ODKRIVAMO Z RENAULT CAPTURJEM

Zmajev grad ob Dravi

Objavljeno 16. julij 2014 16.40 | Posodobljeno 16. julij 2014 16.32 | Piše: Blaž Kondža
Ključne besede: Vurberk

Ostaline nekoč mogočnega gradu Vurberk obiskovalca navdušijo z zanimivo zgodovino in mu obenem povrnejo zdravje.

Mariborčanom in Ptujčanom je Vurberk, ki stoji nekako na pol poti med mestoma, verjetno bolj poznan kot drugim. Iz Ljubljane smo do Vurberka, kjer sta glavni atrakciji istoimenski grad in Marijina cerkev pod njim, potrebovali dobro uro in tričetrt. Kadar vam bo v pomoč navigacijska naprava, ki ne bo imela med shranjenimi turističnimi zanimivostmi vurberškega gradu, manjši namig: ko prispete iz smeri Maribora do krožišča tik pred Vurberkom, izberite izvoz v smeri Ptuja, saj je grad v zgornjem delu Vurberka. Izvoz Vurberk jug ni najboljša izbira, čeprav vam jo navigacijska naprava običajno ponudi kot pot v središče kraja. Po nekaj ovinkih prispemo do kažipota za grad, ki nas usmeri desno z glavne ceste in nato po zelo strmi ter ozki uličici do samega grajskega poslopja, kamor lahko pridemo z avtomobilom.

Preživel mnogo obleganj

Žal grad, katerega prve omembe segajo v leto 1238, ne sije več v svoji lepoti. Ne zaradi srednjeveških zavojevalcev ali mita o zmaju, po katerem je kraj dobil ime, ampak so ga proti koncu druge svetovne vojne delno zbombardirali zavezniki. Poznejša oblast ni imela posluha za njegovo obnovo in tako je propadal vrsto let, vse dokler niso nadaljnjega propadanja ustavili v lokalnem turističnem društvu.

Za grad, ki ga v prvih zapisih omenjajo z nemškim imenom Wurmberch (Wurm v nemščini lahko pomeni tudi zmaj), pravijo, da je bil eden najlepših v Podravju – le še ptujski je bil lepši. »V dvonadstropnem poslopju je bilo 49 razkošno opremljenih soban in veliko manjših prostorov. V pritličju so bili stanovanje oskrbnika in upravni prostori, prostori za služinčad, kuhinje, shrambe itd., v prvem nadstropju je bilo 22 sob za lastnika in njegovo družino ter 14 sob v drugem,« beremo zapis na spletni strani lokalnega društva o nekdanjem grajskem blišču.

Zdravilna energija

Vse kaže, da je na območju gradu zdravilna energija, saj so na njem označene energetske točke, ki naj bi imele zdravilno moč. Posedanje na klopcah, kjer naj bi kozmična energija zdravila to in ono, v senci mogočnih dreves, je vsekakor prijetno v poletni vročini – vsaj tako mislimo. So pa ruski zdravniki oziroma ruski Rdeči križ v 20. letih prejšnjega stoletja v gradu ustanovili sanatorij za pljučne bolezni, saj naj bi bila tukajšnja klima koristna za bolezni dihal. Takrat so ga delno obnovili, tako da je imel med drugim vodovod, elektriko, centralno ogrevanje in celo telefon.

Marijina cerkev in pristava

Pod gradom je pristava, kjer danes deluje okrepčevalnica Grajska klet, nekoč pa so tam skladiščili hrano in imeli ledenico, 20 metrov globoko jamo, v katero so za dodatno zniževanje temperature skozi posebno odprtino metali velike kose ledu. Na drugi strani ceste je prostorno parkirišče, nad njim se dviga Marijina cerkev. Med njenimi posebnostmi so na zunanje stene vzidani nagrobniki vurberških gospodov, ki so nekoč vladali na gradu, ki ga je podrla predvsem naša – neumnost.

Domiselne rešitve za preprosti vsakdanjik

Renault captur v svet križancev vnaša številne lastnosti, ki lajšajo vsakdanje življenje. Zadnja klop ima možnost pomika po dolžini za 160 milimetrov in zagotavlja veliko notranjo prilagodljivost ter pridobitev do 215 milimetrov prostora za noge za odrasle potnike zadaj – ali pa toliko večji prtljažnik, če zadaj sedijo otroci. Velik izvlečni predal Easy Life namesto klasičnega za rokavice pred sopotnikom je s prostornino 11 litrov dovolj velik tudi za prenosni računalnik, kamero ali ročno torbico. Sedežne prevleke Zip Collection je mogoče preprosto sneti in oprati v pralnem stroju. Nič več se ni treba v avtu truditi z odstranjevanjem madežev na sedežih, rabljeno vozilo pa bo zaradi čiste notranjosti lahko vrednejše.

10 nagrajencev, ki prejmejo poletni paket Captur

  1. Jožica Toplak, Beltinci
  2. Tomaž Štravs, Semič
  3. Vincenc Perdan, Miklavž pri Ormožu
  4. Branko Lajovic, Trbovlje
  5. Tanja Vincelj, Portorož
  6. Irena Žakelj, Žiri
  7. Sabina Karničnik, Vransko
  8. Darinka Verček, Prevalje
  9. Bernarda Žnidaršič, Vrhnika
  10. Vera Ropret, Prebold
Deli s prijatelji