BRADAVICE

Acidum nitricum: razjeda razjede

Objavljeno 21. april 2013 17.00 | Posodobljeno 21. april 2013 17.00 | Piše: Tadeja Rajer

Pomaga pri ustnih razjedah, odpravlja bradavice in hemoroide, učinkovita je tudi pri zdravljenju navadnega prehlada.

Osnova za pripravo homeopatskega zdravila je dušikova kislina. Foto: Shutterstock

Acidum nitricum ali po naše dušikova kislina je homeopatsko zdravilo mineralnega izvora. Osnova, iz katere ga pripravimo, je brezbarvna, vnetljiva in zelo jedka tekočina. Njeni hlapi dražijo in so strupeni, če jih vdihnemo. Nevarno je tudi, če jo polijemo po koži, saj povzroča hude opekline in obarva kožo rumeno, zato moramo kislino shranjevati v dobro zaprti posodi, oziroma ravnanje z njo zahteva posebno previdnost. S homeopatskim zdravilom, ki ga lahko kupimo tudi v slovenskih lekarnah, nimamo takih težav, saj snovi, ki bi lahko škodovale, odstranimo in ohranimo samo lastnosti, ki zdravijo. Uporaba je ob razlogu za predpis popolnoma varna.

Izhodna snov za pripravo zdravila je pomembna mineralna kislina in ena izmed prvih v laboratoriju pripravljenih in uporabljanih dušikovih spojin. V 13. stoletju so jo poznali pod imenom aqua fortis in so jo uporabljali kot tonik ali poživilo. Komercialno se je najprej uporabljala za pripravo amonijevega nitrata za umetna gnojila in eksplozive ter v proizvodnji barvil, zdravil, plastike, lakov in sintetičnih vlaken. V klasični medicini so izkoriščali njeno lastnost razjedanja za odstranjevanje bradavic, čeprav je uporaba zahtevala veliko previdnosti pri nanašanju. Danes, ko poznamo nežnejše metode za odstranjevanje bradavic, na primer jemanje homeopatskih zdravil, odstranjevanje s samo kislino ni več potrebno.

Ker kislina povzroča razjede, jih homeopatsko zdravilo po osnovnem zakonu zdravljenja pozdravi. Kadar se težava v splošnih značilnostih ujema z dušikovo kislino, jo predpišemo pri razjedah, ki se pojavijo na stičišču med sluznico in kožo, npr. kožo ustnic, nosa in zadnjika ali na spolovilu. Pomaga pri ustnih razjedah, ki se značilno pojavijo po robu jezika in so boleče. Stanje spremljajo povečano slinjenje, krvavenje iz dlesni in neprijeten zadah. Odpravlja bradavice in hemoroide, učinkovita je pri zdravljenju navadnega prehlada in nosnega katarja – vnetja nosne sluznice. Za katar, pri katerem pomaga acidum nitricum, je značilna pekoča bolečina v nosnicah, pri nekaterih pa tudi krvavitve iz nosu, v nosnicah pogosto nastanejo razjede. Nosnice so zamašene, na svežem zraku se izloča vodni izcedek. Stanje se poslabša zaradi svežega ali hladnega in vlažnega zraka, ponoči ter ob uživanju mastne hrane in mleka.


Za osebo, ki potrebuje zdravilo, so na splošno značilne neprijetne vonjave – zaznamo močan vonj urina, znoja ali neprijeten zadah z razpokanim jezikom. Oseba ima rada mastno hrano in je izjemno občutljiva za hladno. Po naravi je lahko zaskrbljena in depresivna, najpogosteje zvečer. Znano je, da se hitro razjezi, sploh če misli, da jo je kdo užalil, običajno zato zboli. Svoje zamere in jeze do osovražene osebe ne skriva in ne odpusti zlahka, togota se lahko razplamti do tresenja in preklinjanja. Jeza načne zdravje – na neki način razjeda tako kot kislina.image

Odpravlja utrujenost, ki je posledica živčnosti zaradi akutne bolezni, npr. driske, pomanjkanja spanja ali negovanja bolnika. Pomaga ob hudih, rednih glavobolih z bolečino, kot bi kdo stiskal glavo. Z njo zdravimo pozna stanja raka dojk, želodca, maternice in bezgavk – a le ob svetovanju homeopata. Deluje tudi pri bolečinah v sklepih, nespečnosti in kateri koli drugi težavi, ki se ujema s splošnimi značilnostmi zdravila.

Dobro deluje tudi pri kandidiazi – glivični okužbi, ki lahko prizadene tako moške kot ženske. Z dušikovo kislino jo zdravimo, kadar je izcedek pekoč, neprijetnega vonja, srbeč in prozoren. Kandida je glivica, ki živi v sožitju s človekom. Ko zaradi različnih vzrokov pade telesna odpornost, se v toplih in vlažnih razmerah razmnoži in povzroča različne nevšečnosti. Za odpravo težav je dobro upoštevati tudi nasvete v prehrani: izogibamo se uživanju sladkorja, bele moke, kvasa, telo pa dodatno razkisamo z doma pripravljenim sokom limone v topli vodi. Poskrbimo le, da bo ta ekološka, to je taka, ki ni poškropljena s škodljivimi snovmi in je prijazna do našega telesa in okolja. Če je nimamo, je bolje, da uživamo že pripravljene bazične praške za razkisanje organizma. Ob svetovanju homeopata lahko jemljemo tudi homeopatska zdravila, ki odpravijo vzrok za težavo. Zmotno bi namreč bilo, če bi za pojav kandidiaze krivili kandido in odpravljali težavo samo s prehrano – na način, da glivico izstradamo. Veliko bolje je, če sočasno odstranimo tudi vzrok, ki ustvarja razmere, da so se glivice čezmerno razmnožile. Resnica je sicer ena sama, metod za odpravo pa več, zato izberemo takšno, ki nam najbolj ustreza.

 

Kdaj pomislimo na jemanje acidum nitricuma?

• pri razjedah na stiku s kožo in sluznicami – ustih, nosu, zadnjiku, spolovilu,
• glivičnih obolenjih (spolovil) – npr. kandidiazi,
• bradavicah,
• nosnem katarju,
• zadnjičnih razpokah in hemoroidih,
• drugih težavah, ki se ujemajo s splošnimi znaki zdravila.
Poslabšanje: rahel dotik, premikanje, mraz, mleko.
Izboljšanje: toplota, zmeren pritisk. 

 

Deli s prijatelji