NARAVNO

Calcium phosphoricum: za čvrste kosti

Objavljeno 17. december 2012 19.00 | Posodobljeno 17. december 2012 19.00 | Piše: Tadeja Rajer

Kalcijev fosfat se uporablja pri boleznih hrbtenice, nespečnosti, krčih v mišicah, nervozi, glavobolu.

Za varno smučarsko sezono: kalcijev fosfat pospeši celjenje in omogoča, da zraste močna kost (foto: Shutterstock).

Calcium phosphoricum ali kalcijev fosfat spada med homeopatska zdravila mineralnega izvora. Že po imenu lahko sklepamo, da združuje lastnosti dveh pomembnih homeopatskih zdravil, kalcijevega karbonata in fosforja, vendar ima tudi edinstvene, samo zanj značilne lastnosti, ki jih upoštevamo, ko izbiramo zdravilo.

Za močne kosti in zobe

Splošno je znano, da je kalcij pomemben za močne kosti in zobe, saj je njihov gradnik, malo manj pa, da je pravzaprav glavna sestavina kosti in zob kalcijev fosfat – mineralna sol, ki jim daje trdnost in neupogljivost. Kalcijev fosfat sodeluje pri nastanku novih celic in beljakovin v telesu, zato je pomemben pri vseh procesih obnove, denimo po bolezni ali poškodbi. Udeležen je pri tvorbi in strjevanju krvi ter pomaga pri čiščenju krvi, preprečuje krče v mišicah, pomirja srce in krepi imunski sistem.

Pri pomanjkanju kalcijevega fosfata ali kadar oseba potrebuje homeopatsko zdravilo, lahko opazimo povečano željo po slani in zelo začinjeni hrani, mesu, prekajenih živilih, siru, kečapu, gorčici ali pijači, ki vsebuje fosfor, denimo kokakoli. Pomanjkanje lahko vodi tudi v slabokrvnost zaradi zmanjšanega nastajanja snovi, ki tvorijo hemoglobin, krvno barvilo, ki prenaša kisik po telesu.

Za bolezni hrbtenice

Calcium phosphoricum se pri homeopatskem zdravljenju uporablja pri boleznih hrbtenice, nespečnosti, krčih v mišicah, mravljinčenju v rokah in nogah, krvavenju iz nosu, oslabelosti po bolezni, nervozi, glavobolu, pri alergiji na beljakovine in številnih drugih.

Z njim lajšamo težave pri izraščanju zob – kadar rastejo počasi in se stežka prebijejo skozi dlesni. To povzroča bolečine, težavo pa običajno spremlja driska, prehlad ali kašljanje. Uporablja se tudi za zdravljenje šibkih zob – zobne gnilobe, ki se pojavi že zelo zgodaj. Kalcijev fosfat omogoča, da organizem lažje sprejme kalcij in pospeši nastajanje zdrave zobovine.

Tudi pri težavah s prebavo

Pri težavah s prebavo ga predpišemo osebi, ki zaradi krčev, bolečine v želodcu, slabosti ali driske ne more normalno jesti, calcium phosphoricum pa spodbudi prebavo. Učinkovit je pri utrujenosti in slabokrvnosti ali pri pretiranih skrbeh, ki so povezane s šolo, ali po umskem naporu.

Upam, da se z začetkom smučarske sezone ne bo začela tudi sezona poškodb; če bi se nesreča kljub temu zgodila, pa se spomnimo na homeopatsko prvo pomoč pri zvinih, zlomih, udarcih ali samo prenapornem smučanju, torej na arnico, rhus toxicodendron, ledum, bryonio, symphytum idr. Za počasno celjenje zlomov lahko dodamo calcium phosphoricum, ki se predpiše skoraj rutinsko potem ko prvo zdravilo opravi z bolečino, saj pospeši celjenje in omogoča, da zraste močna kost.

Primerno tudi za vse tiste, ki so občutljivi na laktozo

Lahko ga uporabimo še pri težavah s sklepi, npr. za zdravljenje revmatoidnega artritisa in pri počasni rasti. Predpisuje se pri mehkih in krhkih kosteh (npr. rahitisu ali osteoporozi), saj deluje tako, da ohranja zdrave kosti. Ker se kostna masa tvori le nekje do 25. leta, nato pa se v telesu vzdržuje ravnotežje med obrabo in obnovo kosti, je pomembno, da že v mladosti poskrbimo za zdrave kosti. Poznejši vnos kalcija namreč nima več posebnega vpliva na obstoječo čvrstost oziroma deluje le bolj površinsko – kot npr. balzam na kožo. Znano je, da so glavni vir kalcija v prehrani mleko oziroma mlečni izdelki. Kravje običajno preveč zasluzi telo, zato je boljše uživanje kozjega ali fermentiranih mlečnih izdelkov, npr. skute ali kislega mleka, še najbolje je, če si jih pripravimo kar sami doma. Pri izboru mleka pazimo, da je čim bolj naravno oziroma nepredelano, še bolje ekološko in nima dolgega roka trajanja. Tisto z dolgim rokom trajanja ima dodane kemične snovi, ki preprečujejo kvarjenje in so zdravju bolj škodljive, kot je koristna majhna količina kalcija, ki ga morda še vsebuje. Koristne snovi uniči tudi toplotna obdelava ali homogeniziranje. Za vse, ki so občutljivi za mleko oziroma laktozo, je skrb glede pomanjkanja kalcija odveč: najdemo ga namreč še v figah, izdelkih iz soje, denimo tofuju, blitvi, ohrovtu, brokoliju, čičerki in fižolu. Seveda ga je v omenjenih živilih manj kot v mlečnih izdelkih, a vseeno dovolj za zdrave kosti, če teh ni na našem jedilniku. Če kosti in zobje kljub temu niso dovolj čvrsti, si lahko pomagamo tudi s homeopatskimi zdravili. Kadar se simptomi ujemajo, kar s kalcijevim fosfatom, a le po nasvetu homeopata.

Kdaj pomislimo na jemanje calcium phosphoricuma?

•• pri počasnem celjenju zlomov,
•• počasnem izraščanju zob ali šibkih zobeh (zobna gniloba),
•• mehkih in krhkih kosteh, težavah s sklepi, počasni rasti,
•• slabokrvnosti in izčrpanosti po bolezni.
Izboljšanje: toplota, suho vreme, sproščanje, ležanje.
Poslabšanje: vlaga, mraz, umsko naprezanje.

Deli s prijatelji