DOMAČA LEKARNA

Čaji za zimske težave

Objavljeno 10. januar 2013 08.00 | Posodobljeno 10. januar 2013 08.00 | Piše: M. F.

Meta pomirja želodec, brusnica varuje sečne poti, rožmarin pa blagodejno vpliva na krvni obtok.

Kamilični čaj ima antiseptični učinek in je odlično zdravilo proti bakterijskim in glivičnim okužbam.

V zimskem času so za bolezni najdovzetnejša dihala, zaradi obilnejše, mastnejše in težje hrane trpi želodec, ker se manj gibljemo, pa je nekoliko upočasnjen tudi krvni obtok. Prav za to bo vsem koristil seznam čajev, ki v hladnih dneh ne smejo manjkati v domači lekarni. Uživajte jih čim pogosteje.

Meta pomirja želodec

Želodčne težave, napenjanje in drisko je mogoče pozdraviti z metinim čajem. Ta pomirja črevesje in odpravlja bolečine v želodcu. Metine listke je treba nabirati mlade, tedaj namreč vsebujejo največ eteričnih olj. Prav ta rastlino plemenitijo in ji dajo značilen vonj. Če ste jih nabrali in posušili ter jih imate spravljene, si, ko se pojavijo težave, pripravite iz njih čaj. Žličko metinih listkov prelijte z vrelo vodo, počakajte pol ure, precedite in popijte tri skodelice čaja na dan. Ker je blag, je primeren tudi za otroke.

Brusnica za okužbe sečnih poti

Brusnice so zelo učinkovite pri zdravljenju različnih vnetij in okužb, zlasti so koristne pri težavah s sečnimi potmi, ki jih povzročajo škodljive bakterije. Te se prilepijo na stene sečil, brusnice pa preprečujejo njihovo pritrjevanje in tako se te izločijo iz telesa. V pol litra vode kuhajte 30 gramov brusnic, dokler polovica tekočine ne izpari. Počakajte, da se ohladi, dodajte veliko žlico medu in trikrat na dan po jedi popijte skodelico čaja.

Kamilica zdravi krče

Kamilični čaj ima antiseptični učinek in je odlično zdravilo proti bakterijskim ter glivičnim okužbam. Prav tako je uspešen v boju z gripo in prehladom ter blaži tegobe v želodcu,  kot so krči, gastritis, napihnjenost in zaprtje. Žličko posušenih kamiličnih cvetov prelijte z dvema decilitroma vrele vode, pokrijte in počakajte pet minut, nato precedite. Dnevno popijte štiri do pet skodelic sveže pripravljenega čaja.

Rožmarin blagodejno vpliva na krvni obtok

Zaradi velikega deleža kamforja, snovi, ki pospešuje krvni obtok, se priporoča vsem, ki imajo pogosto mrzle prste, nos in ušesa. Drobne krvne žile se na mrazu skrčijo, zato se skrajni deli telesa shladijo, rožmarinov čaj pa te težave ublaži. Žličko rožmarinovih listkov poparite z decilitrom vrele vode, počakajte 10 minut in precedite. Trikrat na dan si privoščite skodelico napitka.

Ingver ščiti pred mrazom

Ingverjev čaj je odličen proti prehladu in drugim virusnim okužbam dihal, obenem pa prijetno pogreje. Zdravi kašelj, znižuje povišano telesno temperaturo, priprava pa je zelo preprosta: žličko suhega zmletega ingverja prelijte z dvema decilitroma vode, počakajte, da se malo ohladi in popijte topel napitek.

Deli s prijatelji