TEMPIRANA BOMBA

Bolezen, ki jo prenašajo klopi

Objavljeno 16. maj 2016 09.00 | Posodobljeno 16. maj 2016 09.00 | Piše: M. F.

Edina obramba pred njo je temeljita zaščita.

V naravi je zaščita pred klopi obvezna.

Število obolelih za (lajmsko) boreliozo, ki jo širijo klopi, je iz leta v leto višje. Strokovnjaki opozarjajo, da gre za najhitreje rastočo zdravstveno težavo zahodnega sveta. Po nekaterih ocenah samo v ZDA vsako leto zanjo zboli 300.000 novih pacientov, v Evropi okoli 65.000, poroča Daily Mail.

Dobrih 40 let

Bolezen je bila odkrita leta 1975 v mestu Lyme v ameriškem Connecticutu. Po tem kraju je tudi dobila ime. Veliko otrok iz tega okolja je bolehalo za mladostnim revmatoidnim artritisom, za katerega se je izkazalo, da je posledica ugrizov klopov. Večina obolelih je živela blizu gozdnatih področjih, v katerih je bilo veliko teh živalc. Klopi, ki bolezen prenašajo, se z bakterijo Borrelia burgdorferi najpogosteje okužijo med sesanjem krvi na gozdnih glodavcih in srnah. Sama bakterija ima več kot 20 podvrst, pet vrst se prenaša tudi na ljudi.

Kaj lahko bakterija stori človeku

Boreliozo je najlažje prepoznati po osipu. Običajno se na mestu ugriza pojavi rdeč madež v obliki kroga, ki se počasi širi, dokler ne doseže premera približno pet (5) centimetrov. Madež lahko nastane od 3 do 30 dni po okužbi in kasneje izgine, kar za mnoge pomeni, da so zdravi. A bakterija je v organizmu, bolezen se razvija in vpliva na različne dele telesa: na živčevje, sklepe in srce. Tako imenovana faza zgodnje, lokalizirane bolezni vključuje osip, bolečine v mišicah in sklepih, temperaturo, slabost in glavobol.

Ob nezdravljenju bakterija izzove vnetje srca, poškodbe živčevja, paralizo obraza in meningitis. Če bolezen preide v pozni stadij, se kaže kot občasni ali kronični artritis, zmedenost, bolečine v udih ter slaba koordinacija. Možganske okužbe so redke, a če se borelioza ne zdravi, lahko povzroči trajne poškodbe centralnega živčevja. Prav zaradi tega je obvezno pravilno ukrepanje ob okužbi.

Zdravljenje

Cepiva zanjo ni, lahko pa je zmanjšati možnost okužbe: če odhajate v gozd, se zaščitite z repelenti in s primerno obleko. Po vrnitvi se oprhajte in zamenjate oblačila. Če na koži opazite klopa, ga čim prej odstranite in opazujte mesto vboda. Če do okužbe vendarle pride, je treba v najkrajšem možnem času začeti terapijo z antibiotiki, ki prepreči napredovanje bolezni in razvoj dolgoročnih simptomov. Če se ti razvijejo, lahko zdravljenje traja tudi več let.

Ker je število obolelih vse višje, je ključna zaščita, vse dokler so klopi aktivni. Torej tedaj, ko zunanje temperature presegajo pet (5) stopinj Celzija, kar v našem podnebju pomeni od zgodnje pomladi do pozne jeseni.
 

Deli s prijatelji