DOBRO JUTRO

Beljakovine so ključna sestavina zajtrka

Objavljeno 03. oktober 2013 09.00 | Posodobljeno 03. oktober 2013 09.00 | Piše: M. F.

Beljakovine za zajtrk kratkoročno premagujejo lakoto, dolgoročno pa izboljšajo kakovost življenja.

Jajca veljajo za dober vir beljakovin.

Palačinke, kolački, opečen kruh, marmelada in industrijsko obdelana žita so najpogosteje na mizi med zajtrkom. A vsem tem primanjkuje ključni element, s katerim naj bi začeli dan – beljakovine.  V povprečju naj bi jih z vsakim obrokom v telo vnesli od 20 do 30 gramov, prav pri zajtrku pa je ta količina običajno občutno prenizka.

Zakaj so tako pomembne?

»Beljakovine pomagajo vzdrževati mišično maso,« pojasnjuje Melinda Johnson, direktorica programa Didactic Program in Dietetics in predavateljica na univerzi  v Arizoni.  »S staranjem se mišice zmanjšujejo in prav zaradi premalo beljakovin v prehrani ima veliko starostnikov težave z ravnotežjem. Tudi vzrok za kopičenje kilogramov je vse manjša mišična masa, ki jo nadomeščajo maščobe.«

Številne raziskave so pokazale, da čedalje več ljudi v poznejšem življenjskem obdobju ne uživa dovolj beljakovin, s tem pa se zmanjšuje njihova samostojnost in seveda kakovost življenja.

Kako torej začeti dan

Ker beljakovinski zajtrk zagotavlja dolgotrajno sitost, se po njem redkeje pojavijo napadi lakote in manj je nevarnosti učinkov jojo po dietah. Najboljše so kombinacije rastlinskih (žita, oreški) in živalskih beljakovin (mleko, sir, jogurt, skuta, jajca). Ta živila vsebujejo vse pomembne aminokisline, ki so potrebne za gradnjo beljakovin v telesu. Te aminokisline so pomembne tudi za dobro delovanje možganov. Biološko zelo kakovostna mešanica beljakovin nastane prav v kombinaciji žit in mlečnih izdelkov, jajc ali nemastnega mesa.

Dvoje idej za pravi začetek dneva: kruh z nemastnim sirom, piščančjimi prsi ali jajcem ali pa ovseni kosmiči z mlekom.

Deli s prijatelji