NA ZDRAVJE

Čarobna svetlobna paličica

Objavljeno 19. november 2017 07.55 | Posodobljeno 19. november 2017 07.57 | Piše: Marija Mica Kotnik

Danes vse več nepravilnosti na koži odpravljajo oziroma zdravijo z laserji in drugimi svetlobnimi viri: čas za okrevanje je tako krajši, rezultati pa takoj vidni.

Marsikatero nepravilnost na obrazu, tudi gube, lahko odpravijo postopki z visokoenergetskimi laserji in drugimi najsodobnejšimi svetlobnimi viri.

Marsikatero nepravilnost na telesu, zlasti na koži, lahko odpravijo postopki z visokoenergetskimi laserji in drugimi najsodobnejšimi svetlobnimi viri. Naj gre za glajenje kože, gubic ali brazgotin po prebolelih aknah ali za odstranjevanje raznih izrastkov, odpravljanje razširjenih žilic in drugih žilnih anomalij, odstranjevanje pigmentnih madežev in dlačic, odpravljanje rdečine oziroma kuperoze in ne nazadnje tudi vse bolj priljubljeno raztapljanje maščob in oblikovanje telesa. Posegi s sodobnimi visokoenergetskimi svetlobnimi viri so v rokah strokovnjaka, ki razume delovanje laserskih sistemov in podrobno pozna kožo in njene reakcije, res učinkoviti in varni, pravi specialistka dermatovenerologije mag. Metka Adamič, dr. med.: »Najbolj sodobni in tehnološko dovršeni aparati, ki delujejo na podlagi klasične oz. selektivne fototermolize, so v rokah izkušenih zdravnikov specialistov prave 'čarobne svetlobne paličice', torej svetlobni viri, ki odpravljajo natančno določene težave in ob tem puščajo za seboj najmanjše možne neugodne stranske učinke.«


Estetske laserske posege je treba velikokrat tudi ponoviti, zato je jesen pravšnji čas za začetek.
 

Prav jesensko-zimski čas, ko sončni žarki z UV-sevanjem nimajo škodljive moči, je najprimernejše obdobje za tovrstne posege, pravi sogovornica. »Estetske laserske posege je treba velikokrat tudi ponoviti, zato je jesen pravšnji čas za začetek. Tako se ni treba prilagajati življenju na prostem in skrivati kože, kot je to nujno, če posege delamo v sončnih dneh spomladi ali poleti.«


Nizko- in visokoenergetski laserji

V laserski dermatokirurgiji uporabljajo dve vrsti laserjev, nizko- in visokoenergetske laserje. »Pri nizkoenergetskih aparatih je energija svetlobnega (laserskega) žarka nizka. Njihov zdravilni učinek je predvsem biostimulacija tarčnih tkiv in fotodinamični učinek. Uporabljamo jih za hitrejše in učinkovitejše celjenje kože po poškodbah ali operativnih posegih, za pospešitev epitelizacije, tudi za omilitev simptomov pogostega herpetičnega izpuščaja, za izboljšanje prekrvitve v koži in v ustni sluznici, s tem v zvezi za stimulacijo obnove kože in sluznice ustne votline. Uporabljajo se v glavnem v fizioterapiji, stomatologiji, nekaterih kirurških smereh in kozmetiki. Energetska gostota žarkov ni nevarna za pacienta in tudi ne za terapevta.«
Druga vrsta so visokoenergetski laserji in drugi viri intenzivne pulzne svetlobe, ki se delijo na ablativne in neablativne. »Neablativni laserji med posegom ne poškodujejo kožne površine. Uporabljamo jih za odstranjevanje žilnih sprememb, pigmentnih madežev, odvečnih dlačic, tudi za zdravljenje nekaterih bolezni,« pojasni dr. Adamičeva.

Posege naj opravi zdravnik

Drugače delujejo ablativni laserji, ki zgornje plasti kože odluščijo oziroma odstranijo, ob tem pride tudi do krčenja kolagenskih vlaken in njihovega prerazporejanja. Posledica je gladka, pomlajena koža brez nepravilnosti, kot so pigmentne lise, starostne bradavice, drobni kožni izrastki, razširjene žilice, predvsem pa brez starostnih gubic in brazgotin, ki so ostale po prebolelih aknah, pravi sogovornica in še, da se koža po takšnih posegih praviloma zaceli v enem tednu do dveh.
 


Učinek posega z ablativnim laserjem je gladka, pomlajena koža brez nepravilnosti, kot so pigmentne lise.
 

Za vse je značilna visoka energijska gostota svetlobnega žarka, ki deluje na tarčno tkivo. Ker je žarek visokoenergetskega laserja uničujoč tudi za očesne strukture, je zelo pomembno, da se poseg opravlja pri skrbni zaščiti bolnika in terapevta ter vseh drugih v kirurškem prostoru z ustreznimi ščitki ali zaščitnimi očali. Prostori, kjer se posegi opravljajo, morajo biti ustrezno opremljeni, brez svetlečih kovinskih odbojnih površin in s posebnimi oznakami na vhodu, pravi Adamičeva in opozori, da je nujno, da z laserji delajo strokovnjaki. »Povsod po svetu velja, da so to 'kirurški' svetlobni dermatološki aparati in da jih praviloma lahko upravljajo posebej za to usposobljeni zdravniki z določenimi certifikati. Čeprav smo dermatologi, tudi na mojo pobudo, že pred več kot desetletjem resno opozarjali na to, uradnih regulativ na tem področju pri nas zdravstvena oblast še vedno ni dokončno opredelila.« 

Deli s prijatelji