POSPRAVLJENO

Tudi čevlji so radi čisti

Objavljeno 20. april 2012 09.00 | Posodobljeno 20. april 2012 09.00 | Piše: M. F.

Čevljev nikoli preveč ne močite, vlažnih pa ne sušite na soncu ali celo v sušilnem stroju.

Vsak material zahteva svoj način čiščenja, za vse pa velja: ne sušite čevljev na soncu.

Nedvomno bo do pozne jeseni in zime topla obutev počivala v omarah, škatlah in na policah. A preden jo za več kot pol leta pospravite, poskrbite, da bo takrat, ko si jo boste znova nadeli, še vedno čista, mehka in udobna. 

Usnjeni čevlji: odlična zaščita je čebelji vosek

Če imajo čevlji vezalke, jih najprej odstranite in namočite v vodi z detergentom. Celotno površino čevlja skrtačite in odstranite umazanijo. V pol litra hladne vode dodajte nekaj kapljic nežnega mila z nevtralnim pH. Krpico namočite, dobro ožmite ter z njo zbrišite čevelj. Drugo krpo rahlo navlažite in odstranite ostanke mila, s tretjo pa čevelj zbrišite do suhega. Čisto usnje zaščitite. Uporabite lahko izdelek na osnovi čebeljega voska.

Čevlji iz semiša: vedno le v eno smer

Za začetek morajo biti čevlji popolnoma suhi. Zdrgnite jih s čisto brisačo ali krtačko za semiš, brisanje oziroma krtačenje pa naj poteka zgolj v eno smer. Za naslednji korak potrebujete mehko belo radirko za svinčnik.  Z njo drgnite po  madežih na čevlju (znova zgolj v eno smer) in ti bodo hitro odstranjeni.

Če so na semišu madeži zaradi kapljic vode, najprej čevelj zmočite z vlažno krpo, nato pa vanj vstavite čevljarsko kopito ali ga napolnite s starim časopisnim papirjem, da bo obdržal obliko. Čevelj naj se posuši v senčnem in zračnem prostoru. Ne postavljajte ga radiator, da bi se prej posušil. Ko je suh, ga zbrišite z brisačo ali s krtačo za semiš. Po čiščenju obutev zaščitite s pršilom za semiš.

Tople snežke so nezahtevne za nego

Z njihovo čistočo so dovolj že krpa, topla voda, tekoči detergent, stara zobna ščetka, če so bele, še zobna pasta z učinkom beljenja. Če imajo vezalke, jih najprej odstranite in jih namočite v toplo vodo z detergentom. Nato vzemite krpico, jo namočite v vodo z detergentom, ožmite in začnite brisati. Krpo vmes večkrat izperite in ponovno namočite. Nadaljujte z zobno ščetko. S pasto dobro podrgnite vse bele dele čevlja s krožnimi gibi, ne pozabite niti na gumo okoli podplata. Nazadnje vzemite krpo, jo namočite v čisto vodo in z njo odstranite zobno pasto. Vezalke vzemite iz vode z detergentom in jih sperite v koritu. Ko so vezalke in čevlji suhi, vezalke znova napeljite.

Odstranjevanje neprijetnega vonja iz čevljev

Stopala imajo veliko število znojnic, zato imajo vsaki čevlji ob rednem nošenju hitro neprijeten vonj. Tega se lahko enostavno znebite z jedilno sodo: v vsak čevelj stresite nekaj žlic sode, nato pa čevlje nekajkrat obrnite sem in tja, da bo soda prišla prav v vsak kotiček čevlja. Pustite stati čez noč, naslednji dan pa sodo stresite iz čevljev.

Še nekaj nasvetov

Kadar morate na hitro očistiti čevlje, ki niso iz platna ali semiša, si lahko pomagate z vlažnimi robčki za čiščenje otroških ritk. Še zlasti enostavno se z njimi čistijo podplati in obroba podplatov.

Madežev na semišu in platnenih čevljih se lahko lotite tudi z mešanico polovice belega kisa in polovice soli. To čistilo nanesite z bombažno palčko, mesto čiščenja pa nato dobro sperite ob pomoči čiste krpice in vode.

Kadar madeža na semišu nikakor ni mogoče odstraniti, je zadnja rešitev zelo fin brusni papir.

Čevljev ne sušite v sušilnem stroju, saj je v njem previsoka temperatura, ki škoduje lepilu v čevljih. Prav tako obutve nikoli ne sušite na soncu, saj bo obledela ali pa bo razpokal material.

Deli s prijatelji