BUČNA NOČ

Z veliko nasmejano bučo nad čarovnice

Objavljeno 31. oktober 2013 18.00 | Posodobljeno 31. oktober 2013 18.00 | Piše: Taša Oven

Noč čarovnic, ta je na 1. november, je bolj ali manj komercialen praznik, ki se slavi predvsem na angleško govorečem območju. Kljub temu se otroci tudi drugje po svetu radi našemijo v čarovnice in druga grozeča bitja.

Foto: Shuterstock

Stari Kelti so verjeli, da se duhovi umrlih na večer pred vsemi svetimi poslavljajo od tega sveta oziroma se vrnejo na zemljo, da bi se polastili še živečih, zato so se našemili v kostume iz živalske kože in si nadeli maske, da bi pregnali zle duhove. Prižigali so kresove, pred vrati so puščali hrano za duše umrlih, na okna pa postavljali prižgane sveče. Izrezljana, nasmejana buča, v kateri prižgemo svečo, naj bi simbolizirala pozdrav dušam in zaščito pred hudobnimi duhovi. Danes pa je buča zgolj praznični okras.

Čim tanjša lupina

Namesto da v trgovini kupimo plastično ali keramično, se ponjo raje odpravimo na bližnje polje, h kmetu ali na tržnico. Res da jo bomo lahko uporabili le enkrat, zato pa se bomo naslednje leto ob rezljanju nove spet zabavali. Poiščimo čim bolj svežo, vendar naj ima čim tanjšo lupino, da bomo lažje rezali. Izberite tisto, ki je na spodnji strani dovolj ploska, da bo lahko stala na podlagi, kamor jo bomo postavili. Otrokom pustimo, da s flomastri narišejo obraz, ki ga bomo pozneje izrezali. Najprej na vrhu pod kotom naredimo zarezo, od 15 do 20 centimetrov od peclja, in izrežimo pokrov. Rob pokrova naj bo malo postrani, da nam ne bo padel v bučo.

Nato odstranimo meso, pri čemer si lahko pomagamo z žlico. Poskusimo biti natančni in jo čim bolj očistimo, da ne bo pozneje, ko bomo vanjo dali svečo, oddajala neprijetnega vonja.

Nato izrežemo še usta, nos in oči, vanjo postavimo svečo in jo zapremo s pokrovom. Če se zelo kadi, lahko v vrh izvrtamo luknjo ali pa pokrov odstranimo.

Stare rjuhe in sirkove metle

Ker smo večino dela pri pripravi buče, zaradi varnosti, najbrž opravili sami, naj otroci okrasijo stanovanje. Poiščimo stare rjuhe, na katere lahko narišejo obraz, izstrižejo oči in se v njih oblečejo. V roke naj vzamejo sirkove metle, in grozljiva spaka bo pred nami. Iz papirja in kartona lahko izdelamo še maske, pajke, klobuke in podobno ter jih pobarvamo. V teh dneh so bili naši nabiralniki polni oglasnih letakov, v katerih so nam ponujali različne izdelke za noč čarovnic. Poiščimo jih in iz njih izrežimo te sličice, jih nalepimo na karton, ki smo ga prej narezali na kvadratke, in naredimo svojo igro spomina.

Bučni kolač

Otroci nam bodo z veseljem pomagali tudi pri pripravi bučnega kolača. 100 g buče narežemo na koščke, jo popražimo na maslu in zalijemo s 100 ml vode. Kuhamo, dokler ni mehka, nato odlijemo vodo in jo spasiramo. 220 g jedilne čokolade ter 170 g masla narežemo na majhne kose in stopimo v posodi pri nizki temperaturi. Penasto umešamo 4 jajca in 200 g sladkorja in v maso počasi umešamo stopljeno čokolado ter nato še spasirano bučo. Na koncu umešamo še 100 g nasekljanih lešnikov ter 125 g moke, ki smo ji dodali za noževo konico pecilnega praška. Na pekač položimo peki papir in nanj vlijemo maso ter jo zgladimo. V ogreti pečici na 170 stopinj pečemo od 20 do 25 minut. Kolač ohladimo in narežemo, po želji posujemo z mletim sladkorjem. 

Deli s prijatelji