KROMPIR V OBLICAH

Z rokami v skupno lončeno skledo

Objavljeno 21. julij 2013 09.00 | Posodobljeno 21. julij 2013 09.00 | Piše: Marija Železnik

Krompir v oblicah smo jedli iz velike lončene sklede. Običajno je bil pripravljen z usukanimi krpicami.

Krompirjevka. Foto: Igor Modic/Delo

O krompirju je bilo že veliko napisanega, veliko krajevnih receptov je šlo iz roda v rod, vsaka pokrajina, vsaka vas, vsaka družina ima svojo zgodbo, svoj način priprave, predvsem pa krompirjeva jed pri vsaki družini drugače diši.

Odkar belo in ocvrto ni v modi oziroma ni zdravo, se je na črni listi znašel tudi krompir, čeprav za Slovence še vedno velja, da brez njega ne moremo. Brez tako ali drugače pripravljenega skorajda ni nedeljskega kosila.

Z lesene deske

Ko smo bili mladi, se je na kmetiji občasno še jedla jed iz ene, velike lončene sklede, to je zlasti veljalo za krompir v oblicah, ki je bil po navadi za večerjo. Srednje velike gomolje je bilo treba dobro skrtačiti oziroma oprati, jih skuhati in odcediti. Gospodinja je nato krompir še v olupkih stresla v veliko lončeno skledo, ki jo je postavila na sredo mize. Namesto krožnikov smo imeli deske, na katere smo polagali krompir, ga prerezali, olupili in malo posolili.

V oblicah in usukane krpice

Po navadi se je zraven postregel še močnik, izjemno nasitna mlečna jed, ki je nadomeščala današnje jedi iz riža, kuskusa ali podobnega. Za pripravo te enostavne jedi potrebujemo od 1 do 2 jajci, cca 0,5 kg bele moke, malo vode, liter mleka, sol, sladko smetano in po želji še sladkor.

V moki naredimo jamico, vanjo ubijemo jajci, dolijemo malo vode in med dlanmi oziroma prsti sukamo moko tako dolgo, da dobimo srednje velike koščke testa (kot če bi delali kašo za zakuho juhe).

Usukane krpice zakuhamo v soljeni krop, in ko se krpice malo nakuhajo, dolijemo mleko in mešamo do zavretja. Izboljšamo s smetano, otrokom pa prija tudi malo sladkorja.

Krompirjevih radosti je bilo na kmetih v izobilju, saj je vsak letni čas prinesel kakšen dodatek, ki ga je znala vsaka gospodinja s pridom uporabiti oziroma dodati krompirju ter mu s tem izboljšati okus. Vmešale so prepražene gobe, kostanj, naribale sir, dodajale začimbe, kot so kumina, česen, čebula, itd.

Krompirjevi listki

Za boljše priložnosti smo ocvrli krompirjeve listke (danes bi rekli čips), in če smo jih hoteli pravilno pripraviti, jih je bilo treba dan prej narezati na tanke kolobarje ter jih namočiti v večji količini vode, da se je izločil ves škrob. Nato smo ga osušili in ocvrli v večji količini dobro razgrete masti. Mast pa je bila božji dar in je bilo treba z njo preudarno ravnati. Danes to lepše in hitreje naredita friteza in olje. Za štiri osebe potrebujemo slab kilogram olupljenega, na tanke lističe narezanega krompirja, ki ga na hitro ocvremo v fritezi na 200 °C, odcedimo na papirju in posolimo.

Pire z jajci in skleda solate

Pozabiti pa ne smemo še na krompirjev pire! Prve žličke s špinačo ali katero drugo zelenjavo malčki okušajo že v rani mladosti in marsikateri Slovenec je zrasel ob krompirju.

In tako je bilo že od nekdaj, pri čemer smo na kmetiji preostanek pireja prihranili še za večerni obrok. Mati je vanj primešala nekaj jajc, smetane, masla ni bilo na pretek, in malo moke, stresla v pekač kot zlivanko in dala peči v pečico. Pa skleda zelene ali zeljnate solate in večerja je bila pripravljena.

Danes je mogoče omenjeno jed še nadgraditi, tako da na olju prepražimo čebulo, narezan paradižnik, raznobarvne paprike, na drobno narezan peteršilj, morda malo slanine, nato vse naštete sestavine primešamo pireju. Dodamo malo moke, oblikujemo hlebčke in jih spečemo v ponvi. Ko so na eni strani zlato rumeno zapečeni, jih obrnemo in popečemo še na drugi. S skledo berivke bo to okusna glavna jed.

Krompir s smetano

Krompir ljubi tudi smetano! Operemo ga, obrišemo in spečemo v pečici. Pečenega prepolovimo in z žličko izdolbemo sredico iz olupka, jo pretlačimo, dodamo kislo smetano, solimo, popopramo in napolnimo izdolbene krompirje. Zložimo v pomaščen pekač in v dobro razgreti pečici pri 250 °C zlato rumeno zapečemo. (Za štiri osebe potrebujemo dober kilogram krompirja, sol, poper, 10 dag surovega masla, 3 dl kisle smetane).

Krompir z ribano kašo

To verjetno tudi spada med pozabljene jedi. Krompir olupimo, operemo, po dolgem prerežemo na pol in denemo v posodo na dve žlici masti. Nato dodamo mleto rdečo papriko in sol, ga pokrijemo in počasi dušimo, dokler se ne zmehča. Medtem prepražimo ribano kašo na dveh žlicah masti, jo skuhamo še v vodi in odcedimo. Nato zdenemo v sredino sklede dušeni krompir, okrog njega pa z žlico zložimo odcejeno kašo in vse skupaj polijemo s preostalo maščobo.

Potrebujemo:

  • 10 srednje debelih krompirjev
  • 4 žlice masti
  • žlico mlete paprike
  • sol
  • 15 dag ribane kaše

Domači čips, maslo in plemenita mast

O pireju je že vse napisano. Lahko pa presenetite z novim okusom, ki bo zadovoljil sladokusce. Potrebujete svinjsko mast, belo, plemenito, kot ji ponekod rečejo, in čebulo, ki jo sesekljate na liste in nato v vroči masti pražite, dokler ne dobi zlato rjave barve. Nato vse prelijete z vročim mlekom in po želji tudi začinite. Krompir je v tem času že pripravljen v posodi, kjer ste ga že pretlačili. Mleko skozi cedilko pretočite v posodo s krompirjem, dodate še maslo, žlica bo dovolj, in dobro premešajte, da ne bo grudic. To je to – pa dober tek!

Deli s prijatelji