ZAŠČITA NA SONCU

Bela polt prikrije sedem napak

Objavljeno 10. junij 2014 21.10 | Posodobljeno 10. junij 2014 21.12 | Piše: Melita Meršol

Še pred »uradnima« mesecema počitnic je že opaziti precej zagorelih obrazov.

Na hitro, med vikendom pridobljena barva pa je nezdrava in bo tudi hitro izginila. V želji po zagorelosti se mnogi v dveh dnevih predolgo nastavljajo sončnim žarkom, po možnosti brez ustrezne zaščite, in s tem tvegajo poškodbe kože. Spremenimo to tudi kot popotnico za prihajajoče poletne dopuste. Enakomerno porjavelo polt, ki se dolgo ohrani, pridobimo s sončenjem, ki je primerno le, če smo ustrezno zaščiteni pred ultravijoličnimi žarki. Ti so še posebno nevarni, odkar se veča ozonska luknja. Na začetku počitnic ali kadar gremo beli in bledi prvikrat na sonce, moramo uporabiti kremo z višjim faktorjem. Ko pa je koža že pigmentirana in debelejša, kar je reakcija na sončenje, lahko uporabimo tisto z nižjim. Ustrezno moramo s primernimi sredstvi zaščititi tudi ustnice in lase ter oči s kakovostnimi sončnimi očali. Naj ponovimo, da je treba tudi veliko piti. Vode, seveda.

Ključno priporočilo

Kljub davku, ki ga zahteva nezmerno sončenje, pa je med ljudmi še vedno trdno zasidrano prepričanje, po katerem je lepo zagorela polt sinonim za zdravo in lepo. Pa ni tako. Kot pravijo dermatologi, ki se iz dneva v dan srečujejo s poškodbami kože, estetskimi ali bolezenskimi: zagorelost je vedno posledica poškodbe. Zato tudi obiskovanje solarija ni in ne more biti razumljeno kot priprava kože na dopustovanje. Svetovna zdravstvena organizacija je UV-sevanje uvrstila v najvišjo kategorijo tveganja za nastanek raka. Da bi se izognili preizdatni porciji žarkov, bi res morali upoštevati ključna priporočila za zaščito med bivanjem na soncu. In tudi za (samo)pregledovanje kože.

Zračenje prostorov

Nasveti zdravnikov, da je treba v vročih dneh uživati dovolj tekočine (od dva do tri litre na dan), se izogibati sončenju med 11. in 16. uro, nositi lahka, svetla bombažna oblačila in pokrivala, ne veljajo le za ljudi z zdravstvenimi težavami, temveč za vse. Telesu zagotovimo dovolj vitamina D, če smo redno, a ne več kot deset minut, izpostavljeni sončni svetlobi. Okna in balkonska vrata naj bodo čez dan in zvečer dobro zaprta in zastrta, da vroč zrak ne more v notranjost. Odprimo jih šele pozno zvečer, v pritličjih in nižjih nadstropjih v gosto pozidanih in asfaltiranih naseljih pa raje šele naslednji dan zgodaj zjutraj. Tlaki in zidovi namreč čez dan »vpijejo« ogromno toplote in jo oddajajo še vso prvo polovico noči, temperaturni minimum pa je približno ob petih zjutraj. Tudi na balkonu ali terasi oziroma na vrtu se moramo zaščititi z ustreznim faktorjem.

Dobro je vedeti

Večkratno nanašanje kreme žal ne podaljšuje časa, ki ga smemo preživeti na soncu. Vsekakor je pametno in priporočljivo, da se večkrat namažemo, saj kremo spiramo, ko se kopamo, sušimo, potimo... Ponovno mazanje je priporočljivo tudi, če na kremi piše, da je za vodo neprepustna. To namreč sme pisati na vseh proizvodih, ki po dveh kopanjih še vedno pol tako učinkovito ščitijo kot na začetku. Od okusa je odvisno, ali bomo izbrali olje, kremo, mleko, gel ali razpršilo. Olje jo pogosto prej izsuši, zato nekateri dermatologi svetujejo kremo ali mleko. Gel pa je najbolj priporočljiv za kožo z aknami. Tudi leto dni staro mleko za sončenje je še uporabno, če smo ga shranili na hladnem in dobro zaprto.

Koristni namigi

Pod vplivom sončnih žarkov se na koži pogosto pojavijo drobni srbeči rdeči izpuščaji oziroma mehurčki. Alergeno reakcijo lahko preprečimo z uživanjem antihistaminikov. Najbolj učinkovita zaščita pred alergijo pa je samo izogibanje sončnim žarkom.

Na delih, kjer imamo brazgotine, je koža bolj dojemljiva za sončne žarke, zato se močneje obarva. Če je bila rana globoka in so se poškodovali melanociti, se ti predeli ne obarvajo. Kože zato tam raje ne nastavljajmo soncu.

Z izpostavljanjem soncu in starostjo se pojavi še več znamenj, kar je normalno. Pozorni moramo postati le, če katero spremeni obliko, barvo ali pa se izboči. Tedaj takoj poiščimo zdravniško pomoč.

Včasih je veljalo pravilo, da sonce v kombinaciji z morsko vodo očisti kožo in pozitivno vpliva na aknavost. Pri aknavem obolenju pa ne gre pretiravati. Pod vplivom intenzivnega izpostavljanja sončnim žarkom se koža zadebeli, izvodila se podaljšajo in zato teže izloča. Vse to kljub kratkotrajnem izboljšanju dolgotrajno slabo vpliva na obolenje.

Mnogi želijo s temnejšo barvo prekriti vidne krčne žile. Nastavljanje soncu in sploh temperaturi, ki je višja od 31 stopinj Celzija, slabo vpliva na obolenje in ga še poslabša.

Magična bela polt

Leta 1998 je nekaj več kot 47 odstotka japonskih žensk menilo, da je zagorelost moderna, medtem ko jih je leta 1988 tako mislilo 71 odstotkov. Danes jo malikuje manj kot 40 odstotkov in obožujejo modne tradicionalne senčnike. Zanimivo je tudi, da ena najuspešnejših japonskih kozmetičnih hiš, Shiseido, poleg krem za sončenje proda celo vrsto krem in losijonov, ki slabšajo proizvodnjo melanina, substance, ki povzroča pigmentacijo. »Varnost je naša prva dolžnost,« pravijo pri Shiseidu. »Za razvoj in raziskovanje porabimo tri odstotke letnega prometa, to je približno 20 milijard jenov na leto.« Bela polt ima na Japonskem dolgo tradicijo. Belo so se šminkali igralci kabukija, gejše in neveste. Po tradicionalnem pregovoru ima bela polt tolikšno moč, da prikrije sedem napak. In ali ni prav sedem magična številka? 

Deli s prijatelji