NA BALKONU

Zelišča: Za čaj in za juho pa še muhe odganjajo

Objavljeno 27. april 2014 18.00 | Posodobljeno 27. april 2014 18.00 | Piše: Alenka Kociper

Jutranji obred, vstanemo, na štedilnik pristavimo vodo, ki zavre, medtem ko se urejamo. Skuhamo kavo in po hiši omamno zadiši ...

Žajbelj je lepo prezimil in se na pomlad kar preveč razbohotil. Foto: Alenka Kociper

No, pri nas namesto po kavi zadiši po zeliščnem čaju. Stopim na balkon, kjer v velikih lesenih koritih rastejo meta, melisa, koprive.

Natrgam vsakega po malo, vsak dan malo drugače, in prelijem z vrelo vodo. Malo osladim z medom in imamo odličen napitek za ves dan. Za kosilo skuhamo zelenjavno juho in jo potresemo s svežim, drobno nasekljanim peteršiljem.

Moj balkonski vrtiček je že lepo ozelenel. Nekaj rastlin je prezimilo, nekaj sem jih posadila in že pobiramo prve pridelke. Kmalu bosta dovolj veliki prva solata in mlada čebula, zelišča, ki so na pomlad bujno odgnala, pa že s pridom nabiramo. Grm žajblja bom morala obrezati, ker se je preveč razrasel, zadišalo je po meti in melisi, v kotu raste kopriva in med solato peteršilj, posaditi moram še ognjič, kamilico, baziliko, timijan... Letos bom na svojem mini posestvu, velikem kvadratni meter in pol, gojila predvsem zelišča in začimbe ter nekaj okrasnih rastlin, na večje bomo namreč kmetovali na najetem vrtu.

Uspevajo tudi manj veščim vrtnarjem

Ker v družini popijemo veliko čaja in vsak dan kuhamo, so zelišča na balkonu povsem samoumevna. Tako nam jih ni treba kupovati, poleg tega pa je čaj iz svežih, vsaj zame, okusnejši kot iz posušenih. Seveda pozimi drugače pač ne gre in tudi sama viške med sezono posušim in spravim za zimski čas. Z gojenjem svojih čajev nekaj malega tudi prihranimo, čeprav je res, da so v primerjavi z drugimi pijačami precej cenejši. A kdor mora gledati na vsak evro, mu bo tudi prihranek 20 ali 30 evrov na mesec veliko pomenil.

Odkar smo že davno tega iz kuhinje vrgli vegeto in druge umetne ojačevalce okusov, ki so nam jih svoje čase prav nasilno ponujali v reklamah, se je uporaba zelišč v našem gospodinjstvu precej povečala. Da so okusna, vemo vsi, pravijo pa tudi, da zaradi obilne uporabe dišavnic povsem spontano zmanjšamo porabo soli, za katero tako in tako vemo, da je uživamo preveč.

Gojenje večine zelišč je preprosto in nezahtevno, rastejo tako, da je strah, da ne bi dobro uspevala, skorajda odveč. Tudi vložek v sadike ni velik, poleg tega nam trajnic ni treba kupovati vsako leto, saj pri nas lahko prezimijo.

Mrčes jih ne mara

Zelišča pa imajo še eno nadvse dobrodošlo lastnost, nekatera namreč nadvse uspešno odganjajo mrčes. Tako bomo z zeliščnim vrtičkom skoraj dobesedno pobili več muh na en mah. Vse leto bomo imeli pri roki sveže začimbe in čaje, hkrati pa bomo obvarovani nadležnih muh, komarjev in drugega mrčesa.

Skoraj vse dišavnice, ki jih vsak dan uporabljamo v kuhinji, so do mrčesa neprijazne. Človek si z njimi popestri okus jedi in uživa v njihovih vonjavah, medtem ko so mrčesu neprijetne in se jih zato na daleč izogiba. S pomočjo peteršilja, majarona, bazilike, rožmarina, sivke, poprove mete, vodne kreše in nekaterih drugih rastlin se bomo tudi izognili škodljivi kemiji v našem domu, saj ne bomo potrebovali kemičnih odganjalcev. Pa bomo spet nekaj prihranili, predvsem pa ne bomo po nepotrebnem zastrupljali sebe in okolja. 

Deli s prijatelji