IZKORISTEK

Boljše kuhano kot surovo

Objavljeno 30. marec 2014 11.00 | Posodobljeno 30. marec 2014 11.00 | Piše: M. F.

Špinača, ohrovt, paradižnik in korenje so kuhani do zdravja prijaznejši kot surovi.

V kuhani špinači je kalcija trikrat več kot v surovi.

Od vsepovsod je mogoče slišati, da je sadje in zelenjavo najbolje uživati surova. A za vse vrste darov narave to ne drži. Nekatere so veliko bolj kot surove za zdravje prijazne kuhane. S termično obdelavo se namreč razbije njihova celična struktura, snovi iz njih tako telo lažje porabi. Kaj je torej bolje najprej skuhati?

Špinača

Organizem lažje absorbira kalcij, železo, magnezij in antioksidante, kot sta v špinači prisotna betakaroten in lutein. Prav zaradi izkoristka kalcija je kuhana najbolj priporočljiva. Količina tega elementa je v taki kar trikrat večja kot v surovi.

Ohrovt

Surovi ohrovt je težko prebavljiv. S termično obdelavo te poljščine se v njej prav tako poveča količina vitaminov A in K kot količina vlaknin.

Stročnice

Predhodno kuhanje stročnic je ne samo zdravo, pač pa v večini primerov tudi nujno potrebno. Le redke je mogoče uživati surove, a tudi te so težko prebavljive. Stročnice imajo zelo trdno celično strukturo, nekatere surove pa vsebujejo celo strupene snovi, ki se prav med kuhanjem uničijo.

Paradižnik

S kuhanjem se v njem poveča količina likopena in ta lažje prihaja v organizem. Iz surovega paradižnika organizem absorbira le štiri odstotke tega z manjšim tveganjem za srčne in rakave bolezni povezanega antioksidanta.

Korenje

Betakaroten, antioksidant iz korenja, se v organizmu pretvori v vitamin A in med drugim pripomore k boljšemu vidu. Surovo korenje je prav tako včasih za presnovo težko, kuhano je lažje prebavljivo in ima večjo prehransko vrednost. Ker je vitamin A topen v maščobah, ga pred uživanjem, tako kot omenjeni ohrovt, zabelite še s kančkom olivnega olja.

Deli s prijatelji