poletjem, saj vsebujejo zelo malo kalorij in maščob, a ogromno vode. Ta, kot je že dolgo znano, upočasnjuje staranje, obenem pa pomaga pri uravnavanju telesne teže. In ker češnje vsebujejo veliko kalija in natrija, njihovo uživanje spodbuja tudi odvajanje vode iz telesa, s tem pa izgubo odvečne mase. Vsaka češnja vsebuje približno štiri kalorije, srednje velika skodelica češenj nam tako prinese okoli devetdeset kilokalorij v nadvse osvežilnem obroku, ki je seveda zelo dobrodošel v že visokih temperaturah. Uživanje češenj pospešuje tudi nastajanje kolagena, zaradi česar je naša koža napeta in prožna, nohti in lasje pa zdravi in sijoči. Mimogrede, po učinku zniževanja slabega holesterola so na samem vrhu, zato so dobra preventiva pred aterosklerozo in možganskimi boleznimi. Priporočljivo jih je uživati pred obrokom, saj spodbujajo presnovo mesa.

Iz pecljev naredimo čaj

Nikar ne zavrzite pecljev, saj so ti bogati s tanini in minerali! Iz posušenih pripravimo čaj ob težavah pri mokrenju, takšen napitek namreč deluje odvajalno, predvsem pri tegobah zaradi ledvičnih kamnov in težavam s sečnim mehurjem! Potrebujemo pest posušenih pecljev, ki jih v litru vode kuhamo približno dve do tri minute. Po petnajstih minutah odcedimo in pijemo po požirkih. Če je le mogoče, si privoščimo domače, slovenske češnje, ki so še posebno okusne in neizogibne pri pripravi številnih slaščic, če pa nam gredo v slast tudi pozimi, se lahko v mesecih, ko bi sladke plodove sicer pogrešali, potolažimo z džemom ali kompotom, ki ga je najbolje skuhati doma. Razkoščičene lahko tudi zamrznemo in si celo pozimi pripravimo slasten češnjev zavitek! Lahko jih posušimo in iz njih pripravljamo zdrave obroke skupaj z jogurtom, solato ali celo dodatek k rižu.

Deli s prijatelji