ZA LEPOTO

Botoks med moškimi vse bolj priljubljen

Objavljeno 13. september 2017 15.00 | Posodobljeno 13. september 2017 15.00 | Piše: Aleksander Brudar

Lepotni posegi in operacije že dolgo niso več le ženska domena; kirurgi včasih naletijo tudi na nenavadne prošnje, denimo šivanje deviške kožice.

Pred posegom pomladitve spodnjega dela obraza s polnili ... Foto: Plastična kirurgija Zorman

Za lepoto je treba skrbeti, je prepričana marsikatera ženska in tudi vse več moških. Zato nekateri uporabljajo naravne sestavine in masaže, drugi pa se odločno odpravijo na lepotno kliniko. »Od operativnih posegov pri nas pri ženskah najpogosteje popravljamo prsi, pri moških pa izsesavamo maščobo,« nam je zaupal Peter Zorman, specialist plastične, rekonstruktivne in estetske kirurgije, ki na leto opravi več kot sto estetskih operacij in nekajkrat toliko minimalno invazivnih posegov (vbrizgavanje botulinum toksina oziroma botoksa, pilingi in korekcija obraznih potez s polnili). »Korekcija ginekomastije ali ženskih prsi na moškem prsnem košu je poleg liposukcije najbolj priljubljen poseg pri moških,« dodaja in pojasni, da ko govorimo o povečanju dojk, to še vedno najpogosteje storijo z vsadki, »čeprav nekaj povečav opravimo tudi s prenosom maščobe«.

Moški se vse pogosteje odločajo tudi za večje operativne posege, kot sta dvig spodnjega dela obraza in korekcija vratu.

Glede botoksa, ki pomaga omiliti drobne izrazne gube na obrazu, Zorman pojasni, da je ta tudi med moškimi vse bolj priljubljen. »Pri nas je delež moških približno 25 odstotkov, a počasi narašča. Pogosteje se odločajo zanj za preprečevanje prekomernega potenja ali hiperhidroze pod pazduhami. Z rušenjem tabujev in vedno večjo sprejemljivostjo estetskih posegov se moški vse pogosteje odločajo tudi za večje operativne posege, kot sta dvig spodnjega dela obraza in korekcija vratu,« razloži in še, da je poseg, ki ga praviloma – ne pa izključno – opravijo pri moških, presajanje las. »Z razvojem novih tehnik, ko odvzamemo vsak lasni mešiček posebej, se izognemo dolgi brazgotini na odvzemnem mestu, ki je bila pred leti glavni zadržek pred posegom.«

Želela si je zašiti deviško kožico

Po drugi strani se močnejši spol precej manj pogosto odloča denimo za lasersko pomlajevanje kože, saj je, kot nam pove specialist kirurgije in direktor Zasebne klinike Zdrav splet Boštjan Mlakar, rdečina kože po posegu nekaj dni tako izrazita, da je treba zaradi okrevanja ostati doma. »Obrezovanje penisa iz estetskih razlogov je pri nas zelo redko, praviloma ima moški določene težave s preozko kožico, da se odloči za cirkumcizijo. Presaditev las pri nas ni veliko. V porastu je uporaba PRP oziroma s trombociti bogate plazme, ki pospešuje rast las oziroma vsaj zavre njihovo izpadanje,« razloži in dodaja, da je v porastu uporaba t. i. filerjev hialuronske kisline. Za to se najpogosteje odločajo ženske, da poudarijo ustnice oziroma si napolnijo lica in globlje gube v spodnjih dveh tretjinah obraza, kjer botoksa ne morejo uporabiti.


K Mlakarju se občasno zateče tudi pacient ali pacientka, ki ima željo po bolj posebni lepotni operaciji. Spomni se, da je izpolnil željo po odstranitvi deviške kožice. »Žal pa mi ni uspelo uresničiti želje, da bi tri tedne pred poroko zašil deviško kožico, saj je tako rekoč ni bilo več, pa tudi prekratek čas za okrevanje je bil na voljo,« prizna.

Beseda je nanesla tudi na popravke spodletelih lepotnih operacij. Pove nam, da je pri nas relativno malo res ekstremnih primerov slabe kirurgije, pred odhodom v tujino, kjer so cene nižje, pa svetuje, da se pozanimamo o referencah kirurga in ustanove. Včasih so tudi želje pacientk težko uresničljive. V primeru povečanja dojk je za ženske pogosto nesprejemljiva brazgotina, ki nastane ob preoblikovanju povešenih in praznih dojk. Kateri kirurg se kljub temu odloči, da bo z vstavitvijo velikih vsadkov napolnil odvečno kožo, ki bi jo bilo treba odstraniti, a »žal je videz dojk pogosto slab kompromis in je treba opraviti še eno operacijo in odstraniti odvečno kožo«.

Lepotni posegi niso za hotelsko sobo

»V Sloveniji kljub strogim regulativam na manj pomembnih področjih ni zakonsko opredeljeno, kdo in kje lahko izvaja estetske posege. V poplavi oglaševalskih domislic posameznik zlahka zaide na napačno pot,« opozarja Zorman. Zaplet v primeru nepravilno vbrizganega botoksa je lahko povešanje zgornje veke, »če toksin omrtviči mišico, ki jo dviguje«. V zadnjih letih opažajo težave z nestrokovno uporabo polnil, še pravi Zorman. »Trajna polnila, ki jih nekateri poimenujejo biopolimer, so povezana z veliko možnostjo poznih in trajnih zapletov. Injiciranje polnil ne spada v kozmetične salone, še manj v hotelsko sobo. Svetujem, da ga opravi zdravnik, ki ima licenco zdravniške zbornice za opravljanje estetskih posegov,« sklene sogovornik.


Previdnost ni odveč

Boštjan Mlakar pravi, da se je treba pri botoksu zavedati, da gre za zdravilo oziroma strup, ki začasno zmanjša delovanje mišic, zato je zelo pomembno, da ima oseba medicinsko znanje in je ustrezno podkovana. »Še bolj skrb vzbujajoča je uporaba filerjev oziroma polnil, sploh tistih, ki so trajna, saj jih je mogoče odstraniti le kirurško, če nastane zaplet, kot je granulom in vnetje,« opozarja.




 

Deli s prijatelji