PRIPRAVE

Bodite pripravljeni na jesenske viruse

Objavljeno 27. avgust 2013 11.00 | Posodobljeno 27. avgust 2013 11.00 | Piše: M. F.

Jedilnik obogatite s pravimi vitamini, minerali, vlakninami in ogljikovimi hidrati.

Z vitamini in minerali obogatena hrana bo okrepila imunski sistem organizma.

Že poleti je dobro razmišljati o jeseni. Tedaj se večina po dopustih in počitnicah vrne na delavna mesta, v vrtce in šole, kjer so obkroženi tudi z najrazličnejšimi jesenskimi virusi. Okrepljen imunski sistem pa je najboljša zaščita pred njimi. V obdobju menjave letnih časov so namreč virusne okužbe še posebno pogoste, razmere za njihovo širjenje pa idealne, zato organizem nanje pripravite.

  • Vsak dan zaužijte nekaj kapljic propolisa, ki vsebuje protimikrobne snovi. Seveda ne pozabite na tekočino, čeprav znojenje v jesenskem obdobju ne bo več tako intenzivno. Poleg vode so primerni tudi čaji, denimo koprivin. Ta pospešuje delovanje jeter in ledvic. Pijte sveže sokove in mlečne napitke z malo maščobami, saj vsebujejo encime, vlakna in minerale.
  • Razmislite o prehranskih dodatkih, ki vsebujejo mineralne snovi. 20 miligramov cinka dnevno v telesu poveča število limfocitov B ter spodbudi aktivacijo limfocitov T. Prav ti imajo glavno nalogo pri obrambi pred okužbami. Veliko cinka je tudi v telečjem mesu.
  • Buča je živilo, ki nakazuje prihod jeseni – je prepolna ogljikovih hidratov in mineralov. Organizmu zagotavlja veliko hranljivih snovi in hkrati tudi energije.
  • Ker v poznem avgustu in začetku septembra cveti ambrozija, se vsem preobčutljivim za njen cvetni prah priporoča povečano uživanje kalcija. Tega je veliko v mleku in mlečnih izdelkih, makovih semenih, mandljih, fižolu, breskvah, pa tudi figah.
  • Ko dnevi postanejo hladnejši, povečajte vnos sestavljenih ogljikovih hidratov in beljakovin. Na jedilniku naj bodo pogosteje polnozrnati kruh, krompir, žita, zelje, meso, piščanec, ribe, jajca, mlečni izdelki, grah, banane, fižol, orehi in semena.
  • Hrano dopolnite z vitaminom E (pšenični kalčki, jajca, orehi, lešniki, mandlji, sončnična semena, hladno stiskana olja, špinača) vitaminom C (kivi, citrusi, dinja, brokoli, ohrovt, cvetača, koleraba, paprika, peteršilj, paradižnik) in maščobnimi kislinami omega 3 (ribe in morski plodovi).
  • Seveda pa ne pozabite na gibanje. Tudi to je za pripravljenost organizma na bitko z jesenskimi tegobami ključnega pomena.
Deli s prijatelji