VITALNO

Boleče in otečene noge

Objavljeno 31. maj 2016 15.45 | Posodobljeno 31. maj 2016 15.45 | Piše: U. S.

Ne gre samo za videz, krčne žile lahko poslabšajo kakovost življenja, zato sta pomembna zgodnje odkrivanje in primerno ukrepanje: s spremenjenim načinom življenja lahko blažimo simptome in preprečimo napredovanje bolezni.

Kronično vensko popuščanje je treba zdraviti. Foto: Shutterstock

Imate otečene, boleče noge, vas mučijo krči? Nad tegobami pogosto tožimo poleti, vročina pač naredi svoje. Vene se razširijo, slabši je odtok krvi, ta in tekočina zastajata v spodnjih okončinah.

Po žilah se pretaka okrog pet litrov krvi. Ko teče mimo pljuč, se obogati z vdihanim kisikom, od tam pa jo srce prečrpa v arterije. S kisikom bogata kri pride po arterijskem obtoku do tkiv, kamor odda kisik. Kri brez kisika se po venah vrača proti srcu. Vene imajo pri črpanju krvi težavno nalogo. Iz vseh ven, ki ležijo pod ravnjo srca, mora kri teči navzgor in premagovati težnost. Pri tem pomagajo trije mehanizmi, in sicer: mišična črpalka, venske zaklopke in dihanje.

Po nekaterih podatkih imata težave z venskim obtokom v nogah vsaka druga ženska in vsak četrti moški, krčne žile so od 1,5- do dvakrat pogostejše pri ženskah! Krčne žile nastanejo zaradi venskega popuščanja v spodnjem delu nog, ki preprečuje, da bi se kri nemoteno vračala do srca. Tudi premalo telesne dejavnosti, čezmerna telesna teža in kronično zaprtje so dejavniki tveganja za nastanek težav z venami, prav tako starost. In že omenjeno toplo vreme. Najpomembnejši dejavnik pa je dednost, poudarjajo strokovnjaki, saj nastanejo zaradi prirojene slabosti venskih zaklopk in venskih sten, posledica tega pa so vidne žile na spodnjih okončinah. Torej: če je imela krčne žile vaša mati (ali babica), je velika verjetnost, da jih boste imeli tudi vi.

Pomembno zgodnje odkrivanje

Kronično vensko popuščanje je treba zdraviti – ne le zaradi videza, ampak predvsem zato, da se ne poslabša kakovost življenja. Pomembna sta zgodnje odkrivanje in primerno ukrepanje, ki preprečujeta napredovanje bolezni v vse hujše oblike, razjede na nogah, ki se težko celijo, celo do nastanka krvnih strdkov in embolije. Učinkovite preventive pred krčnimi žilami ni, lahko pa s spremenjenim načinom življenja blažimo simptome in preprečimo napredovanje bolezni. Zelo razvite krčne žile se nikoli ne popravijo, lahko pa preprečimo slabšanje težav. Na obolele predele lahko nanašamo gele ali mazila, ki delujejo proti oteklinam ter blažijo občutek napetosti in težkih nog; lahko jih kupimo v lekarnah brez recepta. Pomaga gibanje, saj spodbuja pretok krvi – hodite, kolesarite, plavajte. Izogibajte se dolgotrajnemu stanju in sedenju. Če lahko, sedite z dvignjenimi nogami, nog ne prekrižajte, saj to upočasni pretok krvi; če pretežno sedite, noge čim pogosteje raztezajte in razgibavajte, na primer jih dvigajte ali krožite s stopali in podobno. Ne stojite nepremično na mestu, naredite vsaj nekaj korakov! Ne nosite čevljev z visoko peto, če brez teh ne morete, naj peta ne bo višja od treh centimetrov.

Nog ne pokrivajte preveč, da se izognete nepotrebnemu ogrevanju. Izogibajte se dolgotrajnemu sončenju, vročim kopelim in savni. Noge prhajte s hladno vodo, ki zoži vene in pospeši pretok krvi; zmanjša se občutek težkih nog in omilijo bolečine. Predvsem pa obiščite zdravnika, ki vas bo po potrebi napotil k specialistu, zlasti če se težave stopnjujejo. 

Deli s prijatelji