POMANJKANJE

Brezvoljnost zaradi slabe prehrane

Objavljeno 03. februar 2012 08.00 | Posodobljeno 03. februar 2012 08.00 | Piše: M. F.

Če ste pogosto utrujeni in malodušni, je za to najbrž kriva prehrana, v kateri primanjkuje železa.

Ženske z močnimi menstruacijami in nosečnice morajo biti na raven železa v krvi še posebno pozorne.

Železo v telesu skrbi za prenos kisika iz pljuč v celice, omogoča nastajanje encimov in proteinov, ki pospešujejo kemijske reakcije in tako ustvarjajo energijo. Prav tako je potrebno za brezhibno delovanje možganov. Izjemno pomembno je predvsem za ženske. Tiste z močnejšimi menstruacijami in nosečnice morajo biti še posebno pozorne na raven železa v krvi, zaradi dolgotrajno premalo železa se namreč razvije anemija, katere znaki so pogosti občutki hladu, utrujenost, malodušje, brezvoljnost, celo trenutna izguba zavesti.

Pozorno predvsem nosečnice

Nosečnice s premalo železa v krvi tvegajo prezgodnji porod, otrok pa je tudi ob pravočasnem lažji, kot je zaželeno. Ženske v starosti od 19 do 50 let potrebujejo dnevno 18 mg železa, nosečnice 27 mg, ženske, starejše od 50 let, pa 8 mg. Če menite, da ga s prehrano ne dobite dovolj, se posvetujte z zdravnikom, ki bo predpisal nadomestke, vendar jih ne jemljite na lastno pest.

Rastlinski viri so boljši

Dnevno priporočeno količina železa je sicer telesu mogoče zagotoviti s prehrano, ki je bogata s tem elementom. Nekdaj je veljalo, da telo najlažje sprejme železo iz mesa, znanstveniki z Nove Zelandije pa so uspeli dokazati, da je njegova absorpcija iz rastlinskih virov mnogo učinkovitejša. Železo iz nadomestkov ali mesa se v telesu absorbira po posamičnih atomih iz molekule feritina, iz rastlinskih virov pa preide v kri celotna molekula, ki vsebuje na tisoče atomov železa. Takšen način absorpcije je tako mnogo učinkovitejši, celice pa zanjo porabijo manj energije.

Nekatere kombinacije niso najboljše

Železo najlažje prehaja v kri v kombinaciji z živili, ki vsebujejo veliko vitamina C, medtem ko kava, čaj in kalcij njegovo absorpcijo zavirajo, zato mleka in mlečnih izdelkov ni priporočljivo uživati skupaj s tistimi živili, ki so bogata z železom.

In kje ga je veliko?

Rastlinski viri omenjenega elementa so suho sadje, kalčki, polnozrnati izdelki, oreški, zelena listnata zelenjava, semena, stročnice, sojin sir, spirulin (morska alga), paradižnikova omaka ... Da bi telesu zagotovili 2 mg železa, je treba zaužiti 14 g pistacij, 57 g cele leče (kuhane), 95 g čičerke (kuhane), 74 g polnozrnatega kruha, 19 g sezamovih semen, 59 g suhih marelic ali 125 g kuhane špinače.

Deli s prijatelji