ZDRAVJE

Bownova terapija je specialiteta Avstralije

Objavljeno 12. februar 2012 09.00 | Posodobljeno 12. februar 2012 09.00 | Piše: Nataša Markovič
Ključne besede: Bownova terapija

Dovolj sta le dva ali trije obiski pri terapevtu.

Terapevtka Breda Kogej (foto: Črt Majcen).

Terapevt z Bownovo terapijo pravzaprav ne zdravi, temveč je le prenašalec informacij v bolnikov sistem, saj ima vsak prirojeno zmožnost samopomoči in ozdravitve. Kot je povedala terapevtka Breda Kogej, sta običajno dovolj dva obiska pri terapevtu ali trije, seveda pa je to odvisno od števila in zapletenosti akutnih in kroničnih težav. Za eno težavo po navadi ni treba obiskovati terapevta več mesecev ali celo eno leto. Med dvema obiskoma običajno mine od pet do sedem dni – v nekaterih primerih je lahko ta čas krajši ali daljši.

Utemeljitelj terapije, avstralski terapevt Thomas Ambrose Bowen (1916–1982), je bil izjemen terapevt, ki je uspešno zdravil več pacientov hkrati. Njegove zavidljive uspehe je opazila tudi avstralska vlada, ki je Bownovo terapijo priznala za obliko uradne medicine. Poznajo jo tudi v ZDA, Kanadi, na Novi Zelandiji in v zahodni Evropi. V Sloveniji jo izvajajo od leta 2003.

Pomaga pri širokem spektru težav

Bownova terapija omili težave pri zvinu, na­tegnitvi mišice, išiasu, pomaga pri bolečinah v rokah in nogah, odpravlja občutek zmrznjenih rok, bolečine v hrbtenici, zmanjšano gibljivost v vratu, glavobole, migrene in sinusitis. Je prva pomoč pri menstrualnih bolečinah, bolečinah v nosečnosti in zaprtju ter refluksih pri dojenčkih, sprosti, deluje protistresno in protidepresivno, pomaga pri motnjah dihal, prebavnem in hormonskem sistemu, pri težavah z zgago itd. Vse pogosteje se uporablja tudi pri lajšanju simptomov parkinsonove bolezni, multiple skleroze, sindromu kronične utrujenosti in drugih sistemskih obolenjih. Prav tako ima blagodejne učinke med detoksifikacijo pri zasvojenosti z alkoholom in drogami in pomaga pri sproščanju in hitrejšem odstranjevanju kemičnih snovi iz telesa.

Bistvo so Bownove poteze

Gre za manualno tehniko za fizično in energijsko stimuliranje telesa. Bistvo terapije so tako imenovane Bownove poteze, ki jih terapevti izvajajo na specifičnih lokacijah na mišicah, tetivah in indirektno na živčnih ovojnicah. To naredijo prek površinske fascije (vezivnega tkiva), ki takoj prenese dražljaje na preostale regulatorne sisteme, da začnejo proces transformacije trenutnih in starih stresnih vzorcev. Zanimivo je, da jo v svetu priznavajo številne zdravstvene zavarovalnice, saj se je izkazalo, da je učinkovita v mnogo primerih, pri katerih druge terapije odpovedo.

Težave se za kratek čas lahko poslabšajo

Vendar pa terapevtka Kogejeva opozarja, da se obstoječe težave po Bownovi terapiji lahko poslabšajo, a to je le kratkotrajno; značilno je pogostejše uriniranje, ker se iz telesa izločajo odvečne tekočine in toksini, zaradi tega se lahko poveča izcedek iz nosu, nekateri tožijo, da se več znojijo. Telo namreč v teh urah po terapiji najde način razstrupljanja, zato se je treba medtem ravnati po navodilih terapevta, dodaja sogovornica. Terapija je primerna za ljudi vse starosti, tudi za dojenčke in nosečnice.

Terapevt je katalizator

Njen utemeljitelj Thomas Bowen je bil prepričan, da je terapevt katalizator v procesu zdravljenja in ne zdravilec, struktura človeškega telesa pa omogoča, da je proces samouravnavanja mogoče pospešiti že z minimalnim zunanjim vplivanjem. Ta terapija prikaže to bistvo terapevtske preprostosti in učinkovitosti, ne glede na to, ali jo uporabimo pri posameznem problemu ali za ohranjanje zdravega ravnotežja.

Deli s prijatelji