REŠITEV

Brusnice in suhe kopalke proti vnetju mehurja

Objavljeno 19. junij 2015 13.40 | Posodobljeno 19. junij 2015 13.42 | Piše: M. M. K.

Potreba po pogostem uriniranju, boleče ali pekoče uriniranje, huda, ostra, zbadajoča bolečina po končanem uriniranju …

Ob težavah z mehurjem so priporočljive brusnice, zlasti čaj. Foto: Shutterstock

Se vam je to že dogajalo? Tisti, ki na to vprašanje odgovorijo pritrdilno, vedo, za kaj gre, drugi pa morajo biti pozorni, saj gre bržkone za vnetje sečnega mehurja, ki se še posebno rado pojavi v poletnih mesecih.

Zdravniška statistika dokazuje, da je vnetje sečnega mehurja precej pogostejše pri ženskah kot moških. Nekatere številke kažejo, da se je s to tegobo v svojem življenju soočila že vsaka peta ženska; pri četrtini se je vnetje še večkrat ponovilo ali pa prešlo v kronično obliko. Na težave s sečili morajo biti še posebno pozorne nosečnice, saj lahko resno vnetje pomeni veliko nevarnost za otroka!

O vzrokih za vnetje sečnega mehurja krožijo različne razlage, od bolj preprostih, da so krive mokre kopalke (kar nemalokrat tudi drži), do trditev urologov, ki pravijo, da so te težave pogostejše v poletnem času predvsem zato, ker glede na zunanjo temperaturo pijemo premalo tekočine in tako se mehur premalo spira. Dodatno na vnetje mehurja pri ženskah poleti lahko vpliva tudi uriniranje v morju ali jezeru, to strokovnjaki namreč odsvetujejo. Da je pri ženskah vnetja sečnega mehurja več kot pri moških, gre pripisati tudi anatomija telesa – ženska sečnica je v povprečju dolga le do pet centimetrov, zaradi česar je pot do mehurja relativno kratka, ustje sečnice pa leži blizu nožnice in danke, kar zadevo še poslabša. Prav zaradi tega mikroorganizmi, ki povzročijo okužbo, dokaj zlahka vstopijo v mehur in se tam tudi razmnožujejo. Moški imajo v nasprotju z ženskami to srečo, da se okužba iz sečnice najprej razširi na prostato in šele nato napreduje v mehur.


Znaki, ki kažejo na vnetje mehurja

– potreba po pogostem uriniranju,
– boleče ali pekoče uriniranje,
– huda, ostra, zbadajoča bolečina po končanem uriniranju,
– močan in neprijeten vonj urina,
– moten ali močno obarvan urin,
– kri v urinu,
– bolečina v spodnjem delu trebuha,
– zvišana telesna temperatura ali mrzlica.

 

Raziskave so pokazale, da kar 90 odstotkov vseh infekcij urinarnega trakta povzroči bakterija Escherichia coli, ki je sicer normalno prisotna v našem črevesju in posledično tudi v blatu. Lahko pa se zgodi, da zaide v sečnico in takoj zatem še v mehur, sledi vnetje.

Prvi znaki

Med prvimi znaki vnetja so pogosto in pekoče uriniranje, smrdeč in temen urin ter bolečine v spodnjem delu trebuha, ki jih ženske pogostokrat pripišemo bolečim jajčnikom. Pri začetnih in blažjih težavah si lahko pomagamo tudi sami. Na sluznico mehurja ugodno vpliva brusnični čaj oziroma čaj za ledvice in mehur, mešanico je mogoče kupiti v lekarnah, priporočljivo je tudi, da popijete več tekočine kot običajno – od poldrugega litra do dveh litrov, najbolje vode, naj bi popili na dan. Če vnetje ne popušča oziroma so bolečine vse hujše, je treba k zdravniku.

Ob vsem tem pa je treba vedeti, da eden od mogočih vzrokov za začetek vnetja mehurja leži tudi v zmanjšani odpornosti našega organizma pa tudi v spolnosti. Namreč: z vnetjem mehurja se, kot ugotavljajo urologi, pogosto spopadajo ženske z daljšimi intervali med spolnimi odnosi, saj se v tem času v sečnici nabere veliko bakterij, ki jih moški s penetracijo potisne v mehur. Bolj ogrožene so tudi ženske v menopavzi, saj lahko pomanjkanje estrogena vodi v tanjšanje sluznice sečnice in mehurja.

Antibiotiki in brusnice

Da je mogoče kronične oblike vnetja mehurja lajšati in zdraviti le z antibiotiki, je razumljivo, morda pa je manj znano, da je najboljše nadomestilo za antibiotik brusnica. Ta vsebuje elargično kislino in preprečuje lepljenje bakterij na sluznico urinarnega trakta.

K uspešnemu zdravljenju pripomore tudi ustrezna osebna higiena. Perilo, najboljše je seveda bombažno, je treba prati z blagimi sredstvi brez mehčalca, saj so genitalije med vnetjem še posebno občutljive. Zdravniki v tem času odsvetujejo kopanje v bazenu, po spolnem odnosu pa poskusite čim prej urinirati in izločiti škodljive bakterije.

Nič manj ni zanemarljivo priporočilo naših starih mam, ki so ob omembi bolečin tam spodaj znale povedati, da si jih je najbolje lajšati z gretjem –– to je termoforjem.

Deli s prijatelji