SREČA

Bistvene razlike med srečnimi in nesrečnimi ljudmi

Objavljeno 20. avgust 2014 12.15 | Posodobljeno 20. avgust 2014 12.15 | Piše: Da. M.

Zakaj so nekateri srečni, drugi pa večno nesrečni?

Sreča ne pride sama od sebe, velikokrat moramo zavestno narediti kaj za njo.

Hiter tempo življenja nas vedno bolj oddaljuje od sebe, kratka srečanja z vzhodnimi metodami sproščanja pa mnogim postavljajo vprašanja o smislu in sreči. Kaj nas dela srečne, kako doseči srečo in v kakšni povezavi sta sreča in finančno udobno življenje? Ameriški psiholog Ryan T. Howell se pri svojem delu največ ukvarja ravno s srečo in se v več člankih vprašuje, ali si srečo lahko kupimo.

Nedavno je s sodelavci opravil študijo o tem, kako se življenje srečnih razlikuje od življenja tistih, ki niso srečni. Opravili so 30 različnih raziskav, v katerih so se dotaknili človekovih navad, potrošniških izbir, vrednot in osebnostnih lastnosti. Rezultati so pokazali, da srečni ljudje v enem dnevu naredijo pet majhnih odločitev, ki krepijo njihovo srečo, piše Howell.

Katere so torej bistvene razlike med srečnimi in nesrečnimi ljudmi?

Srečni ljudje uspešno upravljajo svoj denar. Vsi si lahko za vsak dan določimo dnevni proračun in se tako izognemo impulzivnim nakupom. Vsak posameznik bo lažje dosegel finančni cilj, če bo imel jasen cilj. Tu si lahko za cilj zadamo, da odplačamo vse dolgove, zagotovimo udobno upokojitev ali varčujemo za kakšen večji nakup. Rezultati raziskave kažejo, da bodo ljudje, ki danes dobro upravljajo svoj denar, jutri srečnejši.

Srečni ljudje svoj denar zapravijo za življenjske izkušnje in ne za materialne dobrine. Ryan T. Howell meni, da ima investicija denarja v življenjske izkušnje močnejši in pozitivnejši učinek na človeka kot v materialne dobrine.

Srečni ljudje se iz preteklosti spominjajo lepih trenutkov. Verjetno smo ljudje edina vrsta, ki ima z mislimi sposobnost potovati po spominu in si zamišljati prihodnost. Rezultati Howardove raziskave so pokazali, da se srečni ljudje preteklosti spominjajo v pozitivnem smislu, iz nje črpajo navdušujoče trenutke, preteklo bolečino pa ignorirajo. Osredotočijo se na lepe spomine in ne pogrevajo negativnih izkušenj.

Srečni ljudje zaznajo čustva soljudi. Nekateri ljudje so dovzetnejši za zaznavanje čustev drugih. Raziskava je pokazala, da če se nekdo nežno zasmeje srečnemu človeku, mu bo ta vrnil nasmeh in se bo ob tem prijetno počutil. Če bi bili radi srečnejši, opazujte druge.

Srečni ljudje živijo v dobri skupnosti. Človek je srečnejši, če ima zadovoljene tri psihološke potrebe: samostojnost, občutek zmožnosti in pripadnost. Da zadoščenje teh potreb zagotavlja srečo, dokazujejo številne raziskave, Howardova pa kaže, da so vse te potrebe lahko zadovoljene znotraj ene skupnosti. Srečni ljudje trdijo, da čutijo pripadnost skupnosti, v kateri živijo, zato se vedno veselijo prihoda domov. 

Deli s prijatelji