HOMEOPATSKO

Bryonia alba zdravi boleč kašelj

Objavljeno 15. januar 2012 08.00 | Posodobljeno 15. januar 2012 08.00 | Piše: Tadeja Rajer

Homeopatsko zdravilo je s posebnim postopkom narejeno iz korenine plezalke beli bluščec, domorodne rastline vinogradov in gozdov.

Brezplačno svetovanje v ordinaciji dr. Senthila v homeopatski kliniki Homecare v Tiruvannamalaiju, Indija. (Foto: Tadeja Rajer)

Spominja na bučo, kar ni nič čudnega, saj spada v skupino bučnic ali Cucurbitaceae, vendar pa ima korenina zelo neprijeten, grenak okus in je ne smemo uživati, saj je strupena tako za ljudi kot za živali. Njene učinke so že pred časom izkoriščali v medicini: zmešana z medom je očistila pljuča pri pljučnici ali prehladu ter umirila star, dolgotrajni kašelj, pri katerem bolnik težko diha. 

Bryonia alba je homeopatsko zdravilo za suh, izjemno boleč kašelj. Bolnik ima močne bolečine, zato se noče premikati. Že najmanjši premik, včasih tudi samo zaradi dihanja, še poveča bolečino, zaradi česar se ob kašlju drži za prsi, kar mu jo olajša. Če pacienta vprašamo, kako ga boli, nam pove, da občuti zbadajočo ali zelo hudo bolečino. Po obnašanju ga lahko primerjamo z medvedom, ki ga boli glava in je zaradi tega razdražljiv, sploh če ga preveč sprašujemo. Običajno pošlje ljudi, vključno z zdravnikom, stran, saj noče odgovarjati na naša sitna vprašanja, ker mu to povzroča dodatne bolečine. Pacient je izjemno žejen in spije veliko tekočine v daljših intervalih, kar je ravno nasprotno kot pri arzeniku, o katerem smo že pisali. Kljub temu ima občutek, da so usta in grlo izjemno suhi. Na splošno je pri bryonii značilna izjemna suhost vseh membran, npr. oči, grla, ustnic, pljuč itd. 

Bryonia je tudi zdravilo pri gripi, ki nastopi postopoma – tako kot pri gelsemiumu. Bolnik je izjemno žejen in spije veliko mrzle vode. Najmanjši premik močno poslabša težavo, zato vseskozi počiva in hoče biti sam. Tudi pri povišani telesni temperaturi se ne poti in koža je suha. 

Na naraven način ob škodljive snovi

Pomaga tudi pri driski, ki jo povzroči pitje mrzle vode v vročini, na splošno vročina ali kislo sadje. Pacient miruje, noče govoriti in ga hudo žeja. To je sicer zelo neprijetna nadloga, vendar po drugi strani tudi naraven in učinkovit način, da se telo znebi snovi, ki mu škodijo. Homeopatska zdravila, v tem primeru bryonia, odpravijo nevšečnosti in bolečine, medtem pa dovolijo telesu, da se samo pozdravi. Če driska traja dlje ali če ste v toplih krajih, ne pozabite na nadomeščanje izgubljene tekočine s praški za rehidracijo, pri ponovnem vzpostavljanju črevesne mikroflore pa koristi tudi jemanje probiotikov. Če nadloga traja dlje ali jo spremlja tudi dolgotrajnejše bruhanje, pa je nujno poiskati strokovno pomoč. 

V akutnih primerih se lahko bryonia, če je pacient otopel, se noče premikati, je izjemno žejen in pije zelo veliko vode, uporabi tudi za zmanjšanje stranskih učinkov predpisanih zdravil, na primer pri jemanju antibiotikov, ali zdravil, ki vplivajo na razpoloženje (npr. antidepresivov). 

Pomaga tudi pri zlomih, zvinih in izpahih

Ljubiteljem smučanja in preostalih športnih aktivnosti priporočam, da jo poleg arnike dodajo v homeopatsko lekarno prve pomoči, saj pomaga pri zlomih, zvinih ali izpahih. Značilno za bryonia poškodbo je, da pacient s poškodovanim delom miruje, saj že najmanjši premik povzroča bolečine, drži se za predel, ki je poškodovan, nanj močno pritisne, si ga obveže ali celo leži na njem, saj to zmanjša bolečino. Če se po poškodbi pojavijo vsi značilni simptomi bryonie, jo jemljemo takoj po arniki, ki jo vzamemo za prvo pomoč po poškodbi. 

Homeopatska zdravila so idealna rešitev tudi med dojenjem in nosečnostjo, saj je njihova uporaba popolnoma varna in neškodljiva – v nasprotju z večino preostalih zdravil, ki jih, razen pod nadzorom zdravnika, ne smemo uporabljati. Bryonia je zelo uporabna pri doječih materah z vnetjem tkiva v dojki (mastitisom); nastaja preveč mleka, mlečne žleze so zamašene, dojke pa so pri tem otrdele, vroče, vnete, blede in izjemno boleče. Bolečino poslabša najmanjši premik, vnetje lahko spremljata vročina in depresivno razpoloženje. 

Homeopati bolj za šalo kot zares pravimo, da pacienta, ki potrebuje bryonio, težje srečamo, saj ima običajno skrbi zaradi denarja in strah pred obubožanjem. Zato je pogosto varčen in se mu zdi vse, vključno s homeopatijo, predrago. Seveda je to le občutek. Homeopatija je namreč izjemno poceni naravni medicinski sistem zdravljenja in se kot tak vpeljuje tudi kot brezplačno svetovanje za revnejše ljudi, npr. v Indiji in drugod po svetu, in dosega nadpovprečne uspehe. Pri bryonii so znani številni uspehi pri zdravljenju oslovskega kašlja, pljučnice oziroma vnetja pljučne membrane (med. plevritisa), ošpic in akutnega vnetja slepiča, vendar v teh primerih le pod nadzorom homeopata. 

Upam, da je začetek novega leta zdrav in da po zdravilih še ni bilo treba poseči. Če pa imate morda katero od opisanih akutnih težav, stopite po nasvet v lekarno, kjer so na voljo homeopatska zdravila, v resnejših primerih pa do svojega homeopata ali zdravnika.

Kdaj pomislimo na jemanje bryonie albe?

  •  pri suhem, izjemno bolečem kašlju;
  •  prehladu;
  •  glavobolu, ki traja ves dan; 
  • poškodbah (zvini, izpahi, zlomi) ali bolečinah v sklepih (pogosto z otečenim delom); 
  • driski; 
  • mastitisu (vnetju tkiva v dojki);


Kadar se pacient zaradi izjemne bolečine drži za predel oziroma pritisne na predel, ki ga boli, striktno miruje, ima občutek suhih ust, grla, oči itd., je izjemno žejen in spije veliko mrzle vode, hoče biti sam in noče govoriti.
 

  • Poslabšanje: vsako gibanje, zaužitje zelja ali stročnic, zvečer – okoli 9. ure.
  • Izboljšanje: mirovanje, pritisk na oboleli predel.
Deli s prijatelji