V SEDLU

Zavarovalnica postavlja pogoje, vi zahtevajte pojasnila

Objavljeno 03. oktober 2012 08.15 | Posodobljeno 03. oktober 2012 08.15 | Piše: Doroteja Vašcer

Zavarovalna premija za konja lahko naredi kar precejšnjo luknjo v družinskem proračunu.

Miško.

Zavarovalnice, ki ponujajo zavarovanje konj, imajo različne ponudbe in pogoje, zato se ne smemo kar zaleteti, ampak moramo pred odločitvijo temeljito pretehtati vse ponudbe, ki so na trgu, se natančno pozanimati o splošnih pogojih in posebnih zavarovalnih pogojih, o svojih pravicah in predvsem tudi o obveznostih. Glede na to, kaj potrebujemo (npr. smo rekreativni jahač, rejec, tekmovalec ...), je najboljše, da si sestavimo seznam vprašanj za zavarovalniškega agenta.

Ne moremo zavarovati le enega

Splošni pogoji so v grobem podobni, zavarovalnice ponujajo zavarovanje za konje od 10. dne starosti do 18 let, nekatere izjemoma do 21., spet druge do 25. leta za veliko vredne plemenske žrebce. Zavarovati je treba vse konje, ki jih imamo v hlevu, in vsi morajo biti nedvoumno razpoznavni med sabo. To pomeni, da morajo biti ali čipirani ali pa podrobno opisani v rodovniku oziroma identifikacijskem dokumentu (bele oznake, vrtinci, žigi ipd.). Ne moremo torej na primer zavarovati samo enega ali dveh konj iz hleva, če smo lastniki petih in so vsi nastanjeni v tem istem hlevu. Ne moremo zavarovati bolnih ali zanemarjenih živali, tistih, ki živijo v slabih rejskih razmerah, pa tudi neoznačenih.

Nekatere zavarovalnice zahtevajo veterinarski pregled ne glede na zavarovalno vsoto, kar je dodaten strošek, saj pregled plačamo sami. Druge pa zahtevajo veterinarski pregled nad določeno zavarovalno vsoto, npr. nad 2000 evrov. Obvezno zahtevajte svoj izvod splošnih pogojev za zavarovanje živali in pozorno preberite, kaj spada pod izključitve in izgubo zavarovalnih pravic – kateri so dogodki in ravnanja, zaradi katerih nismo upravičeni do zavarovanja, pa tudi stroški, ki nam jih zavarovalnica ne bo povrnila (npr. strošek evtanazije, odvoza konja ...), še preden se dokončno odločite. Telefonsko številko agenta imejte shranjeno pri roki, saj mora določene odločitve ob morebitni nezgodi odobriti tudi zavarovalnica!

Zavarovanje konj

Na naši kmetiji imamo, glede na naše potrebe, konje zavarovane v dveh sklopih:

1. mladi konji, konji za jahanje:
– temeljno zavarovanje za konje za prosto jahanje (zavarovalna vsota 1000 evrov)
– zavarovanje odgovornosti do tretje osebe
– doplačilo za zdravljenje (5 zdravljenj za konja)
= premija znaša 95 evrov za konja

2. breje kobile:
– temeljno zavarovanje za konje za prosto jahanje (zavarovalna vsota 2000 evrov)
– zavarovanje odgovornosti do tretje osebe
– doplačilo za zdravljenje (5 zdravljenj za konja)
– dodatno zavarovanje izgube žrebeta pri kotitvi (400 evrov)
= premija znaša 185 evrov za kobilo

Kako si znižam premijo?

Popust nam agent lahko odobri za takojšnje gotovinsko plačilo, dodatne ugodnosti si izposlujemo tudi, če imamo pri zavarovalnici sklenjena druga zavarovanja (hiša, avtomobil ...), za nekaj odstotkov se nam znesek zmanjša na račun stalnosti (če imamo zavarovanje sklenjeno že več let zapovrstjo). Registriranim kmetijam delež premije subvencionira tudi država (npr. 30 odstotkov premije za temeljno zavarovanje), poseben popust pa je možen tudi za večje skupine zavarovancev, kot so konjeniška društva in združenja.

Razmislimo, kaj potrebujemo

Osnovno zavarovanje pokriva nevarnosti, kot so pogin (zaradi nezgode ali bolezni), zakol ali usmrtitev (evtanazija) v sili ter zakol ali usmrtitev iz ekonomskih razlogov (ko npr. ni upanja, da bi se bolezen z zdravljenjem odpravila). Bodimo pozorni tudi na zavarovalni kraj: po navadi osnovno zavarovanje zajema oziroma velja samo, dokler so živali v kraju, ki je naveden na polici. In ne moremo uveljavljati odškodnine za nezgodo, ki se je zgodila na razstavi, blagoslovu, športni prireditvi, treningu ipd. zunaj domačega dvorišča. Posebej (pod posebnimi pogoji) je mogoče zavarovati še stroške zdravljenja, prevoz konja, pogina plodu (žrebeta) med kotitvijo, ob in po njej, izginitve ali tatvine živali (na planinski paši), izgube plemenske sposobnosti živali, zlome, presnovne in plodnostne motnje, utopitev, udar strele, poškodbe zaradi divjih zveri in ne nazadnje zelo pomembno zavarovanje odgovornosti lastnika za škode, ki jih povzroči njegov konj tretji osebi. 

Obvezno zahtevajte svoj izvod splošnih pogojev za zavarovanje živali in pozorno preberite, kaj spada pod izključitve, kateri so dogodki in ravnanja, zaradi katerih nismo upravičeni do zavarovanja.

Od agenta zahtevajmo pojasnila

Vsekakor lahko zavarovalna premija kaj hitro naraste, zato temeljito premislimo in še temeljiteje preberimo pogoje. Na dan potegnimo konkretna vprašanja in zahtevajmo natančna pojasnila. Recimo: ali krije zavarovalnica svoj delež računa ne glede na stroške zdravljenja ali višina zavarovalne vsote vpliva na znesek, ki ga zavarovalnica povrne, če vemo, da npr. stroški operacije kolike znašajo okoli 3500 evrov, konj pa je zavarovan za 2000 evrov? Kako je s kritjem škode na vozilu, ki bi hipotetično (bognedaj) povozilo konja, pobeglega izza domače ograje? Ali bo zavarovalnica povrnila stroške rezervnih delov in dela na vozilu, ki bi ga moj konj brcnil med potjo na blagoslov? Razmislite, kaj počnete s svojim konjem in v kakšnih okoliščinah se lahko znajdete. Vam bo zavarovanje v teh primerih pomagalo?

»Naša« zavarovalnica pri zavarovalnih vsotah do 2000 evrov za konja ne zahteva veterinarskega pregleda. Ker imamo vse, kar zavarujemo, zavarovano pri tej isti zavarovalnici, smo deležni več ugodnosti oziroma popustov. Zelo važno nam je tudi, da ima »naša« veterinarska bolnišnica sklenjeno pogodbo z zavarovalnico. Po zdravljenju plačamo 40 odstotkov neto zneska računa in ves DDV, preostalih 60 odstotkov pa veterinarska bolnišnica sama uveljavlja pri zavarovalnici in mi nimamo nobenih poslov oziroma sitnosti s tem.

Deli s prijatelji