KORISTNI NAMIGI

10 odgovorov, zakaj se jeziček na tehtnici ne premakne

Objavljeno 02. januar 2015 14.40 | Posodobljeno 02. januar 2015 14.42 | Piše: Melita Meršol

Dosledno se držimo zdravega urnika, ki ga narekujejo uravnotežena prehrana, pravilno gibanje in »nič kave, cigaret in alkohola«, a jeziček na tehtnici se ne premakne niti za samcat gram navzdol.

Kruh naj bo vedno polnozrnat.

Le kaj to pomeni? Morda pa se kateri od vzrokov skriva v desetih preprostih, a koristnih namigih, ki smo jih poiskali za vas.

Redilna čebula

Čebula je zdrava, pa vendarle se izogibajmo čezmernemu uživanju, kajti nemalokrat je škropljena s pesticidi in zato zna tudi rediti. Posezimo raje po organski hrani oziroma si privoščimo različico neškropljene špinače, paprik, jabolk, zelene, pora. Lahko tudi v obliki svežih napitkov, ki jim dodamo banano in pest mandljev.

Lena jetra

Naša jetra so pogosto prenasičena s strupenimi snovmi, zato pospešimo njihovo delovanje s popolnim črtanjem sladkorja in alkohola z jedilnikov. Obstajajo številna živila, ki jih pomagajo naravno očistiti s spodbujanjem naravne sposobnosti čiščenja strupenih odpadkov. Med njimi je grenivka, bogata z vitaminom C in antioksidanti. Majhen kozarec sveže stisnjenega soka grenivke bo pomagal povečati proizvodnjo jetrnih razstrupljevalnih encimov, ki pomagajo iz telesa izločiti slabe snovi in druge toksine.

Preveč sadnih malic

Prvotna sestavina v sadju je sladkor fruktoza, ki v telesu povišuje raven inzulina, rezultat je kopičenje maščob, zato ne smemo pretiravati z vsakršnimi sadnimi priboljški. Priporočljiva malica so kivi, borovnice ali jabolka, za katere je najbolje, da jih kombiniramo s skuto z malo maščobami – tako smo dlje »potešeni«.

Črni kruh

Z odrekanjem belemu kruhu, ker povzroča debelost, in namesto tega uživanjem črnega žal ne pridobimo prav ničesar. Večina črnih hlebcev ima skoraj popolnoma enak učinek kot beli »bratje«. Nehajmo se slepiti z barvo in presedlajmo raje na polnozrnatega, ki ne sproži inzulinskih valov.

Nočne pojedine

Veliko alergij povečuje apetit, ki se rad oglaša zlasti ponoči. Nočne pojedine pa, vemo, ne vodijo v nič dobrega. Poskusimo zmanjšati težave predvsem z naravnim zdravljenjem in blaženjem neprijetnosti pri alergijah oziroma se posvetujmo s strokovnjakom.

Sprostitev

Z jogo lahko okrepimo telo, vendar pa pri tem ne pokurimo dovolj kalorij in zato tudi skoraj nič ne shujšamo. Ne opustimo vaj, a poleg tega začnimo obiskovati še aerobiko, pri kateri se zagotovo znebimo maščobnih blazinic.

Sedenje je rejenje

Je še kaj lepšega kot elektronsko dopisovanje s prijateljicami o težavah, zaljubljenosti, depresiji, veselju in pošiljanje šal s sličicami? Podatek, da se na leto zato lahko zredimo v povprečju dva kilograma, pa ni prav nič razveseljujoč, mar ne? Sedenje je rejenje, zato brž pot pod noge. Vsak dan bi morali narediti vsaj 10.000 korakov – priskrbimo si pedometer, ki jih bo štel!

Televizija

Vsaka ura pred televizijskim zaslonom povečuje možnost pridobivanja telesne teže. Zanimiva ameriška raziskava potrjuje dejstvo, da pri tem porabimo od 20 do 30 kalorij manj, kot če bi samo sedeli pri miru. Čim manj televizije torej.

Stres

Vsakršna zaskrbljenost vodi v stres, kar sproži kroženje hormona nadledvične žleze kortizona, ki v telesu nadzoruje tudi zalogo maščob – kot da bi ob stresu na široko odprl svoja vrata. Rešitev je ena in edina: nehajmo se obremenjevati, razmišljajmo pozitivno in se nemudoma začnimo gibati. Najbolje v naravi.

Plavanje

Športna aktivnost zavira apetit, saj povišuje telesno temperaturo in nam zato ni toliko do hrane. Pri plavanju pa je drugače – težo lahko izgubimo le, če v vodi delamo pospešeno, da povišamo telesno temperaturo, in nikoli s popolnoma praznim želodcem. Plavanje izčrpa, zato pol ure prej zaužijmo kaj lahkega, morda suho sadje. 

Deli s prijatelji