NOVE TEORIJE

Bomo zaradi evolucije ob kočnike in sekalce?

Objavljeno 14. november 2014 12.45 | Posodobljeno 13. november 2014 14.24 | Piše: A. K.

Trend zmanjševanja števila zob v zobni vrsti obstaja, a ga je zapleteno dokazati.

LJUBLJANA – Človeško zobovje je v stalnem procesu evolucije, ki se med drugim kaže v zmanjševanju števila nekaterih zob. Izginjajo predvsem modrostni zobje, neredki pa so primeri, ko se ljudje rojevajo brez zasnov za druge zobe, največkrat gre za dvojke ali petice.

O novih teorijah evolucije in tem, da naj bi se iz generacije v generacijo rojevalo vse več takih ljudi, smo se pogovarjali z dr. dent. med. Jasmino Primožič, ki nam je potrdila, da se v literaturi velikokrat navaja, da obstaja evolucijski trend zmanjševanja števila zob v zobni vrsti, vendar je dokazovanje tovrstnih trendov zapleteno, saj bi bilo treba podatke zbirati nekaj stoletij.

V Sloveniji okoli 11 odstotkov takih primerov

»Zato je sklepanje o trendu pojavnosti manjkajočih zob glede na razlike v (dveh) različnih generacijah lahko zmotno. Najpogosteje manjkajoči zobje so tretji kočniki, drugi ličniki, zgornji stalni stranski sekalci in spodnji srednji sekalci,« pravi Primožičeva in dodaja, da je pojavnost odsotnosti stalnega zoba v Sloveniji od 10- do 11,5-odstotna in je kar 12 odstotkov pogostejša pri ženskah kot pri moških.

Po njenih besedah je odsotnost zasnove zoba dedno pogojena, kar pomeni, da v družinah, kjer imata starša aplazijo zob oziroma odsotnost zasnov, obstaja večja verjetnost, da se bo ta pojavila tudi pri otrocih.

Terapija ali implantati

Sicer pa zobozdravniki opozarjajo, da je s sodobno ortodontijo težavo manjkajočih zob ob pravem času mogoče zelo dobro in uspešno rešiti. S tem je sicer treba počakati, da izrastejo vsi stalni zobje. Opozarjajo tudi, da lepotne operacije v ta namen ne obstajajo ter da je težave mogoče rešiti le s terapijo ali z implantati.

Deli s prijatelji