LEKARNA

Česar ne moremo olupiti 
ali skuhati, pustimo 
pri miru

Objavljeno 25. maj 2014 21.00 | Posodobljeno 25. maj 2014 21.00 | Piše: Klavdija Miko

Na počitnicah lahko marsikatero nevšečnost ublažimo z ustreznim načrtovanjem.

To naj vključuje tudi preudarno sestavljeno priročno lekarno z najnujnejšimi zdravili in pripomočki za ohranjanje zdravja. Vsebina prve pomoči je še najbolj odvisna od tega, kam potujemo. »Priročna lekarna naj bi bila sestavljena iz pripomočkov, ki jih svetujemo prav vsem, dodatno pa še iz zdravil, ki jih posameznik redno jemlje,« poudarja asist. mag. Nena Kopčavar Guček, specialistka družinske medicine. Pred odhodom je treba preveriti datum zapadlosti in navodila za shranjevanje, priporočljivo je, da jih imamo v originalnih škatlah.

Nadomestimo, kar porabimo

V lekarnah je mogoče kupiti že pripravljene pakete potovalne lekarne. »Njihova sestava je bila že večkrat strokovno pregledana in ocenjena za primerno. Ko si enkrat omislimo tako priročno lekarno, je vzdrževanje preprosto: tisto, kar porabimo, nadomestimo, tako je komplet vedno popoln in pripravljen,« pove Nena Kopčavar Guček. »Zdravila, ki jih redno jemljemo, moramo vnaprej pripraviti v zadostni količini in jih primerno shraniti. Če odpotujemo za dlje in jih zato nosimo s sabo več, pride prav potrdilo, da se izognemo zapletom na carini. To posebej velja za dializne raztopine, zdravila v injekcijah.«

Pomoč pri roki

Na potovanju nas lahko doletijo nadloge, kot so boleč zob, glavobol ali zvit gleženj, ne glede na letni čas tudi prehlad ali povišana telesna temperatura. Analgetiki oziroma antipiretiki za zbijanje telesne temperature in lajšanje bolečin, denimo paracetamol, so nujni, v priročno lekarno sodijo še antiseptik za usta in žrelo, pri vnetjih ali alergijah so koristne kapljice za oči, prav tako tiste, ki iz nosu očistijo droben pesek. Za lajšanje manjših zdravstvenih nevšečnosti, kot so glivice med prsti na nogah, bo dobrodošlo antimikotično mazilo, mehurčkom na ustnicah, ki jih povzroča virus herpesa simplexa, bo kos virustatično mazilo. Obliži, sterilni povoji in razkuževalni pripravki za poškodbe, rane ali odrgnine pa tudi škarjice, pinceta, termometer, komplet hladilnih vrečk so seveda standardna vsebina prve pomoči. Vsekakor je priporočljivo dodati izdelke za intimno nego in razkužilo za roke, pri čemer imejmo v mislih univerzalnega, torej da je primerno tudi za dezinfekcijo površin.
imageProti potovalni diareji

Zaradi spremembe okolja imamo lahko težave z zaprtjem ali drisko. Zaradi premastne ali preveč začinjene hrane nas morda pestijo zgaga in bolečine v želodcu. »Kljub vabljivim lokalnim specialitetam in pisani hrani, ki jo prodajajo na cestah, se – tudi zaradi slabih izkušenj – držim pravila peel it, cook it or drop it. Prosti prevod je, česar ne moremo olupiti ali skuhati, raje pustimo pri miru,« svetuje Nena Kopčavar Guček. »Prebavne motnje največkrat niso smrtno nevarne, so pa nadležne in hudo pokvarijo počitnice.« Za lajšanje težav je pametno imeti pri sebi rehidracijski prašek za pripravo raztopine za nadomeščanje izgubljenih elektrolitov ob hujših driskah. Zdravila proti zaprtju so v obliki tablet, svečk ali čaja.

Piki in opekline

Dopustniške dni utegnejo greniti komarji, klopi in kar je še takega nebodigatreba mrčesa. Uporaba repelentov je priporočljiva, sicer so ob ugrizih ali pikih koristni antihistaminiki (tudi pri alergijah na sonce) in mazila s hidrokortizonom, ki zmanjšujejo otekline, srbenje in ublažijo alergijske izpuščaje.

Opozorila o neizpostavljenosti soncu in preventivi – torej dosledni uporabi sredstev za sončenje z visokim zaščitnim faktorjem na izpostavljenih delih telesa – poznamo, a če nas opeče, se takoj umaknimo v senco in ohladimo prizadeto kožo. Še to: če se odpravljamo v kraje, kjer v bližini ni lekarne, ne pozabimo vzeti od doma hladilnega mazila za nego bolečih in oteklih nog. 

Deli s prijatelji