NE NASEDAJTE

Alergijski miti, ki se jim velja izogniti

Objavljeno 19. maj 2012 11.00 | Posodobljeno 19. maj 2012 11.00 | Piše: E. B.
Ključne besede: alergije miti

Mnogi še vedno slepo verjamejo dokazano neresničnim zgodbicam o alergijskih nadlogah, zmotno prepričanje pa jih lahko tudi resno ogrozi.

Sezona alergij je na vrhuncu, in čeprav nas zdravstvena stroka o tej kdaj tudi zelo resni nadlogi ozavešča vse glasneje in temeljiteje, mnogi še vedno verjamejo nekaterim zmotnim prepričanjem o vzrokih za pojav občutljivosti in njenem poteku. A alergijski miti, ki so jih zbrali in obdelali Discoveryjevi strokovnjaki, so lahko pogosto zavajajoči in tudi nevarni, zato se ob vsakem dvomu raje posvetujte z zdravnikom, namesto da slepo verjamete že zares zastarelim zgodbicam!

Nadvse resnične so

Alergije so psihosomatskega izvora, še vedno menijo mnogi: toda, alergije so nadvse resnične in nas napadejo tako prek okolja kakor prek dednosti. Drži pa, da čustva in stres lahko sprožijo reakcijo, sprostitvene metode pa jih ublažijo. Številni trdijo, da alergije z odraščanjem izzvenijo: otroci desetkrat pogosteje trpijo zaradi občutljivosti za hrano kakor odrasli, in mnogi to dejstvo pripisujejo še nezadostni razvitosti prebavnega trakta. Domneva sicer delno drži: otroci sčasoma običajno prerastejo alergije na kravje mleko, jajca in sojine izdelke, občutljivost za oreške, ribe in školjke pa skorajda zanesljivo ostane. In še, s tem ko izgine ena alergija, se običajno odprejo vrata za drugo!

Mačke nevarnejše od psov

Alergije niso smrtno nevarne, mnogi tolažijo, toda to žal ne drži. Čeprav so tragični izidi pri reakcijah izjemno redki, še vedno obstaja možnost izjemno intenzivne epizode ali anafilaktičnega šoka, pri katerem se zniža krvni pritisk, oteče jezik ali grlo ter se zapre dihalna pot do pljuč. Tako hudo reakcijo lahko sproži hrana ali zdravilo, tudi pik žuželke, tisti, ki imajo izkušnje s hudimi alergijskimi reakcijami, pa so običajno vedno opremljeni z injekcijo epinefrina oziroma adrenalina, ki pomaga v nujnih primerih. Ali so tisti, ki so alergični na žival, občutljivi tudi za njeno dlako? Ne, kajti alergen v takšnih primerih nastane v koži, slini ali urinu in ne v dlaki. Res pa je, da se pri krtačenju kožuščka lušči tudi koža, ki se tako kot pršica prenaša po zraku in draži občutljive. Občutljivi ljubitelji hišnih živali naj si za družbo raje izberejo ribice ali plazilce, sicer pa so mačke nevarnejše od psov.

Naravna živila prej sprožijo reakcijo

Alergija na školjke in ribe je pravzaprav alergija na jod: še ena izjava, ki ne drži, opozarjajo strokovnjaki, kajti prvo sproži protein, občutljivost za jod pa je povsem ločena nadloga. Alergija na mleko v odrasli dobi izzveni, zato je ravno tako napačno trditi, da je bela tekočina kriva za težave tudi po otroštvu. V resnici je običajno prava nadloga laktozna intoleranca, ki povzroča podobne alergijske odzive, torej želodčne krče, napenjanje in diarejo, težava pa je dedna in ni posledica odziva imunskega sistema. Zdravnik takrat svetuje, katerim živilom se je treba izogibati in katera lahko brez strahu uživamo. Da je organsko pridelana hrana varna tudi za alergike, ravno tako ne drži, običajno je celo ravno nasprotno: prav naravna, torej neobdelana živila so med najverjetnejšimi sprožitelji neugodne reakcije!

In za konec, mit o odpravi alergije na cvetni prah: te se menda znebimo, če se preselimo, so še vedno prepričani nekateri! Kar, znova, seveda ne drži, kajti težavi bi tako ušli le začasno, za nekaj mesecev, dokler ne bi začelo naše telo intenzivno zaznavati lokalnih rastlin in se odzivati na njihov cvetni prah.

Deli s prijatelji