LETNI ČAS

14 poletnih superživil

Objavljeno 16. junij 2016 09.00 | Posodobljeno 16. junij 2016 09.00 | Piše: M. F.

Večina od njih zraste na domačem vrtu, v gozdu ali sadovnjaku za hišo.

Po poletna superživila ni treba daleč.

V vročih poletnih dneh jemo drugače. Ne zgolj zaradi lepe postave, pač pa tudi zaradi drugačnih potreb organizma, zdravja in predvsem počutja. Oglejte si, katera živila na poletnem jedilniku ne smejo manjkati. Niza jih nutricionistka iz New Yorka Julie Kaye.

Lubenica

Sadež, ki telo izdatno navlaži in ga hkrati navdaja z vitamini in minerali. Prav to pa v poletni vročini najbolj potrebujete. Poleg tega je v rdečem plodu prisoten likopen, ki varuje kožo pred poškodbami sončnih žarkov.

Pomaranče

Sladki citrusi so polni kalija, minerala, ki ga poleti izdatno potrebujemo. Kalij izgubljamo s potenjem, pomanjkanje tega pa ogroža zdravje vseh mišic, tudi srca. Uživanje pomaranč organizem med drugim navdaja s tem mineralom in preprečuje mišične krče, poleg tega ti citrusi vsebujejo veliko vode in tako izdatno vlažijo telo.

Jogurt

Z beljakovinami bogat obrok zlahka vzamete s seboj na plažo. V torbo položite zamrznjenega in do tedaj, ko se vam bo zahotelo malice, bo idealno ohlajen. Jogurt je kot nalašč za vmesni prigrizek. Beljakovine bodo potolažile prazen želodček in odvrnile misel od kaloričnih ter manj zdravih jedi. Izberite navadnega, najbolje grškega z manj maščobe, ki po vsebnosti beljakovin še prekaša običajne mlečne izdelke in zaradi probiotičnih kultur pozitivno vpliva tudi na prebavo.

Zelena in koromač

Nič ni – zlasti poleti – bolj nadležnega in neprijetnega kot napihnjen in napet trebuh. Tako zelena kot koromač sta diuretika, ki pomagata iz telesa izločati odvečno tekočino in s tem blažita napihnjenost želodca. Spodbujata namreč delovanje ledvic, te zato hitreje iz organizma odplaknejo vodo in z njo strupene snovi.

Melone

Kot lubenice so tudi melone polne vode ter hkrati mineralov in vitaminov. Telo navlažijo, delujejo kot diuretik, zaradi visoke vsebnosti betakarotena, ki se v telesu pretvori v vitamin A, pa pred sončnimi žarki ščitijo tudi kožo.

Robidnice in maline

Jagodičevje je dober vir vlaknin, antioksidantov in vitamina C. Prav zato so robidnice in maline odličen osvežujoč poletni posladek, ki ga lahko na plaži uživate samostojno ali si doma iz teh drobnih plodov pripravite smutije, ki vas bodo navdali z energijo in vitamini. Zlasti če boste jagodičevje dodali grškemu jogurtu.

Jabolka, fige in hruške

Tudi ti sadeži vsebujejo veliko vlaknin. Ne lupite jih, pač pa jih temeljito oprane uživajte skupaj z olupkom. Prijetno ohlajeni predstavljajo odlično malico na plaži, ki bo potešila lakoto ter hkrati telesu zagotovila prepotrebne vitamine in minerale.

Marelice, breskve, nektarine

Še troje sadežev, ki jih poleti gre kar najpogosteje umestiti na jedilnik. Tako nektarine kot marelice so bogate z antioksidantom betakarotenom, breskve pa med drugim vsebujejo veliko vitamina C. Ker gre za sočne sadeže, telo tudi izdatno navlažijo.

Zeleni čaj

Če ste se vode že malo naveličali, skuhajte nesladkani zeleni čaj, ga ohladite in vzemite s seboj na plažo. Zeleni čaj je v poletni vročini odlična pijača. Poleg tega, da osveži, varuje tudi pred nekaterimi oblikami raka, pred srčnimi boleznimi, spodbuja prebavo in presnovo ter ščiti celo pred demenco.

Zelena listnata zelenjava

Pozabite na kuhano zelenjavo, čim večkrat si privoščite svežo, surovo. Surova špinača, ohrovt in zelje poleti varujejo vašo polt, blažijo njeno občutljivost na sončne žarke ter jo ščitijo pred izsušitvijo. Solati iz omenjene zelenjave dodajte korenje, melone, marelice, paradižnike in še povečajte njen pozitiven vpliv na zdravje polti.

Jagode in borovnice

Sladke sočne jagode in borovnice so polne flavonoidov, močnih zaščitnikov zdravja. Med drugim pospešujejo pretok krvi, varujejo kožo pred sončnimi žarki ter izboljšujejo njeno teksturo. Hkrati pozitivno vplivajo na delovanje možganov. Drugi odlični viri flavonoidov so še banane, citrusi, brokoli, artičoke, pistacije orehi, koperc in timijan.

Oreščki

Orehi, mandlji in kikirikiji so nepogrešljivi viri nenasičenih maščobnih kislin, ki zagotavljajo energijo, pozitivno vplivajo na možgane in manjšajo količino slabega holesterola v krvi. Zaradi vitamina E pa pozitivno vplivajo tudi na zdravje in lepoto kože.

Avokado

Še en odličen vir telesu prijaznih maščob. Prav zato je avokado zdrav dodatek lahkim poletnim solatam in namazom. Ne skrbi samo za lepo kožo, ampak ohranja tudi zdravje srca.

Losos

Mediteranska dieta velja za enega najbolj zdravih načinov prehrane, saj zaradi svoje sestave manjša tveganje za srčne bolezni. Veliko vlogo pri tem imajo ribe: sardine, tuni, losos, ki ob zdravih maščobah telesu dovajajo še prepotrebne beljakovine.

Zamislite si: na žaru pečeni losos z rezinami avokada, paradižnika in rjavega riža, za posladek pa sadna solata iz marelic, breskev in jagodičevja. Obrok, ki v poletni vročini razvaja dušo in telo.

Deli s prijatelji