INVALIDSKA KARTICA UGODNOSTI

Brezplačna kartica ugodnosti

Objavljeno 26. julij 2017 15.30 | Posodobljeno 26. julij 2017 15.30 | Piše: Alenka Kociper

Od konca julija lahko invalidi pridobijo evropsko kartico ugodnosti, s katero bodo uveljavljali posebne komercialne popuste, ki jih določijo ponudniki v posameznih državah.

Evropska invalidska kartica bo uporabnikom precej olajšala njihov vsakdan. Foto: Arhiv Nsios

Invalidska kartica ugodnosti je projekt, ki ga izvaja ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti v partnerstvu z Nacionalnim svetom invalidskih organizacij Slovenije (NSIOS), podpira pa ga Evropski socialni sklad. Kartica bo invalidom zagotavljala večjo vključenost v družbo.

Cilj je vključitev vseh držav EU


Od konca julija bo invalidska kartica upravičencem brezplačno na voljo na 58 upravnih enotah po Sloveniji.

S kartico bodo invalidi lahko uveljavljali posebne komercialne popuste na področju umetnosti in kulture, turizma, športa, izobraževanja, trgovine in transporta, v projekt pa je za zdaj vključenih osem držav: poleg Slovenije še Ciper, Finska, Belgija, Italija, Romunija, Estonija in Malta. »Dolgoročni cilj projekta je, da bi se evropska kartica ugodnosti uveljavila v vseh državah Evropske unije,« nam je povedal Goran Kustura iz NSIOS in pojasnil, da so v Sloveniji k sodelovanju v začetni fazi povabili okoli 1500 morebitnih ponudnikov, odzvalo se jih je nekaj manj kot 200: »Gre zlasti za javne ponudnike, ki se odzovejo iz čuta odgovornosti, medtem ko je pri manjših, zasebnih težje poiskati motiv za ponujanje ugodnosti. Najprej jih zanima, kaj bodo dobili v zameno, in to jim v teh časih seveda težko zamerimo. Pričakujem pa, da bo, ko bo število imetnikov kartice doseglo neko kritično maso, denimo 10 ali 20.000, tudi pridobivanje ponudnikov postalo lažje.«

Po besedah sogovornika so se doslej vključile številne pomembne ustanove – muzeji, knjižnice, knjigarne, gledališča, vadbeni centri, termalna zdravilišča in drugi: »Vendar si želimo, da bi se pridružilo še več družbeno odgovornih ponudnikov storitev, ki se zavedajo invalidske problematike in ki jim zanjo ni vseeno.«

V Sloveniji je okoli 170.000 invalidov, upravičencev do kartice, to bo mogoče osebno naročiti na upravni enoti. »Potrebujete le fotografijo, kartica je sicer brezplačna. Težko ocenimo, kolikšno bo povpraševanje, predvidevamo pa, da bi jih do konca leta utegnili izdati do 20.000,« pravi Kustura.

Ugodnosti iz naslova kartic, ki jih bo zaenkrat izdajalo le nekaj držav, bo mogoče uveljavljati v vseh državah Evropske unije, ne le v tistih, ki so k projektu že pristopile.

Organizacijsko preprosto ter hitreje in ceneje do cilja

170 tisoč invalidov, upravičencev do kartice, je v Sloveniji.

Kartico seveda pozdravljajo tudi potencialni uporabniki, saj jim bo prihranila precej časa, energije pa seveda tudi denarja pri vsakdanjih aktivnostih.
»Veliko potujem in prepričana sem, da mi bo kartica precej olajšala težave, s katerimi se sicer spopadam,« nam je povedala Teja Černigoj, članica Društva distrofikov Slovenije. »Poglejmo konkretno, v Sloveniji imamo parkirne karte za invalide, a če grem na primer v Amsterdam, si moram parkiranje posebej urejati, in to vzame veliko časa in energije. Invalidi na vozičkih moramo običajno izbirati dražje hotele, ki imajo potrebne prilagoditve. Če hočem najeti avto, moram izbrati kombi, ki je seveda dražji od osebnega avtomobila. Če hočem v muzej, potrebujem spremljevalca, in običajno moram plačati vstopnino tudi zanj. Vse to so stvari, zaradi katerih je moje potovanje že v osnovi dražje in seveda organizacijsko zahtevno,« je pojasnila sogovornica.

Z invalidsko kartico in seveda ustreznimi informacijami, ki so oziroma še bodo na spletu, pa bodo na primer potovanja v tujino pa tudi načrtovanje vsakodnevnih aktivnosti doma precej bolj preprosti. Poleg ugodnosti je njen namen tudi ozaveščanje širše javnosti o invalidih in njihovo vključevanje v družbo. 

Deli s prijatelji