GROZDJE

Za vino tri kvartine, enega za rozine

Objavljeno 19. september 2014 20.55 | Posodobljeno 19. september 2014 20.57 | Piše: Nataša Oven
Ključne besede: grozdje

Čeprav imamo grozdje na razpolago skoraj vse leto, je jesen, vsaj v naših krajih, čas, ko se ga lahko do sitega najemo.

Ločimo med belim grozdjem, za katero je značilna rumenkasta oziroma rumeno zelena barva, in črnim, ki ga najdemo v vseh odtenkih med rožnato, vijolično in temno modro. Če so še pred nedavnim vsako sorto uporabili za vino, se danes pravi pridelovalci žlahtne kapljice odločajo za kakovostnejše trte in pridelavo vin s poreklom. Kako tudi ne, če vemo, da kar tri četrtine svetovnega pridelka porabijo za vino, nekaj se ga posuši v rozine, drugo pa pojemo ljudje in nenasitni ptiči, ki pošteno parajo živce vsem vinogradnikom.

Prezrelo odpada s pecljev

Ko kupujemo grozdje, moramo biti pozorni na to, da se jagode trdno držijo za peclje ter da so cele in nepoškodovane. Če odpadajo s pecljev, to pomeni, da je grozdje že prezrelo in bo kmalu začelo gniti ali postalo plesnivo. Rdeče mora biti brez sledov zelene barve, belo pa mora imeti rahel rumen odtenek. Ne bo škodilo, če ga pred nakupom tudi poskusimo, saj se bomo le tako lahko prepričali, da ne kupujemo samo lepe lupine.

Na sobni temperaturi se hitro kvari, zato ga hranimo v hladilniku ali hladnem prostoru. Položimo ga na časopisni papir tako, da se med sabo ne dotika. Vsake dva do tri dni ga preberemo in odstranimo nagnite ali plesnive jagode. Grozde z debelejšo lupino, ki smo jih odrezali z delom trsa, pa lahko obesimo na vrvico. V hladni kleti se bodo obdržali celo več mesecev.

Ne izpljunimo lupine

Vsebuje obilo sladkorjev, med njimi seveda grozdnega, ki hitro preide v kri in nam da potrebno energijo. Velja za čistilno sadje, ki ureja prebavo, odpravlja zaprtje in čisti sečne poti. Je dobra hrana za živce, možgane, zobovje in kosti. Vsebuje minerale, kot so magnezij, kalcij, kalij in fosfor, beljakovine ter vitamine skupine B in vitamin C. Največ koristnih sestavin pa je ravno v tistem, kar najraje izpljunemo, v lupini, saj je bogata z antioksidanti. Zato ne bo prav nič škodilo, če se malo potrudimo in jo pojemo, čeprav je včasih kisla in trpka.

Grozdna kura

Zaradi vseh pozitivnih učinkov je grozdna kura ena najbolj priljubljenih za izboljšanje zdravja pa tudi za izgubo kilogramov. Nekaj časa imamo tako na svojem jedilniku le grozdje in tekočino, najbolje vodo, nesladkan čaj ali grozdni sok. Koliko časa je to, je odvisno od vsakega organizma posebej, saj nas bo telo samo opozorilo, kdaj je dovolj. Preprost znak je, da smo kljub temu, da se grozdja do sitega najemo, še vedno lačni. To pomeni, da nas prehransko ne zadovolji več, zato kuro končamo.

Žganje in rozine

Največ grozdja zaužijemo v presni obliki in je okusen dodatek k sadnim in zelenjavnim solatam ali sirovim ploščam. Uporabimo ga kot nadev za sadne torte in razna druga peciva. Dobro se ujame z rdečim radičem, lešniki, limonovim sokom ter oljčnim oljem. Podobno kot višnje ali borovnice ga lahko namakamo v žganju. Čvrste in zdrave jagode zložimo v kozarec ali steklenico s širokim vratom, prelijemo z žganjem in pustimo stati mesec ali dva. Tudi domače rozine lahko pripravimo sami, le razočarani ne smemo biti, kajti po videzu ne bodo preveč podobne kupljenim, saj ne bodo žveplane.

Deli s prijatelji