KLOPI

Cepijo se lahko tudi otroci

Objavljeno 05. april 2015 12.40 | Posodobljeno 05. april 2015 12.42 | Piše: Klavdija Miko

Sezona klopov je tu.

S toplejšimi dnevi se poveča aktivnost klopov. Okuženi pri nas največ prenašajo lymsko boreliozo in virus klopnega meningoencefalitisa (KME). Slovenija se z baltskimi državami uvršča med evropske države z največjo pojavnostjo KME, najbolj ogrožena je Gorenjska. Tudi o pomenu pravočasne zaščite s cepljenjem, za katero se še vedno odloča premalo ljudi, z dr. Marto Grgič Vitek, dr. med., spec., z Nacionalnega inštituta za javno zdravje. Okuženi klopi niso zgolj v gozdovih, temveč tudi na domačih vrtovih. Kje so najpogosteje?

Medtem ko so z borelijo okuženi klopi razširjeni po vsej Sloveniji, je klopov, okuženih s povzročiteljem klopnega menigoencefalitisa – glede na obolevnost pri ljudeh –, največ na Gorenjskem, Koroškem in v ljubljanski regiji, manj pa na Primorskem in v Prekmurju, kjer je stopnja vlažnost manjša.

imageKako vemo, da nas je klop okužil z lymsko boreliozo? Kateri so simptomi?

Mesto vboda je treba opazovati več tednov, tam se lahko pojavi značilna rdečina, ki se širi navzven, v sredini bledi in dobi obliko obroča. Ob pojavu značilne rdečine je potreben takojšen obisk zdravnika. Pomembno je pravočasno zdravljenje z ustreznimi antibiotiki, da preprečimo razvoj bolezni, ki se lahko kasneje izrazi kot prizadetost srca in živčevja ter vodi celo do prizadetosti sklepov.

Cepljenje ponuja zanesljivo zaščito pred klopnim meningoencefalitisom veliki večini. Kako poteka cepilna shema?

Cepljenje proti klopnemu meningoencefalitisu (KME) priporočamo vsem osebam od enega leta starosti naprej, ki se gibljejo ali živijo v območju, kjer je KME endemičen. Prva odmerka z enomesečnim razmikom sta priporočljiva v zimskih mesecih, da se vzpostavi zaščita pred boleznijo še pred aktivnostjo klopov. Tretji odmerek sledi čez pet do 12 mesecev, nato pa so potrebni poživitveni odmerki, prvi čez tri leta, kasneje pa na pet let. Po 60. letu starosti so priporočljivi poživitveni odmerki na tri leta. Cepijo se lahko tudi otroci.

So kakšni neželeni učinki?

Cepiva proti KME so zelo varna. Po cepljenju se med prijavljenimi neželenimi učinki največkrat pojavijo utrujenost, glavobol, slabost, zvišana telesna temperatura in bolečina na predelu cepljenja. Gre za prehodne reakcije, ki hitro minejo. 

Na okužene klope ne naletimo zgolj v gozdu, lahko so tudi na domačih vrtovih. Klopni meningoencefalitis (KME) lahko na zdravju pusti resne posledice za vse življenje. Po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) število prijavljenih primerov KME iz leta v leto niha, v povprečju je letno prijavljenih približno 250. Delež cepljenih proti KME je v Sloveniji zelo majhen. Po podatkih NIJZ je najmanj en odmerek cepiva prejelo okrog 12 odstotkov prebivalcev (raziskava iz leta 2007), redno se cepi 7,3 odstotka prebivalcev (ocena za leto 2013, narejena na podlagi podatkov poročil o izvajanju cepljenja). 

 

Deli s prijatelji