VSE LETO

Brstični ohrovt: droben, a izjemno močan

Objavljeno 04. april 2016 09.00 | Posodobljeno 04. april 2016 09.00 | Piše: M. F.

Njegovi najbližji sorodniki so zelje, ohrovt, cvetača, za njimi pa zaostaja le po velikosti.

Glavice, ki kar pokajo od zdravja.

Res se ne more pohvaliti z velikostjo, ima pa zato vsega drugega, razen kalorij, v izobilju. To je brstični ohrovt, ki je prepoln vitaminov in mineralov ter ima veliko pozitivnih učinkov na zdravje.

Bogastvo glavic

Čeprav ob mesu in krompirju ni pogosto na jedilniku, je neupravičeno zapostavljen. V malih glavah je obilje beljakovin, dietnih vlaknin, vitaminov C, A, K ter B-kompleksa. V njih so sicer v skromnih količinah zastopane tudi omega tri in omega šest maščobne kisline.

Taka je njegova moč

Vse omenjene snovi varujejo pred nastankom osteoporoze, koži zagotavljajo sijaj, vitamin K varuje nevrone v možganih in pred alzheimerjevo boleznijo. Njegov vpliv je zlasti izrazit pri osebah, ki zanjo nimajo genske predispozicije.

Varuje srce in pred rakom

V ohrovtu je tudi veliko mineralov: od mangana, bakra, kalcija, železa in fosforja. Vsebuje zavidljiv odstotek kalija. Ta je nujno potreben za zdravje srca in za uravnavanje krvnega tlaka. Brstični ohrovt je ob vsem tem odličen vir antioksidantov, ki so nenadomestljivi v zaščiti pred različnimi oblikami raka. 

Krepi odpornost

Te glavice so zlasti v zimskem in zgodnem spomladanskem času koristne za krepitev imunskega sistema ter tudi za razstrupljanje, saj pospešujejo delovanje prebavil in s tem izločanje strupenih snovi iz telesa.

Pred težavi in ko se pojavijo

Brstični ohrovt je torej odličen za preventivo pa tudi, kadar vas že pestijo določene bolezni, povezane s kroničnimi bolečinami. Zlasti s tistimi, ki jih povzročajo revma, artritis in išias. Sicer nima moči, da bi jih pozdravil, lahko pa jih ublaži in upočasni napredovanje bolezni.

Zaveznik diet

Ker ima izjemno malo kalorij (v 100 gramih jih je zgolj 45), bi moral biti sestavni del vsake diete. Vlakna v njem nimajo energijske vrednosti, lahko pa nase vežejo vodo, ob tem nabreknejo in tako dolgo zagotavljajo občutek sitosti.

Za zdrava jetra in dober spanec

Specifičen vonj, katerega je zaznati med njegovim kuhanjem, nastaja zaradi sulforafana, snovi, ki spodbudno vpliva na nastajanje encimov v jetrih. Ti v organizmu nevtralizirajo strupene snovi. V ohrovtu je tudi dokajšna količina triptofana, aminokisline, ki uravnava spanec.

Na voljo je vse leto

Vse te snovi se v glavicah skrivajo vse leto. Na njivah ohrovt obstane tudi v najbolj mrzli zimi, sicer pa ga lahko hranite v zamrzovalniku, kjer ohrani vse koristne sestavine. Uporaben je za pripravo juh, solat, prikuh, najpogosteje kot priloga k piščancu in ribi. Ne kuhajte ga predolgo, saj med dolgo termično obdelavo izgubi večino vitaminov in mineralov. Sveži ohrovt je najbolje porabiti v dveh dneh po nakupu, pri zamrznjenem je treba paziti, da se ne prekuha, sicer postane grenak. Med daljšim kuhanjem namreč sprošča grenčine.
 

Deli s prijatelji