MED

Balzam za vsestranske užitke

Objavljeno 09. oktober 2012 19.15 | Posodobljeno 09. oktober 2012 19.15 | Piše: Melita Meršol

Med je tako rekoč naravni balzam. Vsebuje vse, kar telo in koža potrebujeta.

Medena maska za obraz blaži vnetja in alergije na koži, hkrati pa ji povrne prožnost.

Za nego so ga uporabljali že stari Egipčani, ki so izkoriščali tudi njegovo protivnetno delovanje. V vsaki žlički medu se skrivajo vitamini, ki jih lahko izkoristimo v jesenskih mesecih. Nekateri si z njim sladkajo celo kavo. 

Že stoletja znan po zdravilnih in hranljivih učinkovinah je med vse bolj nepogrešljiv tudi pri lepotnih obredih. V kozmetiki ga uporabljajo zaradi blagih protivnetnih učinkov, pomirjajočega delovanja in za nego izsušene kože. Pomaga namreč zadrževati vlago v njej in jo dela mehko in elastično, poleg tega pa je zelo zdrav za uživanje. Medene maske nahranijo kožo, jo navlažijo, gladijo in zavirajo nastanek prvih gubic, v pravi kombinaciji pa so primerne tako za suho kot mastno kožo. Poleg uživanja  maslenih kruhkov s slastnim medom za zajtrk ali kot sladilo v popoldanskem čaju ob petih je med zelo zdravilen in varuje kožo pred izsušitvijo, zato ga uporabljajo kot sestavino v številnih kozmetičnih izdelkih in kremah. Mnogim pa žlička medu prija tudi v jutranji kavici, namesto sladkorja.

Medeno razvajanje

Najdemo ga torej v različnih izdelkih za nego telesa, nekatere pa si lahko pripravimo kar v domači kuhinji. Nepogrešljiv je v kozmetičnih pripravkih, kot so maske, pomade, pilingi. V rumenjak (za suho kožo) ali beljak (za mastno) vmešamo žličko medu, žličko mandljevega ali avokadovega olja (za suho) ali olivnega oz. jojobinega (za mastno in mešano kožo). Lahko dodamo kapljico ali dve limone. Masko nanesemo na obraz, predel okoli oči in ust izpustimo. Po 30 minutah jo izmijemo s toplim kamiličnim čajem ali mlačno mešanico mleka z

Postani fan rubrike Stil na Facebooku.

vodo. Obrazna maska blaži vnetja in alergije na koži, hkrati pa ji povrne prožnost. Prijetna in zdravilna kopel z medom je priporočljiva za stresne in psihično obremenilne dneve, ki so jeseni pogosti. Za mehko kožo s prijetnim sladkim vonjem napolnimo kad s toplo vodo, dodajmo pol skodelice medu in se prepustimo neskončnemu in sladkemu razvajanju. Kostanjev med uporabljamo pri ranah, v kozmetiki, za pospeševanje prebave, boljše delovanje jeter in pri kroničnih vnetjih želodca. Pripravki iz surovih plodov pomagajo tudi pri težavah s krčnimi žilami.

Za nohte in na lase

Med lahko uporabimo tudi za lepe nohte. Proti njihovemu cepljenju pomaga zmes, za katero potrebujemo žlico medu in limonov sok. Zvečer pred spanjem vsak noht zmasiramo z mešanico in pustimo 20 minut. Po enem tednu bo učinek več kot zadovoljiv. Medena maska podari celotnemu telesu čudovit sijaj, kožo navlaži in naredi gladko. Obenem pospeši prekrvitev. Med postopoma nanesemo neposredno na kožo in ga s prsti nekoliko razmažemo, dokler se ne posuši. Med postane lepljiv in jo bo rahlo zategnil. Pustimo pet minut in ga speremo s toplo vodo. Počutili se bomo kot prerojeni. Tudi oblogo za lase si lahko pripravimo: zamešajmo rumenjak, žličko medu in olivno olje ter zmes vtrimo v lasišče. Po eni uri temeljito izperemo. V oblogo lahko dodajamo tudi kamilično olje in pol limone (kar uporabljamo predvsem pri svetlih laseh, pomagajo pa tudi pri mastnih), orehovo ali čičkovo olje (pri temnih).

Bogate lastnosti

Pri nas so najbolj priljubljeni in poznani cvetlični, akacijev, žajbljev, gozdni, kostanjev, lipov, smrekov, češnjev, hrastov, javorjev in timijanov med. Temne sorte vsebujejo celo do osemkrat več rudninskih snovi kot svetlejše. S staranjem se med strjuje in najprej postane kašast, ko je delno ali povsem trd, pa pravimo, da kristalizira. V takem stanju ga lahko hranimo več let, pri čemer se mu lastnosti ne spremenijo. Stopimo ga tako, da kozarec postavimo v vročo vodo in mešamo. Je bogato energijsko hranilo, vsebuje vitamine, minerale, encime, antioksidante. Še posebno ga svetujejo pri slabokrvnosti, nezadostni prehranjenosti, v nosečnosti, v stanjih hude fizične obremenitve, pri zmanjšani odpornosti imunskega sistema, v starosti in pri okrevanju po bolezni. Umirja razdraženo kožo in se veliko uporablja pri izdelavi mil, šamponov, losjonov, krem, lepotilnih mask. Dodatek medu v kremi denimo pripomore, da je koža mehka in voljna. V preteklosti so ga uporabljali tudi kot  zdravilo za plešavost. 

Deli s prijatelji