CVETJE

Z betoniko osvojimo ljubljeno bitje

Objavljeno 06. julij 2012 08.00 | Posodobljeno 06. julij 2012 08.00 | Piše: Zlatko Zajc

Zdravilnemu čistcu (Betonica officinalis) pogosto rečejo kar betonika.

To ni nič nenavadnega, saj so jo v tistih davnih časih njuhali kot zdravilo proti glavobolu. Morda bi si v današnjih časih, ki so polni različnih tablet, lahko pomagali z v prah zdrobljeno rastlino, ki bi jo preprosto ponjuhali.

V starih časih, ko je bil zdravilni čistec še cenjena zdravilna rastlina, je veljalo, da si komu naredil zares lep poklon, če si izjavil: »Poln si odlik, bolj kakor betonika.«

Rastlina, ki je bila nekoč nedvomno zelo cenjena, je pozneje prešla v pozabo, tako da še ni do konca raziskana. Za zdaj velja, da vsebuje precej čreselne kisline in grenčine in dva popolnoma nestrupena alkaloida. To sta betonicin in stahidrin.

Rastlina je razširjena po vsej Evropi in raste na vlažnih in suhih travnikih. Zraste tudi do pol metra visoko in v zemlji skriva močno razraslo korenino, iz katere poženejo štiriroba stebelca.

Cela rastlina je prekrita z drobnimi dlačicami, lističi, ki so proti vrhu vedno manjši, nazobčani in jajčaste oblike.

Cvet je več cvetov, združenih v klas, in je rdečkaste barve, ki včasih vleče na vijolično.

Za zdravljenje čaj, sok in sirup

Nabiramo lističe pred cvetenjem ali pa cvetove in lističe, ko rastlina cveti, to je junija in vse tja do jeseni. Nabrane dele posušimo v senci, najbolje na prepišnem podstrešju.

Za zdravljenje si pripravimo čaj, svež sok in sirup. Čaj pripravimo podobno kakor večino drugih: čajna žlička posušenega ali svežega zelišča na skodelo. Popijemo dve do tri skodele napitka na dan. Čaj lahko uporabimo tudi zunanje. Otroci, ki so pretirano suhi, naj popijejo dve skodeli čaja na dan, še bolj jim bomo pomagali, če bomo dodali zdravilni čistec tudi v kopeli. Rastlino zavremo v vinu in si potem dajemo obkladke na rane, ki se gnojijo ali počasi celijo. Tisti, ki imajo razjede, ki so posledica krčnih žil, bi si prav tako lahko pomagali z zdravilnim čistcem, pomaga pitje čaja, skupaj z obkladki in umivanjem prizadetih delov telesa.

S čajem si lahko pomagajo ženske pri težavah in motnjah v mesečnem ciklusu, poleg tega pa naj bi čistec zdravil celo krvavitve iz maternice. Poleg naštetega ga hvalijo celo tisti, ki preživljajo astmatične napade, ki so povezani s preveliko količino sluzi v telesu. Z malo truda si bomo nabrali dovolj rastline, ki pomaga tudi pri vnetjih v želodcu in pri boleznih ledvic in mehurja. Nekoč so z rastlino zdravili tudi duševne bolezni, kot je božjast ali histerija. Tisti, ki izločajo kri, pa si lahko pomagajo, če si pripravijo napitek iz betonike tako, da jo prelijejo z vrelim vinom in potem to pijejo po požirkih. Iz sveže rastline iztisnemo sok in mu dodamo malo rožnega olja, to naj bi bilo učinkovito zdravilo proti bolečinam v ušesih.

Lahko si pripravimo tudi sirup, in to tako, da damo v pol litra močnega čaja četrt kilograma neprečiščenega sladkorja. Takšen sirup uživamo po nekaj žlic na dan in učinkuje proti vsem naštetim tegobam. Rastlina, ki je bila nekdaj zelo cenjena, skriva v sebi nadnaravne moči in ni jih malo. Če jo nosimo s seboj, nam bo očistila telo in dušo. Kadar jo položimo pod vzglavje, pa bomo varni pred morastimi sanjami. Na kresno noč ga vržemo v ogenj in skočimo skozi nastali dim ter za naslednje leto telo očistimo vsega slabega, vključno z boleznimi. Kadar se pripravljamo na osvajanje ljubega bitja, ga je nujno imeti nekaj pri sebi. Parom, ki se pogosto prepirajo, pa ga primešamo v hrano, ki jih bo povezala in združila.

Deli s prijatelji