BLAGODEJNO

Blagodejni učinki sivke

Objavljeno 23. avgust 2016 14.15 | Posodobljeno 18. avgust 2016 17.51 | Piše: U. S.
Ključne besede: sivka

Sivka pomirja in uspava, odpravlja glavobol in blaži težave v meni.

Znane so tudi sivkine kopeli, imajo dolgo tradicijo, v njih so uživali že stari Rimljani. Zdravilni so vsi deli rastline, zlasti cvetovi, ki jih lahko tudi uživamo: zlasti dobro se ujamejo s sladoledom in džemi. Sivkine vrečke dajemo v omare, saj preganja nadležne molje, ker odganja komarje, jo posadimo blizu terase ali na balkon.

Sivka (Lavandula officinalis) je od nekdaj znana po pomirjevalnih učinkih. Po japonski raziskavi že njen vonj blaži stres. Rastlina je učinkovita pri zdravljenju potrtosti, tesnobe in glavobola, ki ga sproži napetost. Miri in uspava, preprečevala naj bi omedlevico. In še druge koristne lastnosti ima – v ljudskem zdravilstvu jo uporabljamo za lajšanje trebušnih krčev, spodbujanje prebave, blaženje napihnjenosti in odvajanje žolča. Deluje antiseptično in antibakterijsko, blaži manjše kožne okužbe, tudi pike insektov in opekline. Je sestavni del številnih kozmetičnih izdelkov, kot so kopeli in geli za prhanje ter kreme. Priporoča se tudi ženskam pri težavah v menopavzi, pri ljudeh z nizkim tlakom kopel izboljšuje splošne stanje in osveži. Kopeli s sivko imajo dolgo tradicijo – v njih so uživali že stari Rimljani, v srednjem veku pa so z omamno dišečimi cvetovi prikrivali neprijetne vonjave.

Eterično olje sivke uporabljamo zunanje, a ga je dobro pred uporabo razredčiti z, na primer, oljčnim oljem. Z mešanico potem masirajte čelo in sence pri glavobolu in stresu, masiranje spodnjega dela trebuha in križa lajša bolečine pri menstruaciji, masaža pa pomaga tudi pri bolečinah v mišicah. Uporabno je tudi kot sestavina v losjonih in kremah za odpravo revmatizma in za čiščenje ran. V kozmetiki se sivkin hidrolat (stranski produkt parne destilacije sivke) uporablja za nego nežne in občutljive kože pa tudi kot antiseptično sredstvo proti mozoljem, razredčeno eterično olje pa spodbuja razgradnjo celulita. A pozor: če sivkino eterično olje uporabljate po navodilih, se ne boste spopadali s stranskimi učinki. Treba je upoštevati njegovo močno delovanje in možnost alergijske reakcije ter preobčutljivost kože na svetlobo pri čezmerni uporabi. Prevelike količine eteričnega olja lahko dražijo prebavila in močno vplivajo na splošno počutje. Nosečnice in doječe matere naj se pripravkom iz sivke izogibajo, previdnost velja tudi pri otrocih in ljudeh z alergijo.

Vsi deli rastline so aromatični in zdravilni, še posebno cvetovi. Nabiramo jih, preden se razcvetijo: takrat je namreč količina eteričnega olja največja. Potem jih sušimo za pripravo čajev in drugih zdravilnih preparatov ali predelamo v izvleček eteričnega olja, ki je osnova za pripravo krem in gelov. Cvetove lahko tudi uživamo, dobro se ujemajo s sladoledom, džemi in želeji ter marmeladami, tudi kolači. Če imate vrt, jo posadite, ne le zato, ker je zdravilna in omamno diši, je tudi zelo lepa okrasna rastlina. Nič ne de, če nimate vrta, tudi v loncu na balkonu bo lepo uspevala. Sivka preganja molje: cvetove in lističe posušimo in z njimi nadevamo bombažne vrečice, ki jih postavimo v omare in predale. Sivka odganja tudi komarje in muhe, s šopki, ki so obenem tudi dekorativni, odišavimo prostor, cvetovi in listki so sestavni del potpurijev. 

 

Deli s prijatelji