POMOČ

Borovnice pomagajo ščitnici

Objavljeno 05. julij 2012 09.00 | Posodobljeno 05. julij 2012 09.00 | Piše: M. F.

Ščitnica za optimalno delovanje potrebuje jod, pa tudi vitamine kompleksa B, železo in antioksidante.

Na gozdnih jasah že zorijo drobni, za žlezo ščitnico koristni plodovi.

Pri izbiri živil, ki so dobra za ščitnico, je treba omejiti tista, bogata z goitrogenimi snovmi. Ta namreč zavirajo sproščanje in delovanje hormonov tiroksina ter trijodtironina, ki ju ščitnica izloča. Za optimalno delovanje je za to žlezo z notranjim izločanjem obvezen jod – tega je veliko v morski hrani in jodirani soli. Potrebuje pa tudi druge snovi, zato je priporočljivo uživati živila, bogata z vitamini B, železom, antioksidanti in zdravimi maščobami.

Živila, bogata z vitamini kompleksa B in železom

To so jetra, perutnina, govedina, brazilski oreški, krompir, leča, fižol in sveža zelenjava. Tudi neoluščena žita pomagajo ščitnici, najbolj ajda, rjavi riž, ječmen, proso in oves. Uživanje morskih alge priporoča dr. Edward Bauman z univerze za naravno medicino Santa Fe iz Nove Mehike. V njih je namreč veliko joda.

Sadje in zelenjava vsebujeta antioksidante

Težave s ščitnico pogosto povzročajo prosti radikali. Hrana, bogata z antioksidanti, spodbuja nastajanje hormonov in ščiti to žlezo. Kdor želi, da je zdrava, mora pogosto uživati sveže sadje in zelenjave, kot so borovnice, paradižnik, češnje, bučke in paprika.

Vendar pozor: brokoli, cvetača, zelje, oljna repica, repa, koleraba in brstični ohrovt imajo lahko goitrogen učinek. Čeprav so v številnih drugih pogledih zdravi, vsebujejo sestavine, ki zavirajo delovanje ščitnice. Ta učinek se nekoliko zmanjša, če jih pred užitjem toplotno obdelate in ne jeste surovih.

Nemastno meso, ribe, fižol

Nemastno meso, ribe iz hladnih morij, lan in fižol vsebujejo koristne proteine in pomagajo pri vzdrževanju zdravja ščitnice. Maščobne kisline omega 3 so zanjo pomembne. Tun in losos sta dober izvor teh maščob, a omenjeno velja le za ribe, ulovljene v morju, ki se hranijo z algami, in ne za tiste, vzgojene v ribogojnicah. Koristno je še laneno seme. Zmeljite ga v mlinčku za kavo in primešajte jogurtu, solatam ali juham. Kuhanim jedem ga dodajte, ko so te že gotove in ne med kuhanjem.

Olivno in druga rastlinska olja

Za pravilno delovanje delovanje ščitnice je pomemben tudi pravi izbor olj. Olivno in ogrščično olje (če boste kdaj našli poimenovanje kanola ali canola, gre prav za to olje) sta za njeno (in naše) zdravje najboljša izbira.

Deli s prijatelji