PREVENTIVA

12 načinov, kako preprečiti osteoporozo

Objavljeno 20. oktober 2017 08.55 | Posodobljeno 20. oktober 2017 08.57 | Piše: M. F.

Čeprav se pojavi v kasnejšem obdobju življenja, je s preventivo treba začeti že v mladosti.

Redna vadba za močne in zdrave kosti.

Dandanes vsako četrto žensko, starejšo od 60 let, prizadene osteoporoza. Gre za naglo izgubljanje kostne mase, zaradi česar kosti postanejo krhke in lomljive. Obstajata dve osnovni obliki. Prva se pojavlja pri ženskah, starih približno 50 let, in nastane kot posledica manj estrogena v telesu. Druga oblika se pojavlja pri približno 70. letih ter je posledica slabše presnove kalcija v starejši dobi.

Večje tveganje zanjo je pri ženskah z zgodnjo menopavzo ali so jim kirurško odstranili jajčnike, drugi dejavniki tveganja so še nižja rast, anoreksija v katerem od obdobji življenja, kajenje, alkoholizem in neuravnovešen menstrualni cikel. 

Kosti postanejo krhke in hitro pride do zlomov, zato je močno ogrožena kakovost življenja prizadetega.

Res je, da se ta bolezen pojavlja v kasnejši dobi življenja, a je s pravilnim načinom življenja in z nekaterimi navadami mogoče zmanjšati tveganje zanjo.

Pazite na prehrano

Zdrav način življenja, zlasti zdrava, uravnotežena prehrana lahko znatno vpliva na zdravje v starosti. Če se hranite s pestro prehrano in telesu dovajate vse ključne hranljive snovi, je veliko manj možnosti za različne bolezni v starosti. Zlasti pri preprečevanju osteoporoze so ključni kalcij in zdrave maščobe. Torej velja pogosto posegati po mleku, siru, jogurtu, zeleni zelenjavi, mastnih ribah, celih žitih in svežih sadnih sokovih.

Zagotovite si dovolj vitamina D

Ta je pomemben za izgradnjo kosti in spodbuja absorpcijo kalcija. Bivanje na soncu omogoča nastajanje tega vitamina v koži, poleg tega se v sicer manjših količinah nagaja tudi v jajcih, ribah, jogurtih.

Previdno s kofeinom

Nekatere študije so pokazale, da je pri ženskah, ki pijejo veliko kave, večje tveganje za izgubo kostne mase. Strokovnjaki opozarjajo, da dnevno ne bi smeli zaužiti več kot 300 miligramov kofeina, kolikor ga je v približno dveh skodelicah kave.

Ukvarjajte se z jogo

Če bi radi obvarovali svoje kosti, se pobliže spoznajte z jogo in meditacijo. Joga ponuja številne vaje raztezanja, ki doprinesejo k zdravju celotnega organizma ter tudi kosti. Poleg tega pozitivno vpliva na ravnotežje, s tem pa se zmanjša možnost za padce, ki lahko vodijo v zlome. Če so vaše kosti že krhke, izberite blažje vaje in jih izvajajte pod budnim očesom vaditelja.

Zmerno z alkoholom

Strokovnjaki opozarjajo, da pretiravanje z alkoholom negativno vpliva na zdravje kosti. Alkoholizem je glavni vzrok osteoporoze pri moških, saj je pod vplivom prevelikih količin alkohola v telesu moteno nastajanje testosterona.

Pazite se poškodb

Z leti kosti slabijo, padci pa lahko vodijo v zlome in druge poškodbe. Poskrbite zato, da bo možnost zanje kar najmanjša. Izogibajte se tveganim situacijam, kot sta hoja v temi in po ledu, vzpenjanje po lestvi in podobno.

Bodite pozorni na stranske učinke zdravil

Na žalost nekatera zdravila, ki jih predpiše zdravnik, lahko negativno vplivajo na gostoto kosti. Zlasti to velja za zdravila za blaženje astme in simptomov artritisa.

Opravljajte preventivne preglede

Če spadate v tvegano skupino, redno opravljajte preglede pri zdravniku, ki bo lahko na podlagi izvidov pravilno ukrepal. Zlasti bi se morale redno testirati ženske po 65. letu starosti.

Skrbite za zdravo telesno težo

Anoreksija je eden od dejavnikov tveganja za osteoporozo, zato skrbite za zdravo telesno težo, kar pozitivno vpliva na splošno zdravje in zdravje kosti. Če imate težave z motnjami hranjenja, se o tem posvetujte z zdravnikom.

Usvojite grški način prehrane

Omega tri maščobe so zdrave za srce in tudi za kosti. Raziskave, izvedene v Grčiji, so pokazale, da je med tamkajšnjimi prebivalkami, ki jedo veliko rib, zelenjave, olivnega olja, mlečnih izdelkov in malo rdečega mesa, manj težav s kostmi kot v drugih predelih stare celine.

Znebite se slabih navad

Kajenje je še ena navada, ki bi se ji v prid zdravih kosti morali odpovedati. Študije so pokazale, da nikotin in prosti radikali škodujejo celicam, ki gradijo kosti. Dobra novica: nikoli ni prepozno, saj je dokazano, da imajo tudi ženske, ki so prenehale kaditi po 50. letu, boljšo gostoto kosti od tistih, ki kadijo tudi po menopavzi.

Telovadite

Telovadba pomaga pri ohranjanju zdrave telesne teže in pozitivno vpliva tudi na kosti. Raziskave so pokazale, da je pri športnikih gostota kosti večja v primerjavi s pasivnimi posamezniki. Ni treba, da ste profesionalen športnik, pozitiven vpliv ima že redna, zmerna vadba, kot so tek, hoja, kolesarjenje in tudi dviganje uteži. 

Deli s prijatelji