RAZISKAVA

Česa ženske še vedno ne vedo o zanositvi

Objavljeno 03. februar 2014 12.30 | Posodobljeno 03. februar 2014 12.30 | Piše: S. I.

Raziskava ameriške Univerze Yale je prinesla presenetljiva spoznanja. Velik del žensk verjame v mite in o zanositvi sploh ne govori s svojim zdravnikom ali ginekologom.

Rezultat, ki človeku spremeni življenje. Foto: Shutterstock

Kako ženska zanosi? Čeprav je odgovor na to vprašanje na prvi pogled precej jasen, najnovejša raziskava ugledne ameriške Univerze Yale ugotavlja, da se ženske pogosto znajdejo v temi, ko gre za osnovna dejstva o spolnosti, plodnosti, nosečnosti in lastnem reproduktivnem zdravju.

Yalovci so s spletno raziskavo med tisoč Američankami, starimi od 18 do 40 let, tako ugotovili, da le ena izmed desetih ve, da je za povečanje možnosti za zanositev treba seksati pred ovulacijo, in ne po njej. Kakor so zapisali v strokovni reviji Fertility and Sterility, jih več kot tretjina verjame, da določeni seksualni položaji, denimo takšni, ki zahtevajo dvignjene boke, izboljšajo možnost za zanositev. Okoli 40 odstotkov pa jih je bilo prepričanih, da njihovi jajčniki nenehno proizvajajo nova jajčeca.

Presenetljive zmote 
in zablode

»Vsa ta napačna prepričanja še posebno vzbujajo skrb v družbi, v kateri se ženske čedalje pozneje odločajo za otroka,« pravi Lubna Pal, profesorica reproduktivne endokrinologije in neplodnosti na Univerzi Yale. Polovica žensk o svojem reproduktivnem zdravju ni nikoli govorila z zdravnikom, je ugotovila raziskava. Približno 30 odstotkov anketirank je priznalo, da sploh ne obiskujejo – ali pa zelo redko – ginekologa. Raziskovalce je še posebno zaskrbelo dejstvo, da štiri desetine žensk verjamejo, da jajčniki proizvajajo jajčeca celotno reproduktivno obdobje. Ženska se rodi z več milijoni jajčec, od katerih pa jih skozi leta večina odmre, nikakor pa ne proizvaja novih. Kar se tiče koristnosti določenih položajev med spolnim odnosom, Palova odgovarja, da je to navadni mit, saj ne obstajajo nikakršni dokazi, ki bi podprli takšno teorijo. Dodaja pa, da ni nič slabega, če pari poskusijo kaj novega.

Ko gre za vprašanje zdravja med samo nosečnostjo, se kar 50 odstotkov Američank ne zaveda, da je za zmanjševanje nevarnosti okvar ploda priporočljivo uživati vitamine in predvsem folno kislino. Petina žensk ni vedela, da se s starostjo povečujejo tveganje za spontani splav, neplodnost in napake v razvoju zarodka. Dobra četrtina se jih ne zaveda, da spolno prenosljive bolezni, kajenje, debelost in neredna menstruacija (negativno) vplivajo na plodnost.

Kar polovica je prepričanih, da več spolnih odnosov na dan povečuje možnost za zanositev. »Za pare, ki se trudijo zanositi, spolni odnosi postanejo rutina – in že sama misel, da moraš seksati večkrat na dan, povečuje stres,« opozarja Lubna Pal. Z vsakim izlivom (v hitrem zaporedju) se poleg tega zmanjša količina semenske tekočine in s tem število semenčic.

Najboljša možnost za oploditev je spolni odnos v pravem trenutku, ko ženska ovulira oziroma pred samo ovulacijo: semenčice v ženskem telesu ostanejo aktivne še približno tri dni po izlivu, tako da so, ko je jajčece zrelo, »bojevniki že na pravem kraju«, pravi Palova.

Treba se je pogovarjati

Izkazalo se je tudi, da mnoge nerade govorijo o plodnosti oziroma neplodnosti, saj jih kar 39 odstotkov verjame, da je to zelo osebna zadeva. To potrjuje tudi dejstvo, da tiste, ki so zanosile, v povprečju čakajo sedem tednov (ko se plodov srčni utrip že dobro sliši), preden novico o nosečnosti povedo drugim.

»Ta raziskava po eni strani opozarja na luknje v znanju žensk o njihovem reproduktivnem zdravju, po drugi pa osvetljuje teme, o katerih predstavnice ženskega spola pogosto ne govorijo s svojimi zdravniki,« dodaja ena od avtoric študije in profesorica porodništva, ginekologije in reproduktivne medicine na Univerzi Yale dr. Jessica Illuzzi.

»V sedanjem času, ko se pojem družine nenehno spreminja, so takšni pogovori še kako pomembni.«

Kratki nasveti

  • Ugotovite točen dan ovulacije.
  • Pripravite telo na nosečnost.
  • Med ovulacijo imejte odnose vsak drugi dan.
  • Jejte zdravo in redno telovadite.
  • Pojdite h ginekologu.
  • Bodite sproščeni.
Deli s prijatelji