VRTOVI

Vrtičkajte nekoliko drugače

Objavljeno 16. junij 2014 16.15 | Posodobljeno 16. junij 2014 16.15 | Piše: Mateja Špan

Vertikalni vrtovi so smernica, ki je obkrožila svet.

Sveža zelišča v domači kuhinji.

Si ne želite, da bi kljub divjemu vsakdanjemu ritmu zvečer skuhali kaj res dobrega, iz sestavin, ravnokar nabranih na domačem vrtu? Sveža bazilika za odlične testenine in meta za mojito pred spanjem? Ker vsi žal nimamo vrta, se domače dobrote zdijo nedosegljivi luksuz. A tudi to se je spremenilo – sveža zelišča lahko pridelamo na balkonu in celo v domači kuhinji, z nekoliko drugačnim vrtičkom pa si prislužimo občudovanje gostov in zavist sosedov.

Zeleni patent, ki je 
navdušil svet

Ideja o vertikalnih vrtovih se je v začetku 80. let porodila francoskemu botaniku Patricku Blancu na študentskem potovanju po Indiji, kjer se je prepričal, da lahko rastline rastejo na vseh površinah, če le imajo dovolj vode in svetlobe. Leta 1982 je v rojstnem Parizu ustvaril svoj prvi vertikalni vrt in sistem tudi patentiral.

Uspešnost tovrstnega načina vrtnarjenja je odvisna od izbire rastlin (prilagojene morajo biti podnebju) ter od položaja vertikalnega vrta in njegove osončenosti. Blanc je v študijah natančno opisal tip rastja za določene predele sveta. Leta 1988 je začel sodelovati s priznanimi arhitekti. K prvemu večjemu javnemu projektu, kjer sta bila prepletena običajna gradnja in vertikalni vrt, ga je povabil arhitekt Jean Nouvel. V Parizu sta ustvarila muzej Quai Branly. Jacques Herzog in Pierre de Meuron pa sta ga kmalu zatem povabila h gradnji 600 kvadratnih metrov velikega vertikalnega vrta na zgradbi nasproti Paseo del Prado na CaixaForum v Madridu. Dandanes lahko njegove priljubljene inovacije zasledimo od Daljnega vzhoda do Severne Amerike in Evrope, v mestih, kot so Pariz, Bruselj, New York, Osaka, Bangkok, New Delhi in Genova, če omenimo le nekatera.

Hvaležni in spektakularni

Vertikalni vrtovi so hvaležni, saj absorbirajo toploto in hladijo bolje kot marsikatera klimatska naprava, hkrati pa čistijo zrak in vračajo naravo med beton ter ustvarjajo prijaznejše okolje. Naravne rastline za minimalen strošek v prostor vnašajo življenje. Lahko jih zasnujemo v muzejih, restavracijah, trgovinah, pisarnah ali doma – povsod so spektakularne in spreminjajo videz tako notranjosti kot zunanjosti.

Oživite bivalni 
ali poslovni prostor

Tudi pri nas je na trgu že kar nekaj proizvajalcev, pri katerih lahko kupite posamezne žepke za na steno (za poživitev kuhinje ali pisarne) ali celotni sistem za balkon ali steno atrija. Izjemno domiselno je na tak način oživiti lobi poslovne stavbe – čistejši zrak, ki ga bodo predelale rastline, bo povečal storilnost zaposlenih. In če ste nesrečni, ker vam je sosed pred vašo pravkar zgrajeno hišo postavil previsok zid in iz spalnice zdaj nimate več lepega razgleda, predlagam, da si pred njim ustvarite zeleno oazo – boljše rešitve (razen rušenja) ne boste našli.

Deli s prijatelji