ZDRAV OBROK

Brez zajtrka ne moremo shujšati

Objavljeno 17. april 2012 11.40 | Posodobljeno 17. april 2012 11.42 | Piše: A. F.

Z nutricistko Matejo Hriberšek smo se pogovarjali o postu, zajtrku in o tem, na kaj moramo biti pri sestavljanju jedilnika najpozornejši.

Dobre ali slabe prehranjevalne navade se na telesu poznajo šele na dolgi rok.

Kaj menite o postu? Na kaj moramo biti pozorni?

Dolgoročno gledano se je dobro pogovoriti z zdravnikom, če se človek posti na daljši rok, medtem ko posti, ki trajajo le dan ali dva po kakšnih praznikih, ko je miza obložena z vsemi možnimi dobrotami, niso slabi, saj tako telo malo prečistimo. Vseeno pa se moramo zavedati, da je vsako postenje, ki traja dlje časa, lahko za organizem tudi škodljivo.

Kakšen način prečiščevanja telesa je torej najbolj zdrav?

Če se odločimo za krajši način postenja, dan začnemo s sveže iztisnjenim pomarančnim sokom, nato pa uživamo lahko hrano in spijemo čim več tekočine, da telo dejansko prečistimo. Pazimo tudi, da je večina jedilnika sestavljena iz sadja in zelenjave, saj se bo tako telo najhitreje prečistilo. Za daljši post pa se nikakor ne smemo odločiti brez nadzora zdravnika, saj lahko pomanjkanje posameznih hranilnih snovi telesu naredi več škode kot koristi.

Pogosto slišimo nasvete o tem, da po 18. uri ni dobro jesti. To drži?

S stališča zdravega prehranjevanja se priporoča, da zaužijemo štiri do šest obrokov dnevno. To so: zajtrk, dopoldanska malica, kosilo, popoldanska malica, večerja ter mogoče še povečerjek. S tem ko konstantno uživamo hrano, telesu nudimo enako raven energije čez ves dan, zato ne pride do padcev energije in produktivnosti. Bo držalo, da se nekateri ljudje izogibajo hrani po šesti uri zvečer, a jim jaz svetujem, naj gledajo tudi na to, da imajo čez dan pravilno razporejene obroke.

Kaj pa pitje med obrokom?

To ni dobro zato, ker ob zaužitju tekočine razredčimo prebavne sokove. Zato nekateri ljudje radi rečejo, da med obroki ne smemo piti, saj lahko le tako normalno prebavljamo hrano. Vseeno pa je nujno, da ves dan pazimo na vnos tekočine. Ta mora skupaj znašati med litrom in pol do dveh litrov dnevno.

Je zajtrk res najpomembnejši obrok?

Dobre ali slabe prehranjevalne navade se na telesu poznajo šele na dolgi rok. Zajtrk je za telo prvi obrok in takrat imamo možnost, da zapolnimo zalogo hranilnih snovi, ki so se izčrpale čez noč. Če zajtrk preskočimo, te možnosti nimamo. Pri nekaterih ljudeh je tako prvi obrok šele malica ali kosilo. Telo zato vzpostavi obrambni mehanizem, kar pomeni, da vso hrano, ki jo zaužijemo, naloži v telesne zaloge, večinoma v maščevje. Če se ob tem navežem še na hujšanje – zmotno je mišljenje, da bomo ob izpuščanju obrokov shujšali. Kratkoročno morda, a dolgoročno vsekakor ne bomo izgubljali telesne mase, saj bo telo vso zaužito hrano shranilo.

Ljudje, ki delajo v modni industriji, večinoma manekenke, jedo zelo pogosto, tudi na dve uri. Je to torej pravilen način prehranjevanja?

Obrok na dve ali tri ure je pravi način za konstantno raven energije. Bi se pa lahko vprašali, kakšno hrano ti ljudje zaužijejo. Ni namreč pomembno le to, da nekaj pojemo, marveč tudi kaj pojemo. Uravnotežena prehrana, če se le da pridelana na ekološki, lokalni ravni, je najpametnejša izbira, saj ne obremeni okolja kot uvožena ali večkrat predelana živila.

Deli s prijatelji