HOMEOPATIJA

Borax: belo zlato 
za glivična obolenja

Objavljeno 21. september 2013 20.40 | Posodobljeno 21. september 2013 20.42 | Piše: Tadeja Rajer

Odpravlja težave z dojenjem pri materah z bolečinami v dojkah med dojenjem in po njem, nanj pomislimo pri vaginalnih glivičnih vnetjih, pomaga tudi pri glivičnih obolenjih, ki se pojavijo v ustih – uporaba je varna za starejše in dojenčke.

Borax je eno od homeopatskih zdravil mineralnega izvora, ki ga še ni mogoče dobiti v slovenskih lekarnah, ker pa se homeopatija tudi pri nas nenehno razvija, potrpežljivo čakamo, da ga bomo dodali v domačo zbirko.

Boraks, pod kemijskim imenom znan kot natrijev tetraborat, je bela praškasta snov, ki se v naravi nahaja v obliki kamenine, vendar se pogosteje pripravlja v laboratoriju. Najprej so jo odkrili v Tibetu, po svilnati poti je prispela v arabske dežele, od tam izhaja tudi poimenovanje, buraq v arabščini pomeni belo. Je najpomembnejša borova spojina in ima zaradi kemijskih lastnosti široko paleto uporabe: uporablja se v proizvodnji stekla, glazuri porcelana, kot čistilo, naravno belilo, za razkuževanje in sredstvo, ki daje sijaj – npr. lanu. V prehrambni industriji se razen v ZDA, kjer je uporaba prepovedana, dodaja kot konzervans.

Medicinsko se je včasih uporabljal za sprožitev umetnih popadkov, vendar se danes v te namene ne uporablja več. Zaradi antibakterijskega in protiglivičnega delovanja je še vedno znano lajšanje blažjih bakterijskih ali glivičnih vnetij nožnice z boraksom v obliki vaginalnih globul, vendar se o varni rabi posvetujte z zdravnikom ali farmacevtom.

Zdrava ali zdravilna hrana bi morala vse to upoštevati in biti tako kot vsaka stvar začinjena z ljubeznijo.

Boraks kot substanca ni namenjena uživanju, saj lahko že majhne količine povzročijo prebavne težave s slabostjo in bruhanjem oziroma vnetje črevesja ali celo poškodbe jeter, opozorilo še posebno velja za nosečnice in dojenčke. Zato je nujno, da razlikujemo snov boraks ali natrijev tetraborat, iz katerega se izdela homeopatsko zdravilo, in homeopatsko zdravilo borax. Homeopatsko zdravilo borax je, če ga je predpisal homeopat ali če poznamo homeopatski način zdravljenja, popolnoma varno za uživanje pri vseh starostnih skupinah, tudi starejših, nosečnicah in otrocih. Pripravljeno je po posebnem postopku, pri katerem so odstranjene snovi, ki lahko škodijo, ohranjene pa so zdravilne lastnosti.

Prihod boraxa v slovenske lekarne bodo pozdravili vsi, ki imajo probleme s potovalno slabostjo in si želijo naravne pomoči. Najbolje deluje pri osebah, pri katerih se slabost z bruhanjem poslabša pri gibanju navzdol – npr. ko se ladja nagne ali ko letalo pristaja. Na splošno je znano, da najbolj deluje pri osebah, ki ne marajo gibanja navzdol oziroma to poslabša težavo, prav tako pa se bojijo nenadnih zvokov, npr. kihanja. Odpravlja težave z dojenjem pri materah z bolečinami v dojkah med dojenjem in po njem. Značilno je, da boli dojka, na kateri se otrok ne doji oziroma da so dojke po prenehanju dojenja boleče.

Kdaj pomislimo na jemanje boraxa:

•• pri glivičnih obolenjih v ustih ali v nožnici,

•• bolečih dojkah med dojenjem,

•• potovalni slabosti.

Izboljšanje: po odvajanju blata ali uriniranju.

Poslabšanje: dotik, gibanje navzdol. 

Nanj pomislimo tudi pri ženskih težavah, npr. pri vaginalnih glivičnih vnetjih. Vzamemo ga, kadar je izcedek podoben beljaku in peče ter se poslabša v obdobju med menstruacijami. Pomaga tudi pri glivičnih obolenjih, ki se pojavijo v ustih. Kadar je zdravilo izbora borax, imajo doječi se otroci belo obložen jezik in usta, ki nemalokrat zakrvavijo, pečejo in so suha, lahko je povečano tudi slinjenje. Mati večinoma občuti, da so dojenčkova usta na otip vroča. Težavo poslabšata dojenje pa tudi dotik, zato otrok odklanja dojenje ali pa med njim joka zaradi bolečine. Čeprav zdravilo deluje dobro pri pojavu glivic pri dojenčkih, jemanje ni omejeno samo na otroke, ob ujemanju simptomov lahko odpravi glivično obolenje v ustih tudi pri starejših, še posebno če so prizadeti deli občutljivi in hitro zakrvavijo ter nastane težava zaradi nošenja proteze.

Glivična obolenja so pogosta nadloga, zato je o njih, še posebno o kandidi, napisanih že mnogo knjig. Večinoma vsi avtorji za odpravo težav svetujejo spremembo prehrane. Z jedilnika se pri dieti odstranijo sladkor, bela moka, kvas, kis ter tudi sadje, ki je zelo sladko – torej vse snovi, ki glivicam omogočajo dobre življenjske razmere. Če pogledamo na težavo homeopatsko ali celostno, je sprememba prehrane šele začetek, saj je hrana samo eden izmed dejavnikov, ki vpliva na potek bolezni in tudi zdravje. Poleg prehrane je za odpravo težave pomembno tudi celostno zdravljenje, ki odpravlja vzrok neravnovesja v telesu. Reševanja težave se z metodami celostnega ali bioterapevtskega zdravljenja lotimo z odstranjevanjem korenine in ne listov ali stebla, saj se sicer kot plevel znova pojavi. Prehrana je pri tem pomembna podpora, zato bi ji morali že v zdravem stanju namenjati več pozornosti – od tega, ali so pridelki sploh rastli v zemlji in videli sonce in od kod prihajajo, ali so pri pridelavi uporabili dodatna kemična sredstva, jim dodali snovi za večjo obstojnost do, ne nazadnje, tega, v kakšnem stanju je bila hrana pripravljena. Zdrava ali zdravilna bi morala vse to upoštevati in biti tako kot vsaka stvar začinjena z ljubeznijo.

Deli s prijatelji