V SEDLU

V naravi bos, doma pa ...

Objavljeno 25. maj 2012 08.00 | Posodobljeno 25. maj 2012 08.00 | Piše: Tadej Klavžar
Ključne besede: konj kopita

Vedno se vprašujemo, ali naj bo naš konj bos ali podkovan, in nikakor ne moremo ugotoviti, kaj bi bilo boljše zanj.

Drža vratu in ušes, žival napada

Na zemeljski obli se še vedno pasejo črede divjih ali napol divjih konj. Zanje človek ne skrbi in tudi njihova kopita so prepuščena naravi. Ti konji so vse življenje bosi, pa vseeno velika večina nima težav s kopiti. Kopitna stena se obrablja zaradi veliko hoje po trdem terenu, strela pa se vsake toliko časa olušči. Torej je že na začetku naša prva ugotovitev, da je tudi za našega konja najbolj naravno, da je bos.

Trša kopita

Konj, ki je večino časa ali celo vedno bos, ima precej trša kopita kot podkovani. Kopito se privadi na trdo podlago in tako se obrablja bolj počasi. Takšno je tudi bolj zdravo in navadno nimamo težav z gnitjem kopit in podobno, sploh če so konji večino časa na suhi podlagi. Podkovana postanejo neodporna in mehka, saj jih podkvica ščiti pred obrabljanjem. Zato je pomembno, da so vsaj mladi konji čim dlje bosi.

Manj poškodb v čredi

Če so na paši v čredah ali pa imajo skupinski hlev, je tudi najbolj primerno, da so bosi. Podkvice lahko naredijo veliko škodo, ko konji ustvarjajo hierarhično lestvico. Niti brca z boso nogo ni nedolžna, vendar po navadi nima takih posledic. Brca podkovanega konja lahko povzroči raztrganine, močne podplutbe ali celo zlom kosti.

Manj nevarno za nas in hlev

Tudi za nas je bos konj manj nevaren, saj če nas pohodi, boli veliko manj in je tudi manjša možnost poškodbe. Če brcne v kateri koli del opreme v hlevu, je manj verjetnosti, da jo uniči. Pa tudi tla se manj obrabljajo, predvsem se pozna, če so lesena.

Danes manj delajo

Konji v današnjih časih delajo precej manj, kot so včasih, in zato jih je lahko veliko več bosih. Redko kdo se še ukvarja s furmanstvom in podobnimi dejavnostmi, zaradi katerih bi konji dan za dnem delali in si s tem obrabljali kopita. Tudi če vozijo, nikoli ne vlečejo težkih bremen, ki so včasih povzročala veliko obrabo kopit. Na primer ni treba, da je podkovan konj, ki dela povprečno dve uri na teden, in takšnih je veliko, če le nima posebnih težav s kopiti.

Boljše za naš žep

Vsekakor je to, da je naš konj bos, tudi boljše za naš žep, saj ni treba kupovati podkvic, rezanje pa je po navadi tudi cenejše kot rezanje in kovanje. Stvari pa se seveda obrnejo v drugo smer, če konja pustimo bosega, ko bi bilo kovanje že potrebno.

Deli s prijatelji