VADBA

Boleča sreča

Objavljeno 14. marec 2013 18.30 | Posodobljeno 14. marec 2013 18.30 | Piše: A. J.

Razbolele mišice še niso znak za konec treninga.

Življenje aktivnega tekača je povezano s stalno bolečino. Ta je posledica nenehnega šoka, ki ga doživlja telo, predvsem mišice, in odpravljanja njegovih posledic, torej regeneracije. Vse to tekači (velja tudi za druge oblike aktivnosti) počnejo, da bi postali vzdržljivejši, hitrejši ...

Mišični stres

Bolečine v mišicah ali utrujenost so običajen pojav, imenovan tudi mišični stres. Pojavi se ob telesni aktivnosti, nekateri strokovnjaki so prepričani, da je reakcija pravzaprav pozitivna. Pomeni namreč, da se telo prilagaja in navaja na večje napore, ki povzročajo utrujenost in bolečino.

Načinov, kako tveganje čim bolj zmanjšati, hkrati pa ohranjati telesno aktivnost, je več. Zelo priporočljiva je menjava tekaške podlage. Mehkejša zmanjšuje količino mišičnega stresa, zato so manjše bolečine, tkivo se tudi hitreje obnovi. Podoben učinek se doseže tudi s spremenjeno obutvijo. Večje blaženje in boljša stabilnost pripomoreta k udobnosti, stopala, kolena in mišice pa zavarujejo pred dodatnimi vnetji. Manj intenziven trening oziroma spremenjen ritem, prilagojen utrujenosti, je med najbolj učinkovitimi ukrepi. Učinkovito je tudi menjavanje hitrih tekov po ravnih in trdih podlagah s teki po razgibanem terenu in z nižjim ritmom. Velja seveda tudi nasprotno, da se tek po razgibanem terenu zamenja s tekom po ravnih podlagah. To pomeni tudi spremenjeno tekaško tehniko, zaradi tega pa so obremenjene druge mišične skupine.

Ključna tudi prehrana

Ne gre le za tip hranil, ki jih vnašamo pred aktivnostjo, med njo in po njej, zelo pomemben je tudi čas zaužitja hrane. Priporočljivo je, da je prvi obrok pol ure do največ dve uri po aktivnosti. Presnova hrane, bogate z enostavnimi ogljikovimi hidrati, beljakovinami in vitamini, bo v tem času najbolj učinkovita, enako je z regeneracijskim napitkom. Vsebovati mora enostavne ogljikove hidrate in kakovostne beljakovine, soli, sladkor, natrij, glukozo. Prvi bodo poskrbeli za polnjenje glikogenskih zalog, drugi za obnovo in rast tkiv. Zadostna hidracija mišicam tudi omogoča hitrejšo obnovo in dovolj tekočin, da ostanejo prožne, raztegljive in prilagodljive, zato se zmanjša tudi možnost vnetja in nepotrebnih bolečin.

Aktivnost tudi
 med razbolelostjo

Večkrat, sploh po daljših tekih, tekmah in zahtevnejših treningih, se zgodi, da se bolečine pojavijo šele naslednji dan. Razlog je v tem, da so oblike treninga nekakšen šok za telo, saj se aktivirajo tiste mišične skupine, ki v običajnem treningu niso aktivne. Sledijo naj blažje oblike. Obnova tkiv poteka hitreje, hkrati pa so dober kazalnik, ali so bolečine zgolj začasne ali gre mogoče za obliko poškodbe, ki zahteva mirovanje in počitek.

Leta naredijo svoje

S staranjem telo zmanjšuje cikel in hitrost obnavljanja tkiv. Zato bodo tista, ki so aktivna, dovzetnejša za bolečine in vnetje. To pomeni, da potrebuje telo za obnovo več časa. Po naporih treningih sta za popolno obnovo potrebna dan ali dva več počitka kakor v mlajšem obdobju, pa tudi več previdnosti z aktivnostmi in posebna pazljivost pri načrtovanju treningov. Za utrujeni organizem pri starejših zaradi vseh teh razlogov velja večja nevarnost poškodb, ki so tudi težje ozdravljive.

 

Deli s prijatelji