INTIMNA NEGA

Brez dišav, barvil in mil

Objavljeno 21. april 2013 19.00 | Posodobljeno 21. april 2013 19.00 | Piše: Ema Bubanj

Pravila nege intimnih predelov: z nežnim sredstvom, brez dišav, barvil in mil, se umivamo enkrat do dvakrat na dan, pazimo, da od zadnjika ne prenašamo bakterij v nožnico, nosimo spodnje perilo iz naravnih materialov in neoprijeta oblačila, uporabljamo bombažne vložke.

Nega intimnih predelov je eden od temeljev zdravja (foto: Shutterstock).

Intimna nega je nedvomno eden od temeljev zdravja in predvsem ženske bi ji morale redno posvečati pozornost, saj je nožnica izjemno izpostavljena telesna odprtina. Ustrezna skrb je pomembna predvsem med menstruacijo, ko je večja nevarnost za okužbo, saj je škodljivim klicam bolj odprta pot globlje v rodila, kjer lahko povzročijo vnetje. Ob mesečnem perilu je priporočljivo pogostejše umivanje, vendar niti v teh dneh ne gre pretiravati z uporabo izdelkov za higieno občutljivih predelov. Teh na tržišču kar mrgoli, zato se velja pred nakupom posvetovati s strokovnjakom.

Katere smernice je torej treba upoštevati pri izbiri? »Izdelki za intimno nego naj bodo nežni do sluznice, brez dodanih barvil, dišav, mila. Naj imajo nevtralen ali rahlo kisel pH,« pojasnjuje asist. dr. Mija Blaganje, dr. med., spec. ginekologije in porodništva, iz UKC Ljubljana in pristavlja, da zunanje spolovilo umivamo enkrat do dvakrat na dan z mlačno vodo in ustreznim izdelkom. Ne pozabimo niti na druga pravila intimne nege, ki lahko dolgoročno preprečijo nelagodje in morebitne težave: »Nosimo neoprijeto bombažno perilo, izogibamo se tesnim oblačilom in penečim se kopelim, raje se prhajmo. Ravno tako odsvetujem izpiranje nožnice in uporabo dišav za intimne predele. Med menstruacijo priporočam uporabo bombažnih vložkov, ob brisanju spolovila in umivanju pa je pomembna smer od spredaj nazaj, da v predel nožnice in sečnice ne zanašamo bakterij iz zadnjika. V izognitev infektu spodnjih sečil svetujemo odvajanje urina po spolnem odnosu.«

Pri glivičnem vnetju, torej takrat, ko se čezmerno razraste v črevesju in vagini sicer normalno prisotna gliva kvasovka Candida, običajno albicans, poskrbimo še za ustrezno uravnavanje flore, opozarja asist. dr. Blaganjeva: »Težave se običajno pojavijo po zaužitju antibiotikov, ko se normalna bakterijska flora uniči in se gliva lahko čezmerno razraste. Temu se ognemo tako, da v času jemanja antibiotikov uporabljamo svečke za uravnavanje vaginalne flore (pomaga tudi tampon, namočen v jogurt), da v prehrani uživamo jogurt oziroma probiotike, se izogibamo rafiniranim sladkorjem in enostavnim ogljikovim hidratom.« Za tiste ženske, ki imajo pogosta vnetja, je priporočljivo, da pri spolnih odnosih uporabljajo kondom; sperma je namreč alkalna in pri občutljivih ženskah lahko že sprememba pH povzroči, da se glivice čezmerno razmnožijo, opozarjajo iz ginekološke ambulante ZD Ljubljana: »Svetujemo še, da ženske, ki so nagnjene k vnetjem, uporabljajo probiotike vaginalno. Na tržišču je na voljo spekter teh izdelkov, v lekarnah bodo znali svetovati. Prav tako je priporočljivo, da ženske čim manj uporabljajo tampone, ko menstruacija ni več močna. Na voljo so tudi tamponi s probiotikom v jedru, vendar mora biti krvavitev toliko močna, da prepoji tampon, saj se šele takrat probiotik sprosti.«

Koliko pozornosti pa naj negi intimnih predelov posvetijo moški? »Po mojem vedenju pri moških poseben način higiene in uporaba posebnih preparatov, ki so drugačni kot običajni geli ali mila za umivanje, niso potrebni, seveda pa jim niti žensko milo za intimno higieno ne bo škodilo,« sklene sogovornica.

Deli s prijatelji