PRI ČEVLJARJU

Voda ima dolg jezik, seže povsod

Objavljeno 04. junij 2014 19.30 | Posodobljeno 04. junij 2014 19.30 | Piše: Domine Zupančič

Muhasto pomladno vreme je tudi letos krepko preizkusilo našo obutev, koliko je sposobna kljubovati vdoru vlage in ohraniti naše stopalo v varnem suhem zavetju.

V pomenkovanjih s prijatelji sem se res naposlušal, koliko denarja so namenili za svoje jeklene konjičke, koliko kredita plačujejo, kako so dragi obvezni servisi in podobno.

Ko obrnem pogovor na obutev, se spet v presežnikih pohvalijo, kako poceni so jo kupili...

V avtu preživimo uro ali dve in je dobro, da je varen, čevlje ali škornje pa nosimo osem ur ali več na dan. Zakaj se pri obutvi ne sprašujemo enako kot pri avtomobilu, po varnosti in zdravju? Noge so vendarle pomembnejše od avtomobila, neso nas povsod, avto pač ne.

Naj bo iz naravnega usnja

Pri nakupu obutve iz naravnega usnja smo si zagotovili ugoden vpliv na počutje nog. Pri uporabi primernih usnjenih vložkov oziroma nogavic iz volne in drugih naravnih materialov je pravo, naravno usnje najboljše za noge.

Preostane nam le redno vzdrževanje obutve, od katere je odvisno, kako bo čevelj čim dlje zadrževal vdor vlage.

Velja si zapomniti, da obutve ne moremo vzdrževati na zalogo. Če smo elegantne usnjene škornje dobro premazali z debelim slojem kreme ali masti in jih postavili v kot, smo lahko naslednjih 14 dni mirni.

Čevlji, škornji, ki jih nosimo vsak dan, pa potrebujejo tudi dnevno nego. Vzelo nam bo dve, tri minute. Naj bodo krema in ščetke vedno na enem mestu, da ne bomo izgubljali časa z iskanjem.

Zloščene obrišemo z volneno krpo

Katera krema oziroma mast bi ustrezala licu usnja?

Za tista z gladkim licem, to je sijajni boks, se običajno uporabi krema, ki jo nanesemo s posebno ščetko za nanašanje. Počakamo par minut, nato z drugo ščetko s hitrimi gibi loščimo tako dolgo, da dosežemo sijaj. Škorenj nazadnje narahlo obrišemo z volneno krpo.

Takšno opravilo ustvari tenek film na licu usnja, ki preprečuje vezavo umazanije na obutev in preprečuje vdor vode. Če podrsamo ob rob stopnice, se ne opraska, ampak usnje gladko zdrsne in se poškoduje samo nanešeni, zaščitni sloj, ki ga preprosto obnovimo z loščenjem.

Usnje opraskajo peščeni delci, ostri predmeti, iglice in ostra trava pri hoji v naravi. Tako se odpirajo poti za vdor vode v obutev skozi strukturo debeline usnja.

Mast naj ponikne v usnje

Športna, delovna obutev je običajno še bolj obremenjena.

Ko bomo šli v najbolj sončnem jutru nabirat šmarnice, nas bo presenetila rosa. V poeziji pogosto opevane skrivnostne kapljice, ki ždijo na koničkih trav, imajo neverjetno moč prodiranja skozi usnje, ki jih kaj kmalu začutimo v hladnem dotiku.

Zato škornje pred jutranjim sprehodom prejšnji večer očistimo, osušimo in namažemo, da mast ponikne v globino usnja. Zjutraj, tik pred odhodom, si spet vzamemo tri minute časa in nanesemo tanjši sloj masti. Pri hoji se namreč plast masti porablja, spirajo jo vlaga, voda, trave, vejevje po gozdu, v hribih nam zaščito poglodata sneg in sonce.

Še tako dobro namazana obutev vedno poteče isti dan. Zato moramo čevelj pred vsako uporabo nujno namazati.

Ali usnjena obutev premoči? Da. Toda kdaj nam bodo škornji premočili, je odvisno od nege, vzdrževanja, načina strojenja usnja, lica usnja in njegove debeline. Z rednim vzdrževanjem lahko premočenje upočasnimo tudi za več ur in tako zaključimo dan suhih nog. Za vodo pa, saj veste, velja rek, da ima dolg jezik in seže prav povsod.

Deli s prijatelji