TRPLJENJE

Bigoreksija iz koncepta moškosti

Objavljeno 12. julij 2016 17.00 | Posodobljeno 12. julij 2016 17.00 | Piše: A. P.

Ukrivljeno videnje lastnega telesa je pri moških pogosto prikrito. Večina pozornosti je namenjena maščobi, pretirana mišična masa pa ostaja znak moškosti.

Skoraj pretirane mišice, tetovaže in želja po pozornosti, to so spornoseksualci.

V družbi velja prepričanje, da so zgolj ženske obsedene s svojim telesom. Moški naj bi bili dosti samozavestnejši. V resnici pa so številni obsedeni s svojim videzom, nekateri so prepričani, da so velike mišice edini pravi znak moškosti. Zato jih čedalje več obsedeno povečuje svojo telesno maso. Gre za pojav, ki so ga na Univerzi v Sydneyju poimenovali obratna anoreksija. Oboleli moški si v telo vbrizgavajo velikanske količine steroidov, kar še povečuje njihovo trpljenje. »Bigoreksija je še toliko nevarnejša, ker nam je pogosto ne uspe diagnosticirati,« je prepričan vodja preiskave Scott Griffiths. Pojasnil je, da so ti moški na skrajnih dietah, odvisni so od spodbujevalcev rasti mišične mase, istočasno pa trpijo za depresijami, saj je motena njihova predstava, kakšno bi moralo biti moško telo. Prav tako se bojijo, da bi jih priznanje težav zaznamovalo, zato ne poiščejo strokovne pomoči.

Moški bolj prizadeti

»Raziskava je pokazala, da imajo kljub konvencionalnemu moškemu prepričanju, da jih videz ne zanima, zaradi tega še večje duševne težave od žensk,« je pojasnil Scott. »To je zato, ker so prepričani, da so tovrstne težave ženska stvar, zato jih ne marajo prepoznati v lastnem vedenju. Prav tako imajo občutek, da je prošnja za pomoč znak šibkosti.« Prav zaradi tega je ukrivljena samopodoba pri moških veliko bolj problematična. O tem je spregovoril udeleženec raziskave, ki se je predstavil kot Mitchell. Njegove težave so se začele, ko je dopolnil 11 let. Takrat je zbolel za anoreksijo, ker so ga v šoli vrstniki napadali in zmerjali. Danes 23-letni mladenič je v najstniških letih zbolel za bulimijo, imel je težave z videzom svojega telesa in spolno orientacijo. »Kamor koli pogledamo, nam mahajo podobe popolnih teles. Pravijo, kakšni bi morali biti. Imeti popolno telo je zapisano v naše želje, če ga poskušamo imeti, pa je lahko zelo nezdravo,« je prepričan Mitchell. »Včasih imam občutek krivde, ker sem pil vodo. Tudi moški so pod velikim pritiskom, ne zgolj ženske.«

Neredke depresije

Pri neredkih moških se pojavi depresija zaradi razkoraka, kako naj bi bili videti in kako vidijo sami sebe, s poudarkom na telesni višini in mišični masi. »Obstajajo strokovnjaki, ki bi lahko pomagali, vendar je treba za pomoč prositi,« poudarja Scott, ki poziva moške s težavami, naj premagajo prepričanje, da je prošnja za pomoč zgolj ženska stvar. »Celotna zadeva je skrita pred radarjem, ker so vprašanja anoreksije in bulimije vedno osredotočena na telesno maščobo. Pri moških pa gre za mišično maso. Uživajo steroide, odvajala in diuretike, a tega ne prepoznavamo kot prehranske motnje.« Dejansko obstaja vrsta prehranskih motenj in ukrivljenih samopodob, ki jih zdravstvena stroka ne priznava, ker so pogledi na moško dojemanje lastnega telesa zastareli. »Usmeriti se moramo v pravo smer in nekaj storiti, ne zgolj o tem klepetati.« 

Deli s prijatelji