NA PROSTEM

Žar ima svoj čar

Objavljeno 02. maj 2014 19.00 | Posodobljeno 02. maj 2014 19.00 | Piše: Špela Verovšek

Verjetno nas je kar nekaj, ki ob prvomajskih praznikih najprej pomislimo na piknik. Brez žara ne gre.

Če to človeku ne pride na misel samo od sebe, mu gotovo takrat, ko trgovci začnejo v prodajalnah naravnost pred nos nastavljati razne žare, viseče kotle, oglje in plastični pribor – no, takrat smo lahko skoraj prepričani, da se bliža bodisi odprtje pikniške sezone bodisi 1. maj. Kot ste verjetno že ugotovili glede na ponudbo trgovcev, je pred vrati kar oboje, in samo vprašanje je, kako se bomo reči lotili, kajne!

Pravi žar na oglje

Piknik brez žara sploh ni pravi piknik! S tem se menda strinja večji del pikniške populacije, ki te dni začenja na plan vleči žare iz garaž in s podstrešij. Kakršne vrste žar ali posodo za žar bomo uporabili, je seveda odvisno tudi od tega, kje se bo piknik zgodil. Žar na oglje je verjetno najstarejši in najbolj poznan način za uspešno piknikovanje. Je tudi malodane edini, ki bo pričaral čevapčiče s pravim okusom po dimu. Za ceno nekaj več predpriprave in znanja, seveda! Kot veste, pravilna priprava oglja s pravim lesom vzame svoj čas pa tudi znati je treba. Malce seveda lahko pogoljufate z briketi in v tem primeru bo vaš žar nared malo prej. No, vsekakor mora nekdo biti toliko eksperta, da določi pravo temperaturo, ob kateri se na rešetko vrže meso ali kdaj je treba ogenj malo popraviti, pa tudi vedeti mora, kako bo dobrote pekel – bolj na hitro (neposredno pečenje) ali bolj na počasi (posredno pečenje). Pri prvem se meso peče na rešetki neposredno nad žarečim ogljem, z visoko temperaturo (270˚C). Ta način je najbolj poznan in razširjen, pokrov je odprt, odgovorni za peko pa mora ves čas vsaj z enim očesom spremljati stanje dobrot. Pri posrednem načinu se meso ne peče neposredno nad ogljem, temveč na strani rešetke, poleg žarečega oglja. To je torej na eni strani glavnega žara, pečemo pa na drugi. Temperatura je nižja (približno 140 ˚C), pokrov – če ga žar ima – pa je zaprt. V tem primeru oseba, ki skrbi za hrano, lahko mirno pohaja naokrog, popije kozarček rujnega več, odigra igro nogometa ali zaigra na kitaro. Meso se na taki temperaturi ne zažge hitro, ostane sočno, obenem pa ne povzroča dima, ki nastaja ob kapljanju maščobe na žareče oglje. Če želimo peko pospešiti, lahko zakurimo z bukovimi drvi (odprti ogenj), vendar se bo meso pri tem nekoliko prekadilo. Za še bolj edinstven učinek dima je priporočljivo uporabiti dobro sušene češnjeve ali orehove kose lesa, ki so bili najmanj leto dni prej nažagani in shranjeni na suhem.

image
Hrana, narava, družba, zabava – vse za sprostitev in dobro počutje. Foto: Shutterstock

Električni žari in posode

Žar na oglje in kurjenje odprtega ognja seveda nista vedno dovoljena, poleg tega tudi navdušenje nad pripravo takega kurišča ni pri vseh ljudeh enako. Nekateri smo pač bolj malo piromana in ljubimo preprosto. Električni žari so precej preprostejši za uporabo, po navadi so tudi manjši in prenosljivi, tečni sosedi pa se ne morejo veliko pritoževati nad morebitnim dimom, ki je stalni spremljevalec žara na oglje. Postavite jih lahko na še tako majhen balkon ali jih vzamete na morje. Lahko si omislite manjši namizni ali večji samostoječi električni žar, po možnosti na priročnih kolescih ali v barvah, ki se skladajo z vrtno garnituro! Površina za pečenje je pri električnih žarih največkrat prevlečena s teflonom, keramiko ali kakšno drugo neoprijemljivo površino, tako da na njih lahko pripravljamo vrsto različnih živil in zdravih obrokov z malo maščobe. Če na balkonu radi pripravljate tudi druge vrste hrane, vam bo prav prišla še večja električna posoda, v kateri lahko cvrete, delate palačinke, kuhate mineštre, rižote ali pečete zrezke. Ponudba takšnih posod je z leti postala kar pestra, tako da lahko izbiramo med različnimi oblikami in velikostmi, različnimi premazi, takšnimi s termostatom ali brez, z enim ročajem ali dvema ...

Kaj pa če ni elektrike?

Ko ni oglja in elektrike, svojih pet minut slave doživi plinski žar. Ta je elegantna rešitev za piknikovanje na izletih in v kampih, še posebno ker so pogosto narejeni in prilagojeni prenašanju – navadno so malo manjši, zložljivi in praktični za uporabo in hrambo. Večji plinski žari so bolj kot prenašanju namenjeni nadomeščanju kuhinje na vrtu. Z njimi lahko pripravimo vse, kar sicer kuhamo v stanovanju. Sestavljeni so iz več plinskih gorilnikov in police za odlaganje hrane, če jih malo pokombiniramo še z zunanjim umivalnikom in preostalimi elementi, dobimo že pravo letno kuhinjo! Najpogosteje imajo različne, zamenljive površine za pripravo hrane, ki jih menjamo glede na način pečenja. Plošča je lahko rebrasta za pečenje mesa, zelenjave in ribe ali gladka za pripravo palačink in omlet. Pečenje na mrežici je še najbolj podobno tistemu na oglje, na plinski gorilnik pa lahko postavite tudi vok ali posodo za cvrtje. Vsestranska reč torej!

(Ne)obvezni nasveti

Za konec še kak nasvet. Ko pečete bolj mastne kose mesa, jih pri obračanju položite na drugo mesto na žaru. S tem boste preprečili, da se večje količine maščobe cedijo na isti prostor in zagorijo. Marinade, ki vsebuje olja in sladke omake, ne zlivajte po hrani med peko, saj bodo zagorele. Uporabite raje čopič in z njim večkrat namažite živila. Hrano začinite vsaj eno uro prej, tako bo pri hitrejši peki okusnejša, saj se začimbe vpijejo v živila. Za obračanje hrane na žaru uporabljajte temu namenjeno opremo in orodje. Vilice imajo prekratek ročaj in se lahko opečete, lesene žlice ali prijemači zagorijo, pri teflonskih ali keramičnih ploskvah pa ne uporabljajte ostrih in trdih predmetov, ki lahko poškodujejo premaz. Gril vedno očistite, ko nehate peči, saj so ostanki mastne hrane kot nalašč za razvoj žarkega vonja, ki bo pokvaril naslednjo peko. Če ste pridelali pepel, ga nikoli ne odlagajte v naravo, če ta še ni pogašen oz. dokončno ugasnjen. Ne pozabite krožnikov, kozarcev, pribora – po možnosti vse za enkratno uporabo –, prav vam bodo prišli dober nož, papirnate brisače, kuhinjska krpa in kos vrvi (ta vedno pride prav pri improvizacijah).

Pa veselo in varno prvomajsko piknikovanje!

Deli s prijatelji