MEHKO

Zakaj izbrati tekstilne talne obloge

Objavljeno 03. marec 2012 14.30 | Posodobljeno 03. marec 2012 14.30 | Piše: M. F.

Zaradi lažjega čiščenja večina izbere trda tla, a le tekstilne talne obloge podplatom zagotavljajo toplino in mehkobo.

Tekstilne talne obloge so bile nekoč neodporne proti madežem in umazaniji, zato je vsaka prenova stanovanja vključevala zamenjavo teh s parketom ali laminatom. Vendar pa le tekstilne obloge nudijo mehkobo in toplino pod podplati. In ker so danes izdelane iz materialov, ki se lažje čistijo, nega in vzdrževanje ne moreta biti več razlog, da si jih ne bi omislili. Pogost razlog za zapostavljanje tekstilnih oblog je tudi naraščanje števila alergij. Tržišče pa po zaslugi modernih tehnologij ponuja takšne, ki so alergikom neškodljive. Alergij oziroma pretiranega odziva na alergene iz okolja sicer ne morejo preprečiti, ne dovoljujejo pa dodatnega nabiranja prahu ter drugih alergenov.

Kam sodijo

Seveda ne v kuhinjo, hodnike ali vetrolove.  Primerne so predvsem za prostore, ki so namenjeni udobju. Torej spalnicam in dnevnim sobam.

Kakšne obloge?

Tapisoni so večinoma izdelani iz visoko kakovostnih umetnih materialov. Izbira barve, vzorca in debelin so odvisni od okusa posameznika ter lastnosti prostora, kjer naj bi krasili tla. Za dnevne sobe večina izbere nekoliko tanjše obloge. To je namreč prostor, kjer se veliko zadržujemo, včasih v njem tudi kaj pojemo, torej morajo biti tla preprosta za čiščenje. V spalnicah pa si lahko omislite debelejšo oblogo, ki ni gladka, temveč precej »kosmata« Res je, da je sesanje takšnih oblog malce težje, vendar v omenjenih prostorih umazanija ni tako trdovratna. Gladkejše naj bodo vsekakor tudi obloge v otroških sobah, ki niso namenjene zgolj spanju, temveč tudi igri.

Barve in vzorci

V klasično opremljeno stanovanje se najbolj podajo obloge v nežnih in svetlih pastelnih odtenkih, ki dom optično povečajo. Enake lahko izberete tudi pri modernejši opremi, kjer pa se lahko poigrate tudi z  živahnejšimi barvami. Vzorcem se je pri oblogah, ki prekrivajo celotna tla najbolje izogniti. Lahko se namreč zgodi, da se boste velike površine z vzorci hitro naveličali.

Vzdrževanje in čiščenje

Gladke talne obloge je treba redno sesati z globinsko krtačo, ki odstrani tako drobne smeti kot prah. Pri zelo kosmatih ali tistih iz velurja, pa se boste morali globinskemu sesanju odpovedati, saj lahko krtača poškoduje in potrga vlakna preproge. Vzemite raje navadno krtačo za sesalnik, ki sicer res ne bo potegnila prahu iz globljih plasti, vendar pa bo vsaj površinsko odstranila smeti.

Občasno boste morali poskrbeti tudi za temeljitejše čiščenje: s sesanjem odstranite površinsko umazanijo, nato pa se lahko lotite »mokrega« čiščenja z vodo ali čistili. Proizvajalci in prodajalci talnih oblog vam lahko ponudijo celo vrsto čistil, ki so namenjena prav za nego talnih oblog. Predvsem gre za čistila v peni ali pršilu, ki se v preprogo vpijejo in po približno pol ure spremenijo v prah. Na ta čistilni prah se prime umazanija, ki jo morate nato zgolj izsesati. Pri čiščenju z vodo ali čistili je seveda nujno, da se talna obloga popolnoma posuši, preden začnete po njej ponovno hoditi.

Madeži

Madeže razlitih tekočin takoj popivnajte s kuhinjsko krpo. Po madežu nikoli ne drgnite, sicer se bo zažrl še globlje, pivnajte od roba proti sredini, šele nato pa na madež nanesite čistilo. Seveda takšno, ki je namenjeno čiščenju tekstilnih talnih oblog.
 

Deli s prijatelji