LAHKO SO NEVARNI

Triki proizvajalcev hrane, ki jim nasedate

Objavljeno 08. julij 2014 11.00 | Posodobljeno 08. julij 2014 11.00 | Piše: M. F.

Da bi prav njihova živila pritegnila največ pogledov, jim proizvajalci pogosto spremenijo naravni videz.

Lep in privlačen videz ne zagotavljata vedno tudi zdrave vsebine.

Medtem ko kupujete jabolka, ste prepričani, da so z dreves prispela v trgovino in od tam v vašo košarico. A proces je veliko bolj kompleksen ter zajema več korakov. Nekateri od njih so zdravju nevarni. Katerih se poslužujejo proizvajalci hrane, vi pa jim nasedate in tako nevede ogrožate svoje zdravje?

Premaz iz voska

Da bi preprečili gnitje, plesen ter dehidracijo sadja in zelenjave, medtem ko čakata v hladilnicah, nekatere plodove (zlasti jabolka, paprike in kumare) premažejo z voskom, ki ga telo ne more prebaviti. Tem živilom se sicer ni treba odpovedati, pred zaužitjem pa jih moramo res temeljito oprati, pravi Luke LaBorde, profesor znanosti o hrani z univerze Penn State.

Barva v lososu

Losos se odlikuje po živooranžni barvi, ki hitro privabi poglede. V resnici je njegovo meso sivkaste barve, značilno barvo pa dobiva na dva načina: divji losos uživa zooplankton, ki obarva njegovo meso, gojeni pa je hranjen s posebnimi obarvanimi briketi. Divji losos je zato bolj hranljiv in zdravju prijazen.

Obarvane pomaranče

Zlasti v nasadih na Floridi pomaranče v fazi zorenja škropijo z rdečo barvo. Večinoma gre sicer za plodove, ki so namenjeni predelavi v sok, včasih pa pristanejo tudi na policah trgovin. Barvila so dovoljena v manjših koncentracijah, večje pa glede na opozorila strokovnjakov lahko povečajo tveganje za razvoj rakavih obolenj.

Obarvana tudi druga živila

Prav zato, da so videti bolj sveža in privlačna. Barva karamele je, denimo, pogosto dodana pšenici ali integralnemu kruhu. Taka živila so varna za uživanje, če pa je proizvod na polici videti preveč popoln, vendarle izberite takega, v katerem je že na videz manj dodatkov.

Nepravo olivno olje

Na udaru je zlasti ekstra deviško olivno olje. Pogosto ga proizvajalci mešajo s cenejšimi olji, kot sta sojino in olje oljne repice.

Klor v perutnini

Po zakolu živali je treba meso ohladiti. Proizvajalci v ta namen pogosto uporabljajo velike zalogovnike vode, v katero dodajajo sredstva za dezinfekcijo, kot je, denimo, klor, ki ubija škodljive bakterije. V zmernih količinah klor v tem mesu ni škodljiv, vseeno pa je priporočljivejša perutnina, ki je ohlajena v klimatiziranih prostorih.

Deli s prijatelji